دلیل رونق اقتصاد عمان چیست؟


دلیل رونق اقتصاد عمان چیست؟

به گزارش دموکراسی آنلاین، صندوق بین‌المللی پول از تلاش‌های عمان در مقابله با بحران کرونا و احیای اقتصاد این کشور پس از همه‌گیری قدردانی کرد. صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که قیمت‌های بالاتر نفت، اقدامات تثبیت‌کننده مالی و پیشرفت در اصلاحات ساختاری به اقتصاد عمان کمک کرده است تا از این همه‌گیری نجات یابد.
در پایان ماموریت صندوق بین المللی پول به رهبری دانیل کاندا در مسقط، پایتخت عمان که تا 4 اکتبر 2022 ادامه داشت، کاندا گفت که بهبود اقتصادی سلطان نشین عمان با حمایت از احیای بخش هیدروکربن و انرژی در حال افزایش است. کاهش محدودیت های اجتماعی کرونا وی گفت: افزایش قیمت نفت، تداوم یکپارچگی مالی تحت برنامه مالی میان‌مدت مقامات و اجرای مصمم اصلاحات ساختاری در چشم‌انداز 2040 عمان، انتظار می‌رود مازاد نقدی و خارجی ایجاد کند و منجر به رشد بیشتر در میان مدت شود. ‘.
پیش بینی آینده اقتصاد عمان

صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر رشد اقتصادی عمان را 4.3 درصد در سال 2022 پیش‌بینی می‌کند که می‌تواند با افزایش تولید هیدروکربن و ادامه بهبود فعالیت‌های اقتصادی غیرنفتی اتفاق بیفتد. کاندا گفت: «مقامات عمانی به انجام طیف گسترده ای از اصلاحات ساختاری تحت چشم انداز عمان 2040 ادامه می دهند. هدف این اصلاحات دستیابی به رشد بالا، بازار کار شکوفا و پایدار تحت تسلط بخش خصوصی است که برای فراهم کردن فرصت‌هایی برای جویندگان کار و تضمین استاندارد بالاتر زندگی برای نسل‌های آینده مورد نیاز است.
وی افزود: اولویت های عمان شامل افزایش انعطاف پذیری بازار کار، تقویت اشتغال زنان، بهبود فضای کسب و کار، پیشبرد اصلاحات شرکت های دولتی، دیجیتالی شدن و ادامه اجرای پروژه های سبز است.
صندوق بین‌المللی پول خاطرنشان کرد که قیمت‌های بالاتر نفت و تحکیم مالی تحت برنامه مالی میان‌مدت مقامات، ترازهای مالی و خارجی عمان را به‌طور چشمگیری بهبود بخشیده است. تراز مالی کلی دولت مرکزی عمدتاً به دلیل افزایش درآمدهای نفتی، محدودیت مخارج و اعمال مالیات بر ارزش افزوده افزایش یافت. کاندا گفت: انتظار می رود در پایان سال 2022، عمان مازاد مالی و خارجی داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: بدهی عمومی عمان در سال 2021 به 62.9 درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یافت و پیش بینی می شود در سال 2022 به حدود 44 درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یابد. کاندا در مورد تورم گفت که تورم قیمت مصرف کننده در عمان تاکنون مهار شده است که تا حدی منعکس کننده کنترل قیمت است. و کاهش قیمت سوخت
افزایش تورم و قیمت در عمان

با توجه به وابستگی نسبتاً زیاد این کشور به واردات، افزایش فعالیت های اقتصادی و افزایش فشارهای تورمی جهانی انتظار می رود میانگین تورم در سال 2022 به سه درصد برسد. اثرات مستقیم جنگ اوکراین بر اقتصاد عمان محدود است. با این حال، صندوق بین المللی پول هشدار داده است که افزایش نااطمینانی جهانی، به ویژه به دلیل جنگ در اوکراین، می تواند اقتصاد این کشور را در کوتاه مدت تهدید کند.
وزارت اقتصاد این کشور اعلام کرد که نرخ تورم عمان در ماه های ژانویه تا آگوست در محدوده قابل قبول 3.1 درصد باقی مانده است که بسیار کمتر از سطح ثبت شده توسط برخی اقتصادها از جمله اقتصادهای پیشرفته جهان است. به گفته معاون وزیر اقتصاد عمان، سطح تورم به دلیل پایه های قوی سیاست اقتصادی ما در سطوح معقول حفظ شده است که عمان را قادر ساخته تا به بحران در زنجیره تامین مواد غذایی رسیدگی کند. برنامه پنج ساله توسعه به دنبال حفظ میانگین نرخ تورم 2.8 درصدی در طول سال است.
به گفته تحلیلگران، علیرغم افزایش سرسام‌آور تورم در سراسر جهان، کشورهای خلیج‌فارس شاهد افزایش کمتری در قیمت‌های مصرف‌کننده بودند زیرا دولت‌ها برای کاهش قیمت کالاهای اساسی اولویت داشتند. در طول بحران، دولت سلطنتی عمان عرضه مستقیم مواد غذایی را افزایش داد که به حفظ تورم در سطوح قابل قبول کمک کرد.
بر اساس داده های مرکز ملی آمار و اطلاعات (NCSI)، در ماه آگوست قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی 4.9 درصد، حمل و نقل 3.1 درصد، رستوران ها و هتل ها 2.1 درصد، میوه ها 7.5 درصد افزایش یافته است. ، و غیره. قیمت مواد غذایی 1.9 درصد افزایش یافت.
منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید