دروازه بان اسبق تیم ملی: کی اومده فدراسیون فوتبال، تازه لعنتی!


دروازه بان اسبق تیم ملی: کی اومده فدراسیون فوتبال، تازه لعنتی!

پرویز برومند دروازه بان سابق تیم ملی در مصاحبه ای با روزنامه اعتماد درباره فدراسیون فوتبال صحبت کرد.
بخش هایی از مصاحبه را بخوانید:
مردم به شدت نگران وضعیت تیم ملی هستند. وضعیت را چگونه ارزیابی می کنید؟

همه دنیا الان به دنبال تمرین و امکانات مناسب برای تیم ملی کشورشان هستند چون جام جهانی نزدیک است. جهان در 120-130 روز شروع می شود. ما هنوز وسط کوچه هستیم. ما دو نقطه ضعف بسیار بزرگ داریم. یکی اینکه فدراسیون ما رئیس ندارد. دوم اینکه ما اولین تیمی بودیم که اعلام شد به جام جهانی می‌رود. یعنی زمان کافی برای آماده سازی داشتیم اما از آن استفاده نکردیم. برخی از اتفاقات بسیار جدید و غیرعادی فقط در کشور ما رخ می دهد. نمونه اش فوتبال است. همه تیم‌ها در سرتاسر جهان می‌خواستند تکلیف صعودشان هرچه زودتر مشخص شود تا بتوانند برای بهترین عملکرد ممکن در جام جهانی آماده شوند، اما علیرغم اینکه اولین تیمی هستیم که صعود کرده‌ایم، اما همچنان وقت خود را تلف می‌کنیم. و هنوز وقت را تلف می کند
چرا اوضاع به این شکل پیش رفت؟

چند وقت پیش گفتم اگر فرصت ندارید با تیم های خارجی هم سطح و هم سطح خود یک بازی تدارکاتی انجام دهید، حداقل یک بازی تدارکاتی با استقلال، پرسپولیس و سپاهان انجام دهید تا بازیکنان در مسابقات اما متأسفانه به اردوی قطر رفتیم. خود قطری ها کشورشان را به قصد اردویی در اسپانیا ترک کرده بودند و ما به قطر می رویم. به معنای وضعیت وحشتناک است. ما یک بازی دوستانه انجام می دهیم که اصلاً در کشور ما نیست. ما بدون برنامه با کانادا معاهده امضا می کنیم. سپس لغو می شود و توهین بزرگی به حیثیت و شخصیت کشور ما خواهد بود.
اوضاع خوب به نظر نمی رسد.

اصلا نمیدونم چرا در فوتبال ما هیچکس سر جای خودش نیست. معلوم نیست اینها چه گناهی کرده اند؟ عشق آنها فوتبال است و آن را نابود می کنند. پرسپولیس این طرف این طرف. استقلال از این کشور به نوعی دیگر. معلوم نیست برای چیه.تیم ملی که پایان فوتبال و ورزش ماست و شادی مردم تا امروز رسیده. معلوم نیست چه کسی متعلق به چه کسی است، مشکلات زیادی در کشور وجود دارد و نه فقط در ورزش. مردم ما سختی های زیادی را تحمل می کنند. نمیدونم از کی بپرسم؟ سالهاست که هنرمندان، خوانندگان، ورزشکاران از شما می خواهند که به مشکلات مردم رسیدگی کنید.
فضای گفتگو کاملاً تغییر کرده است!

بله اجازه بدهید چیزی به شما بگویم چند وقت پیش جمله ای از یکی از مسئولان شنیدم که می گفت اگر مردم چند ماه دیگر صبر کنند اوضاع بهتر می شود اما چند ماه دیگر عید می شود و یک سال دیگر می گذرد. ما شادی داشتیم و فوتبال اینطور شد.
از بازداشت و اخراج آقای اسکوچیچ بگویید. چرا کمیته فنی آن را رد کرد و یک هفته بعد هیات مدیره رای به ماندگاری داد؟

راه و روش عقب افتادن را می دانیم! به همین راحتی یک هفته به عقب برگشتیم. یعنی اسکوچیچ یک هفته تمام نمی دانست چه کار کند. اما اجازه بدهید در مورد مربی خارجی چیزی بگویم. کی روش که رفتاری خصمانه، گستاخانه، دیکتاتوری و توهین آمیز دارد. همه می گویند به دلال ها و غیره مربوط می شود. یعنی نمی دونم ما کمیسیون نداریم که بیایم به این چیزا بپردازیم و یک آدم سالم پیدا کنیم و کارش کنیم؟ مشکل مربیان ایرانی خودمان چیست که دنبال مربی خارجی هستیم؟ ما بازیکنان بزرگی داریم و اگر به این تیم دست بدهیم، جام جهانی خود به خود می آید. روزی روزگاری رفتن به مسابقات جهانی سخت بود. زمان تهاجم مهاجران. تیمی از آسیا با افتخار به مسابقات جهانی می رفت و آن تیم ایران بود. بعد هم زمان ما در جام جهانی 1998. حالا هر ننه کاموری از آسیا به جام جهانی می رود. 5 سهمیه وجود دارد. اصلا نیازی به بخارپز نیست ما مربیان و اسطوره های زیادی در کشورمان داریم. تیم را به آنها بدهید. چه اشکالی دارد مدام می گویند همه چیز باید ایرانی باشد چه اتفاقی افتاده؟
می گویید مربی ایرانی بهتر از خارجی است؟

یک مربی خارجی خوب و با کیفیت برای پایه های ما مفید است. سالهاست که می گویم. با یک مربی خوب خارجی قرارداد بلندمدت ببندید و او را بیاورید و تیم جوانان و جوانان را به دست او بسپارید. مربی خوب نه مربی بد. مربی با برنامه و هدف بیاور. ژاپن این کار را می کرد و اومه ژاک که در سال 1998 تیم فرانسه را قهرمان جهان کرد، ژاپن را آورد و تیم های اصلی را به او سپرد و حالا ژاپن سال ها از این نسل استفاده کرده و به نتیجه رسیده است. در واقع او نسل ها را آفرید. باید همینطور باشد. حالا تیم های اصلی ما خالی هستند. مربی جوانان تلاش می کند و تیم را بالا می برد، سپس جوانان را به دیگری می دهند. جوانان در دستان یک مرد است و او برای بالا بردن تیم تلاش می کند و سپس در لحظه امید تیم به مرد دیگری سپرده می شود. هیچ چیز سر جایش نیست. هیچ مردی نیست که در این کارها سواد داشته باشد.
جنگ قدرت در فدراسیون فوتبال مانع از حل مسائل مهم فوتبال می شود.

این اشتباه است اجازه دهید یک مثال واضح برای شما بیاورم. استقلال سال ها مدیرانی داشت که به عشق جلال معروف بودند. یعنی از مقر استقلال به عنوان سکوی پرتاب استفاده کردند. همه می آمدند.. استقلال، اگر نام و نشانی نبود، نام و نشانی بود. اگر شغل مناسبی نداشت، شغل مناسبی پیدا می کرد. یک مرد برای کار مناسب نیامده است. من بارها گریه کردم، شما آقایانی که می آیید لااقل بیایید کاری کنید که استقلال بماند. کاری کنید که بگویند این کار توسط این شخص برای باشگاه انجام شده است. مثل آقای آزورلو. آمد سر میز نشست، برنامه ریزی کرد، شرایط را فراهم کرد و به نتیجه رسید. مانا شد و برای هواداران ماند.
آیا می گویید در آن سال ها هیچ فردی نبود که واقعاً وارد فدراسیون شود تا به فوتبال کمک کند؟

اصلا میدونی چیه؟ همه می آیند و به فدراسیون می پیوندند، به هم می ریزند و این آشفتگی برای نفر بعدی باقی می ماند. همچنین می گوید چرا باید خرابکاری فرد قبلی را اصلاح کنم؟ سام کارهای احمقانه ای انجام می دهد و آن را به پسر بعدی واگذار می کند. نمی دانم چرا در کشور ما این همه سوء استفاده می شود، آن طرف می دوند و پول را می خورند، بعد یقه اش را می گیرند. آقا یقه رو به محض اینکه خراب شد بزار کنار. رئیس فدراسیون این همه مزخرف را آورد، یقه اش را بگیرید.
در فوتبال نه تنها یقه اش را نمی گیرند، بلکه برمی گردد و دوباره کاندید می شود!

بله متاسفانه در کشور ما این امکان وجود دارد. هر چیزی که فکرش را بکنید ممکن است.
آیا اسکوچیچ می تواند تیم را جمع کند؟

خیلی سخت بود. ما بهانه ای به اسکوچیچ دادیم که اگر تیم نتیجه نگرفت و او نتوانست، بیا و بگو که وقت من را گرفتی و شکاف ایجاد کردی.
امیدوارم روزی اتفاق خوبی در کشور ما بیفتد تا مردم بتوانند زندگی کنند. به خاطر خدا مردم ما مستحق این نوع مشکلات نیستند. مردم ما از بهترین مردم دنیا هستند. ما ایرانی هستیم ما تعدادی از بهترین افراد جهان را داریم، اما متاسفانه شرایط برای ما خیلی خوب نیست.
برخی معتقدند مهدی طارمی به دلیل مواضع صریح او در قبال کادر فنی باید برکنار شود. شما در مورد آن چه فکر میکنید؟

مهدی طارمی یکی از ارزش های کشور و فوتبال ماست. چرا باید او را ترک کند؟ آیا این بدان معناست که ما می خواهیم خودمان را بکشیم؟ این نوعی خودزنی است. کی گفته ترکش کنم؟ در تیم ملی همه بچه ها سرباز تیم هستند. آنها سربازان ایرانی هستند و برای کشورشان می میرند. بعد بیاییم کنارش؟ مهدی یکی از بهترین بازیکنان جهان است. بعد خودمون حذفش کنیم که نداشته باشیم؟
تفرقه ایجاد می کند.

این نیز امکان پذیر است. باید مدیریت شود. کدام مربی نمی تواند مدیریت کند؟ کاریزما به این معناست. اگر مربی آن کاریزما را نداشته باشد که نتواند آن را مدیریت کند، چه فایده ای دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید