جلوگیری از 14 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی


جلوگیری از 14 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

اخبار بورسا: ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: سال گذشته حدود 5000 برنامه بازرسی در سطح کشور در سازمان و استان ها داشتیم و حدود 3000 نامه اخطاریه به دستگاه های اجرایی ارسال کردیم. حدود 19 هزار و 800 پیشنهاد به دستگاه های اجرایی دادیم و در صورت عدم اجرایی شدن این پیشنهاد، مسئولیت بر عهده استاندار است و مسئولیت کیفری دارد و تقریبا 80 درصد پیشنهادها اجرا می شود.

وی درباره فرار مالیاتی گفت: از حدود 14 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی جلوگیری شده است.

خدائیان در ادامه با بیان اینکه متأسفانه سازمان جمع آوری و فروش اموال هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر مادی مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: این سازمان هم وظیفه مهمی را بر عهده دارد و هم منبع درآمدی است. خوشبختانه با کمکی که رئیس قوه قضائیه در اواخر سال گذشته به این سازمان کرد، مشکلات این سازمان را آشکار کرد. پس از ورود رئیس قوه قضائیه، رئیس جمهور و وزیر نیز وارد شدند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور از تمامی انبارها (حدود 102 انبار در کشور) و 85 انبار گمرک بازدید کرد. در سال 1398 حجم فروش این سازمان 200 میلیارد تومان، در سال 1400 حدود 2200 میلیارد تومان و در 6 ماه امسال 6100 میلیارد تومان فروش داشته است. مشکل این سازمان این است که بیشتر انبارهایش مال خودش نیست.

هدیان تاکید کرد: تمامی درآمدها به خزانه واریز می شود.

وی افزود: سامانه ای راه اندازی کرده ایم که پیشنهاداتی که داده ایم اجرا می شود یا خیر. ما پیشنهادات را به صورت سیستماتیک و الکترونیکی پیگیری می کنیم و این سیستم هوشمند به ما کمک می کند.

هدیان تصریح کرد: در جریان بازرسی ها در یک سال گذشته حدود 854 پرونده کیفری و 4 هزار پرونده تخلف تشکیل داده ایم.

وی ادامه داد: ممکن است انصراف از اعمال بیشتر باشد اما اعمال ممکن است اختلاس و ارتشاء و تحصیل وجه از منابع غیرقانونی باشد.به عنوان مثال در اجرای پرونده ای که تشکیل دادیم، پرونده ای داریم که یکی از مسئولان بوده است. محکوم به 10 سال حبس و حکم قطعی است.

هدیان تصریح کرد: در نتیجه بازرسی هایی که داشتیم از نظر کارایی آمار بالایی داریم. به عنوان مثال در سال گذشته حدود 10 میلیارد دلار در رابطه با وصول مطالبات و استرداد وجوه ذکر شد، بنابراین با حضور همکاران در دفاتر و مزایده ها از تضییع حقوق جلوگیری می شود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره قانون هوای پاک گفت: آلودگی آب، خاک و هوا یکی از معضلات جوامع صنعتی در شهرهای بزرگ است و ما مستثنی نیستیم. این قانون در سال 1385 تصویب شد و 103 وظیفه برای دستگاه ها تعریف کرد. از زمانی که رئیس کل دادگستری دستور داده است، ما تکلیف شده ایم و اطمینان حاصل کرده ایم که اجرای قانون در دستور کار است و حدود 40 جلسه توسط همکاران با روسای دستگاه ها برگزار شده است. تکالیف را شمردیم و گزارش دادیم. پس از خوداظهاری، دستگاه ها را بررسی کردیم. گفتند: وظایفی که دستگاه ها انجام می دهند و برخی از دستگاه ها ضعیف عمل می کنند، مانند سازمان برنامه و بودجه که از 12 کار 8 تا 9 کار را انجام می دهد و پیشرو است. وزارت نفت در 8 وظیفه از 11 وظیفه ضعیف عمل کرد. از 1200 پمپ بنزین، حدود 100 پمپ به این طرح مجهز شده است. همچنین شهرداری و وزارت کشور به تعهدات خود در خصوص بهداشت شهری و برون شهری عمل نکردند.

وی افزود: سامانه هشدار سیل و طوفان را رصد کرده ایم و باید در همه جای کشور نصب شود. طبق قانون بدنه اصلی سازمان بوم گردی خوب کار کرد اما به قوه قضائیه گزارش نداد. امسال اگر نهادها به تعهدات خود عمل نکنند، آن را در دستگاه قضایی منعکس می کنیم.

خدایان درباره بورس نیز گفت: با کمک سازمان بورس کارگروهی تشکیل دادیم و اقدامات خوبی برای ساماندهی بازار انجام شد و در بررسی های انجام شده با تخلفاتی مواجه شدیم و تعدادی از ناشران متهم به تخلف شدند و دارند. محکوم شده است.”

رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: در پی تخلفات گزارش شده حدود 44 ناشر اوراق بهادار مجازات شدند. در این راستا ۲۲۱ نفر از مدیران مؤسسات انتشاراتی به جزای نقدی و محرومیت از تصدی پست های مدیریتی در مؤسسات مالی محکوم شدند. همچنین برای اعضای هیئت مدیره سازمان بورس پرونده ای تشکیل شده که ادامه دارد. برای یکی از کارمندان عالی رتبه وزارت دارایی و اقتصاد نیز پرونده تشکیل و حکم قطعی و به انفصال وی محکوم شد. همکاران ما اکنون در حال بررسی افرادی هستند که در این فرآیند اطلاعات طبقه بندی شده داشتند.

وی در خصوص شناسایی گلوگاه های فساد گفت: باید عوامل و عوامل فساد را شناسایی و ریشه یابی کنیم. به جای بازرسی های جزئی، همکاران را در اولویت قرار دادیم تا بر شناسایی و رفع تنگناها تمرکز کنند. ما حدود 2000 موضوع را شناسایی کرده ایم و اکنون به 160 گلوگاه فساد رسیده ایم. رئیس قوه قضائیه دستور تشکیل کمیسیون و رسیدگی به این پرونده را صادر کرد. یکی از مشکلات ما در کشور در حوزه بانکی است که باید برای آن فکری کرد.

خدایان درباره موضوع بنگاهداری بانک ها گفت: بانک ها سپرده می گیرند و از آن برای خرید ملک و ساخت مراکز خرید استفاده می کنند، در صورتی که کار بانک نیست. ما باید به بانک ها کمک کنیم تا آزاد شوند و وظایف خود را انجام دهند.

هدیان در خصوص فولاد مبارکه و در پاسخ به این سوال که آیا می توان در مورد فولاد مبارکه قرار منع تعقیب صادر کرد، گفت: آقایان گفتند مبلغ 92 هزار میلیارد تومان باید بررسی شود، آیا صحت دارد یا خیر؟ این پرونده چندی پیش از سوی مجلس به قوه قضائیه ارسال شد و رئیس قوه قضائیه دستور داد تا پرونده در مرکز کشور بررسی شود و دادستان و دادگستری تهران در اسرع وقت قبل از شروع پرونده، یک قاضی مجرب را برای رسیدگی به پرونده تعیین کنند. به کارشناس ارجاع داد ممکن است مواردی که از آنها به عنوان سوء استفاده یاد می شود سوء استفاده نباشد. تمامی این پرونده ها در معرض رسیدگی قاضی است و انشالله در اسرع وقت رسیدگی خواهد شد. نمی توان گفت که آیا مبلغ صحیح است یا نه.

وی در پایان درباره قانون جمعیت جوانان گفت: پس از تصویب این قانون، رئیس قوه قضائیه دستور داد و تاکید کرد که باید اجرای قانون را به شدت پیگیری کنیم. این باید همیشه رعایت شود. یکی از قوانین جامع و کامل است. قانون برای مؤسسات تعهداتی را پیش بینی کرده است و برای تخلف از تصمیمات آن هم منبع معین و هم ضمانت اجرایی در نظر گرفته شده است. پس از این ابلاغ این مأموریت، کارگروهی تشکیل دادیم که همه نمایندگان مجلس در آن عضویت دارند و تکلیف هر نهادی در این قانون را ابلاغ و بررسی کردیم. اگر دستگاه ها نیاز به تامین مالی دارند، آن را در نظر بگیرند. همه دستگاه ها کار می کنند اما کارها تمام نشده و در حال جمع بندی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید