دارو برای دو روز آینده کافی است


دارو برای دو روز آینده کافی است

اخبار بورسا: بهرام عین اللهی وزیر بهداشت اظهار داشت: صندوق بیماران خاص و صعب العلاج اقدام بسیار خوبی است که در کشور آغاز شده است. امروز صندوق باز حمایت از بیماران صعب العلاج و خاص صوری نیست، بلکه مصوبه هیات دولت است، اعتبار و مقررات دارد و همه چیز مشخص است.

وی با بیان اینکه صندوق حمایت از بیماران صعب العلاج، خاص و نادر 5 هزار میلیارد تومان است، گفت: تاکنون 1200 میلیارد تومان تخصیص یافته است. گاهی برخی از پایه ها هستند که به آنها بنیاد بیماری های خاص می گویند که نه اعتباری دارند، نه مقرراتی دارند و هیچ کاری انجام نمی دهند. امیدواریم این حرکت حمایتی آغاز شود و به تدریج دامنه آن را گسترش دهیم.

وی درباره کمبود دارو به ویژه آنتی بیوتیک و اقدامات وزارت بهداشت با دستور رئیس جمهور گفت: ممکن است با توجه به بیماری های نوپدید در مراحل مختلف کمبود داشته باشیم. سال گذشته بیماری های قارچی به طور ناگهانی در کرونا افزایش یافت و برخی داروها کمیاب شد. امسال به طور غیرقابل پیش بینی از اواسط مهر آغاز شد و از سوی دیگر مدارس و دانشگاه ها بازگشایی شدند و اپیدمی آنفولانزا افزایش یافت و کمبودها وجود داشت. اکنون بیماران می توانند زایمان کنند و این را نمی توان کمبود آنتی بیوتیک نامید. اما از اول هفته به فوریت تحویل و توزیع داروها را آغاز کردیم و تا فردا یا پس فردا به مقدار کافی دارو تحویل می شود.

عین اللهی درباره تغییر دستورالعمل تجویز دارو نیز گفت: موضوع مهم در پزشکی مصرف منطقی آنهاست. وقتی پزشک می خواهد دارو را تجویز کند، باید دستورالعمل ها را رعایت کند. استاندارد نسخه ای برای داروهای تجویزی در دنیا 1.5 واحد است اما در ایران به طور متوسط ​​در هر نسخه 4 واحد تجویز می شود و این باعث افزایش مصرف دارو می شود. معاونت درمان رئیس جمهور در این راستا اقداماتی را انجام می دهد و امیدواریم با الکترونیکی شدن این موارد مشکل حل شود.

دیدگاهتان را بنویسید