راهنمای مراقبت از گل و گیاه در تابستان


راهنمای مراقبت از گل و گیاه در تابستان

اخبار بورسا: پرورش گل و گیاه یکی از زیباترین تفریحاتی است که در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد. بسیاری از افراد در خانه، آپارتمان یا محل کار خود از گل و گیاه نگهداری و پرورش می دهند، اما ممکن است راه درست انجام آن را ندانند. آیا شما هم دوست دارید با چند گلدان ساده یا یک باغچه کوچک فضایی دلنشین در اطراف خود ایجاد کنید؟

گل ها و گیاهان در هر فصلی از سال نیاز به مراقبت و نگهداری خاصی دارند و این موضوع ربطی به محدوده جغرافیایی آنها ندارد. با فرا رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا باید به مراقبت از گیاهان نیز برای شادابی و سلامتی آنها توجه کرد زیرا این فصل بهترین زمان برای رشد گیاهان است.

روش های صحیح نگهداری از گیاهان در تابستان

مقدار نور خورشید باید کافی باشد

گیاهان برای روند رشد به نور نیاز دارند. اما گیاهان سرپوشیده همانطور که از نامشان پیداست نیازی به نور مستقیم ندارند. نور زیاد باعث پژمرده شدن گیاه در ساعات گرم روز می شود. بنابراین در اواسط روز گیاه را به جای دور منتقل کنید یا پرده ها را بکشید تا نور مستقیماً به گیاهان نتابد. بهتر است نور خورشید از پرده توری عبور کند و به گیاه بتابد.

آبیاری مناسب مهم است

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان صبح یا عصر است. اما کارشناسان ترجیح می دهند آبیاری همزمان با غروب خورشید انجام شود. زیرا زمانی که هوا تاریک است آب به راحتی در زمین نفوذ کرده و به ریشه گیاه می رسد. در هنگام تابش نور خورشید درصد زیادی از آب توسط نور خورشید تبخیر می شود و فقط قسمت کوچکتری جذب گیاه می شود. در روزهای گرم سال بهتر است گیاه را دو بار در روز آبیاری کنید. بنابراین در این صورت می توانید یک بار در صبح و بار دوم در شب به گیاه آبیاری کنید.

دما باید تنظیم شود

همانطور که گرما انسان را آزار می دهد، گیاهان هم نمی توانند گرما را تحمل کنند و با گرمای زیاد مشکل دارند. به گفته کارشناسان، گیاهان به دمای حداقل 5 درجه سانتیگراد و حداکثر 45 درجه سانتیگراد نیاز دارند. اما دمای 10 تا 40 درجه دمای بسیار مناسبی برای گیاهان سرپوشیده است. شاید برخی از گیاهان بتوانند دمای خارج از این محدوده را تحمل کنند، اما پس از مدت کوتاهی افسرده و کسل کننده می شوند. بنابراین دما و رطوبت مناسب گیاهان را شاداب نگه می دارد.

گیاه را مرطوب نگه دارید

برخی از گیاهان رطوبت بالا را دوست دارند و در تابستان نیاز به رطوبت کافی دارند. برای مرطوب نگه داشتن گیاهانی مانند بسیاری از گیاهان هوازی و بومیان مناطق گرمسیری مانند فیتونیا، کالاته و اکثر سرخس ها، می توانید یک ظرف کم عمق را با سنگریزه پر کنید، سپس به اندازه کافی آب داخل ظرف بریزید و گلدان را روی سنگریزه ها قرار دهید. وجود سنگریزه از تماس مستقیم ته گلدان با آب جلوگیری می کند و به شادابی گیاه در روزهای گرم سال کمک می کند.

گیاهان به غذای خاصی نیاز دارند

غذای گیاهی کود مناسبی است. بهار و تابستان بهترین زمان برای کوددهی گیاهان است، زیرا در این زمان گیاه در حال رشد است و نیاز به تغذیه مناسب دارد. البته باید توجه داشت که در هر زمان و فصلی که شرایط گیاه نامناسب است باید گیاه را با کود مناسب تغذیه کنید در غیر این صورت کوددهی فقط در بهار و تابستان که میزان آبیاری گیاهان است انجام می شود. بیشتر است – بزرگ است. همچنین، اگر گیاه را تازه گلدان کرده اید، نیازی به کوددهی چند ماهه ندارید. اگرچه استفاده از کودهای شیمیایی برای گیاه بسیار مفید است، مخصوصاً در فصل رشد، در اوج گرما به گیاه کود ندهید، زمانی که دما پایین آمد و هوا کمی خنک شد، گیاه را کود دهید.

گیاهان به چه مقدار کود نیاز دارند؟

برخی فقط در زمان تعویض گلدان کود می دهند یا اگر باغچه دارند فقط در ابتدای بهار به گیاهان خود کود می دهند که اشتباه است. در فصل تابستان و زمانی که گیاهان در حال رشد هستند، اکثر آنها هر 2 تا 4 هفته یکبار نیاز به تغذیه دارند. کمتر غذا خوردن در فواصل زمانی کمتر بهتر از خوردن بیشتر در فواصل زمانی نامنظم است. برخی از انواع کودها آنقدر آهسته جذب می شوند که فقط برای گیاهان در فضای باز مناسب هستند. مقدار کوددهی به اندازه و سن گیاه بستگی دارد.

بیش از حد به گیاهان خود غذا ندهید
اگرچه فصل تابستان زمان رشد گیاه است، اما تغذیه بیش از حد به گیاه آسیب می رساند. گیاهان همیشه به غذا نیاز ندارند و گاهی اوقات غذای زیاد آنها را دچار مشکل می کند. اگر رشد گیاه در تابستان ضعیف باشد یا لکه های سوخته در اطراف و وسط برگ ها وجود داشته باشد، همچنین اگر برگ ها خشک یا دارای لکه های نمکی سفید هستند، این نشان دهنده تأثیر بیش از حد مواد مغذی است. این در مورد مردم نیز صدق می کند. به عنوان مثال، اگر به کودک بیش از حد غذا بدهید، نتیجه معکوس خواهد داشت و اغلب کودک را بیمار می کند.

از کود مایع استفاده کنید

با مراجعه به مراکز فروش گل و گیاه می توانید کود مایع خریداری کنید که برای تغذیه گیاهان سرپوشیده و باغچه های کوچک خانگی بسیار مناسب است. به عقیده بسیاری از کارشناسان، بهترین راه برای تغذیه گیاه استفاده از کود مایع است، زیرا این نوع کود تمام سیستم های گیاهی را تغذیه می کند. علاوه بر این، می توان مصرف کود مایع را با توجه به رشد گیاه در طول تابستان تنظیم کرد. برای اثربخشی بهتر این کود، بهتر است قبل از مصرف گیاه را آبیاری کنید.

پودرهای محلول در آب نیز روش مناسبی برای کود دهی هستند که مانند کودهای مایع پس از آبیاری گیاه می توان از آن استفاده کرد. اگر گیاه شما در تابستان کمی غمگین و پژمرده به نظر می رسد، این پودرهای محلول بهترین راه برای تازه کردن سریع آن هستند.

در زمان دلخواه هرس نکنید

یکی از نکات بسیار مهمی که در این قسمت از نمناک به آن اشاره شد، هرس گیاهان است، اگرچه هرس گیاهان باعث ایجاد برگ های جدید می شود اما فصل تابستان زمان مناسبی برای هرس نیست. این بیشتر در مورد گلهای باغچه، به ویژه آنهایی که شاخه های چوبی دارند، صادق است، زیرا این گیاهان تحت استرس هستند. بنابراین باید هرس را تا آب و هوا و شرایط عادی به تعویق بیندازید تا برگ های زرد و تک رنگ یا خشک شده به دلیل گرما، آبیاری بیش از حد و هوای خشک را کوتاه کنید.

مراقب باشید که گیاهان نسوزند

لازم به ذکر است که نور خورشید در روزهای تابستان بسیار قوی است و روزها بسیار گرم است. به همین دلیل آبیاری با نور خورشید باعث می‌شود که قطرات آب روی برگ‌های گیاه به‌عنوان ذره‌بین عمل کرده و نور خورشید با شدت بیشتری به گیاه بتابد و در نتیجه باعث سوختن قسمت‌هایی از سلول‌های برگ شده و به تدریج به گیاه آسیب می‌رساند و از سوختن آن جلوگیری می‌کند. در حال رشد. در صورت آبیاری در آفتاب به گیاهانی مانند گل رز بیشتر توجه کنید زیرا لکه های سیاه روی گیاهان دیده می شود.

قابلمه را عوض نکنید

در روزهای بسیار گرم نباید گلدان را عوض کرد به خصوص گلدان گیاهانی مانند فیکوس که به ریشه بستگی دارند نباید تعویض شود. زیرا در بیشتر مواقع در اثر حرارت زیاد برگ ها آسیب می بینند و اگر در این روزها گلدان را عوض کنید، شوک بیشتری به گیاه وارد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید