حمایت ایرانسل از رویداد توسعه خدمات داده بازچالش «توسعه خدمات مبتنی بر داده‌های باز» توسط ایرانسل پشتیبانی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، این رویداد در تاریخ 28 آبان 1401 توسط موسسه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همکاری شعبه ایران IEEE (مؤسسه مهندسی برق و الکترونیک) و با حمایت ایرانسل آغاز به کار کرد.
آموزش و فرهنگ سازی داده های باز و استفاده هدفمند از آن، ایده هایی برای توسعه برنامه ها و خدمات مبتنی بر داده های باز، تجزیه و تحلیل و شناسایی پتانسیل داده های باز و همچنین ایده هایی در مورد چگونگی توسعه داده های باز در کشور و همچنین و از آنجایی که آموزش و افزایش تخصص نیروی انسانی کشور در این زمینه از اهداف برگزاری این رویداد می باشد.

از جمله حوزه های کاربردی پیشنهادی برای شرکت کنندگان در این رویداد می توان به حوزه های اقتصادی (پول و بانک، بورس، بیمه)، طبیعت و محیط زیست، آموزش و پرورش، جامعه و روابط انسانی، صنعت (ارتباطات، کشاورزی، دام و پرندگان) اشاره کرد. ، و غیره.). اطلاعات و ارتباطات، بهداشت و درمان، اطلاعات مکان و آدرس، فرهنگ، هنر و موسیقی، سفر و گردشگری، مصرف انرژی، ترافیک و حمل و نقل، قوانین و مقررات، کار و اشتغال، علم و فناوری، دولت و سیاست، معاملات تجاری، ساخت و ساز و مسکن و ورزش و … را ذکر کرد.
این چالش به دنبال اعمال سطحی از هوشمندی در یکپارچه سازی و تحلیل داده های باز، در چارچوب توسعه پایدار و گسترش عدالت، شفافیت و غیره، تحول در حوزه های کاربردی پیشنهادی، با ارائه خدمات مبتنی بر داده، ایجاد کاربردهای داده محور در هر یک از حوزه های پیشنهادی می تواند منجر به مدیریت هوشمند و در نتیجه تصمیم گیری دقیق و به موقع شود.

ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال در ایران، حامی اصلی این چالش علمی است و هدایایی نفیس را به بهترین تیم ها تقدیم می کند. گروه آزمایشگاه های ایرانسل، گروه تحقیق و توسعه ایرانسل، با حضور در این رویداد و انجام اقداماتی از جمله اعلام آمادگی برای حمایت از پایان نامه های دانشجویی سعی در ایجاد پل ارتباطی بین دانشگاه و صنعت داشت.
داده‌های باز در این اصطلاح به داده‌هایی اطلاق می‌شود که آزادانه در دسترس عموم قرار می‌گیرند تا افراد بتوانند از آن داده‌ها به دلخواه خود بدون محدودیت حق چاپ استفاده و منتشر کنند. ) اختراعات یا سایر محدودیت ها. به طور خلاصه، داده های باز شامل سه اصل دسترسی، استفاده مجدد/انتشار مجدد و مشارکت عمومی است.
فلسفه زیربنایی داده های باز شبیه به جنبش های دیگر مبتنی بر حق دسترسی باز است، مانند نرم افزار منبع باز، آموزش باز و غیره. داده ها، مانند هر کالای دیگری، دارای مزایای بالقوه است. استفاده از داده ها به صورت خام نمی تواند ارزش زیادی داشته باشد و برای بهره برداری از مقادیر بالقوه آن، باید بتوان آن را به روش صحیح پردازش کرد. هنگامی که داده ها در دسترس عموم قرار می گیرند، افراد، سازمان ها و دانشمندان را قادر می سازد تا آن ها را به روشی جدید بازآفرینی کنند و از آن برای نوآوری و خلق ارزش جدید استفاده کنند.

فناوری‌های دیجیتال در حال ظهور به تولید داده‌ها به شکل گسترده کمک می‌کنند. اینترنت اشیا یکی از مهم ترین پلتفرم هایی است که با توسعه نسل پنجم خدمات تلفن همراه (5G) بیش از پیش در حال گسترش است. با قابلیت اتصال چیزها به اینترنت، داده های بسیار بیشتری تولید می شود. طبقه بندی و پردازش این داده ها می تواند زمینه توسعه خدمات مبتنی بر داده های باز را فراهم کند. در آینده، دولت ها می توانند با عمومی کردن برخی از داده های مدیریتی، امکان استفاده از هوش مصنوعی را برای ایجاد ارزش های افزوده جدید بر اساس این داده ها و خدمت به جامعه فراهم کنند.