دستبند هوشمند برای تشخیص کووید 19


دستبند هوشمند برای تشخیص کووید 19

به گزارش دموکراسی آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، یک ردیاب تناسب اندام طراحی شده است که روی مچ دست شما قرار دارد و می تواند کووید-19 را قبل از ایجاد علائم در شما تشخیص دهد.
یک مطالعه جدید اعلام کرده است که تحقیقات اولیه نشان می دهد که عفونت ها را می توان تقریباً 48 ساعت قبل از ظهور علائم تشخیص داد.
مطالعه جدید در اوایل سال 2020، بلافاصله پس از شروع همه گیری آغاز شد. تیمی از محققان در این فکر بودند که آیا می توان از داده های یک ردیاب سلامت مچ دست برای تشخیص تغییرات کوچک در علائم حیاتی یک فرد که قبل از شروع COVID-19 است استفاده کرد.
این دستگاه در شب پوشیده می شود و هر 10 ثانیه ضربان قلب، ضربان تنفس، دمای پوست، تغییرات ضربان قلب و جریان خون را اندازه گیری می کند. به دلیل توانایی آن در ردیابی تغییرات در زمان واقعی در این پنج شاخص سلامت معمولاً به عنوان یک مانیتور سلامت استفاده می شود.
در طول مطالعه یک ساله، 11٪ از گروه مورد تایید آزمایشگاهی COVID-19 داشتند. حدود نیمی از این افراد مثبت برای یک ماه قبل از اینکه بیمار شوند، داده های مربوط به لباس پوشیدن خوبی داشتند که به محققان کمک کرد الگوریتمی را توسعه دهند که می تواند تغییرات کوچک را در مراحل اولیه بیماری تشخیص دهد.
تغییرات قابل توجهی در روزهای قبل از شروع علائم کرونا در هر پنج اندازه گیری ثبت شده توسط این دستگاه پوشیدنی مشاهده شد.
به طور خاص، تغییرات در ضربان قلب، تغییرات ضربان قلب، و دمای پوست مچ دست، مهم‌ترین ویژگی‌های اولیه COVID-19 بودند که قبل از علائم خارجی قابل توجه بودند.
یک الگوریتم یادگیری ماشین جدید بر روی 70 درصد از گروه‌های مثبت کرونا آموزش داده شد و سپس بر روی 30 درصد باقی‌مانده آزمایش شد.
لازم به ذکر است که این الگوریتم 68 درصد از موارد مثبت کرونا را دو روز کامل قبل از شروع علائم به دقت شناسایی کرده است.
محققان در مطالعه‌ای جدید به این نتیجه رسیده‌اند که فناوری حسگرهای پوشیدنی روشی کم‌هزینه است که افراد را قادر می‌سازد تا سلامت و رفاه خود را در طول همه‌گیری ردیابی کنند.
تحقیقات نشان می‌دهد که چگونه این دستگاه‌ها با همکاری هوش مصنوعی می‌توانند مرزهای پزشکی شخصی‌سازی‌شده را پیش ببرند و بیماری‌ها را قبل از شروع علائم تشخیص دهند و به طور بالقوه انتقال ویروس را در جوامع کاهش دهند.
این ایده که پوشیدنی های بهداشتی می توانند بیماری های عفونی را قبل از ظاهر شدن علائم ملموس تشخیص دهند، جدید نیست. یک مطالعه جالب که سال گذشته منتشر شد، این ایده را روی آنفولانزا و سرماخوردگی آزمایش کرد.
این مطالعه در واقع ده‌ها داوطلب جوان را به ویروس راینو ویروس یا ویروس H1N1 آلوده کرد و سپس چندین معیار بهداشتی را با استفاده از یک ردیاب تناسب اندام در روزهای بعد ردیابی کرد.
این مطالعه نه تنها نشان داد که می توان عفونت ها را با استفاده از داده های سلامت پوشیدنی حدود 24 ساعت قبل از شروع علائم پیش بینی کرد، بلکه می توان شدت عفونت های بعدی را نیز با دقت 90 درصد پیش بینی کرد.
دیوید کانن، نویسنده مطالعه جدید تشخیص کرونا، گفت: پتانسیل تشخیص عفونت با ترکیب الگوریتم‌های پیشرفته با داده‌های سلامت دستگاه‌های پوشیدنی امیدوارکننده است.
تیم او اکنون در حال انجام یک مطالعه بزرگتر برای آزمایش سیستم تشخیص کرونا بر روی 20000 نفر است. انتظار می رود نتایج این مطالعه در پایان سال جاری در دسترس قرار گیرد.
به گفته کانن، اینکه یک دستگاه پزشکی موجود می تواند به روشی متفاوت استفاده شود، نشان می دهد که ابزارهای پوشیدنی آینده امیدوارکننده ای دارند.
این ایده نه تنها مربوط به کووید است، بلکه در بیماری‌های آینده می‌تواند منجر به درمان‌های پیشگیرانه شود و از عوارض قابل توجه جلوگیری کند.
مطالعه جدید در مجله BMJ Open منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید