جزییات یک شب آتشین در اوین


جزییات یک شب آتشین در اوین

گروهی از حوادث – سعید تهرانی: در روزهایی که اخبار اعتراضات خیابانی در شبکه های اجتماعی فیلتر شده بیشترین سهم را دارد، دقایقی پس از ساعت 21 شنبه شب خبر جدیدی منتشر شد که بازتاب گسترده ای داشت: آتش سوزی در زندان اوین. این خبر باعث شد نه تنها خانواده های نگران زندانیان اوینسک، بلکه تعدادی دیگر نیز به اوینسکو کوچ کنند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین، این دومین حادثه در زندان طی هفته گذشته است. اولی بعدازظهر یکشنبه گذشته در زندان لاکان رشت و دومی در زندان اوین تهران عصر شنبه. شعله های آتش که از دور قابل مشاهده بود همراه با صدای انفجار، زنگ خطر را افزایش داد. ترافیک سنگین در دو بزرگراه اصلی به زندان اوین، بزرگراه شهید چمران و بزرگراه یادگار امام (ره) تا ساعات اولیه صبح ادامه داشت و شایعات زیادی دهان به دهان تکرار می شد.
در حالی که روزنامه کشور علت وقوع این حادثه را درگیری اراذل و اوباش در اوین اعلام کرد، مقام قضایی درگیری تعدادی از زندانیان محکوم به مالی و سرقت را عامل آتش سوزی در یک کارگاه خیاطی در زندان اوین معرفی کرد. جالب اینجاست که استاندار تهران در حالی که تنها دو ساعت از حادثه گذشته بود و آتش همچنان شعله ور بود، راهزنان و یاغی ها را عامل حادثه معرفی کرد!
محسن منصوری استاندار تهران در گفتگو با خبرنگار ساعت 23 در خصوص حادثه زندان اوین از داخل زندان اوین اعلام کرد: در این مجموعه (زندان اوین) و برخی از بندها مانند 7 حوادثی رخ داده است. و 8 شلوغ شد، بود، اما مشکل اصلی در زندان بود که اراذل و اوباش وجود داشت، با حضور سریع نیروی انتظامی، تیم امداد و نجات و نیروهای ویژه، مشکل خاصی وجود ندارد و وضعیت زندان کاملاً تحت فشار است. کنترل و آرامش در مجموعه زندان برقرار است. مشکل اصلی در واقع آتش سوزی برخی از این اغتشاشگران و زندانیان در مجموعه زندان بود که با حضور ماموران آتش نشانی و پلیس کنترل و مهار شد. «به دلیل شرایط امنیتی، خیابان‌های اطراف زندان تحت نظارت و کنترل است.
یعنی در حالی که اساسا در زندان اوین زندان خاصی برای راهزنان وجود ندارد و این مشکل تکذیب شد!

جزئیات این حادثه به نقل از سازمان آتش نشانی

سیدجلال مالکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران درباره عملیات آتش سوزی در زندان اوین گفت: ساعت 21:29 روز شنبه یک مورد آتش سوزی در زندان اوین به سامانه 125 سازمان آتش نشانی تهران اعلام شد. سازمان خدمات امنیتی که بود. با توجه به اینکه حدود 10 سال است که در محوطه زندان ایستگاه آتش نشانی وجود دارد، این ایستگاه در عرض یک دقیقه به صحنه رسید. همزمان پنج ایستگاه آتش نشانی با تانکر آب و تجهیزات اطفای حریق توسط ستاد فرماندهی به محل حادثه اعزام شدند که با فاصله کمی در محل حاضر شدند. تانکرهای آب و خودروهای نجات نیز در محل حادثه حضور داشتند. محل حادثه ساختمانی دو طبقه است که کلاس ها در آن برگزار می شد. آتش سوزی در خیاطی این ساختمان در طبقه فوقانی نیز رخ داد. آتش نشانان هم با نردبان هیدرولیک و هم با ورود به فضای داخلی آتش را خاموش کردند و هم اکنون آتش کاملا خاموش شده است. با اقدامات سریع آتش نشانان، آتش خاموش و از گسترش آن جلوگیری شد. وی ادامه داد: در منطقه ای که آتش نشانان در حال انجام اقدامات خود بودند تلفات جانی نداشت و پس از اطفای حریق، آتش نشانان محل را تحویل عوامل مربوطه دادند. امدادگران اورژانس نیز در محل حاضر شدند.

گزارش قوه قضاییه از حادثه

ظهر دیروز مرکز رسانه قوه قضائیه گزارش داد: در پی درگیری بین زندانیان اداره ویژه سرقت و محکومیت های مالی زندان اوین و وقوع آتش سوزی در کارگاه خیاطی این زندان که منجر به رسیدگی سریع و به موقع شد. با ورود نیروهای انتظامی و امدادی تعداد قابل توجهی از زندانیان نجات یافته و از محل آتش سوزی به محل امن منتقل شدند و بر اساس اطلاعات دریافتی 4 نفر از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی و 61 زندانی جان خود را از دست دادند. مصدوم شده بودند. هر 4 زندانی فوت شده جزو محکومان سرقت بودند که دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری می کردند.
این گزارش می افزاید: اکثر زندانیان مجروح به صورت سرپایی مداوا شدند و تنها 10 نفر از آنها در مراکز درمانی بستری شدند که حال 4 نفر وخیم گزارش شده است. این گزارش حاکی از آن است که پس از ورود به موقع دادستان تهران، رئیس سازمان زندان ها به زندان اوین، با همکاری مسئولان زندان، نیروی انتظامی، آتش نشانی و اورژانس بیش از 70 زندانی در معرض خطر قرار گرفتند. از مصدومیت نجات یافتند.
در اطلاعیه مرکز رسانه های قضایی آمده است که در جریان درگیری و آتش سوزی شب گذشته در زندان اوین تعدادی از زندانیان جرایم سنگین و خطرناک قصد فرار از زندان را داشتند که با تدابیر امنیتی انجام شده موفق به فرار نشدند.
در پایان این گزارش تاکید شده است که از نیمه شب گذشته شرایط زندان اوین عادی بوده و زندانیان از شب گذشته و ساعتی پس از اطفای حریق می توانند با خانواده های خود تماس بگیرند تا هرگونه نگرانی را برطرف کنند. هویت زندانیان متوفی به خانواده های آنان اعلام شده و اسامی متوفیان با دستور مقام قضایی متعاقبا اعلام خواهد شد.

روایتی متفاوت از خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس روایتی از این حادثه ارائه کرد که کمی با نسخه رسمی متفاوت است. خبرگزاری فارس اعلام کرد: درگیری رسمی بین تعدادی از زندانیان بند ۷ اوین (محکومین مالی) با زندانیان بند ۸ (سارقان) وجود دارد. در جریان این درگیری عده ای از فرصت استفاده کرده و انبار پوشاک زندان و کارگاه کارآفرین را به آتش کشیدند که منجر به آتش سوزی عظیمی شد که به بند 8 سرایت کرد و آتش نشانان را برای اطفای حریق به اوین اعزام کردند. شواهد حاکی از آن است که این اقدام از پیش طراحی شده بود، زیرا تعدادی از زندانیان هنگام درگیری با نیروهای امنیتی زندان و به دست گرفتن سلاح ها، سلاح های غوغایی برای زخمی کردن آنها آماده کرده بودند که البته شکست خورد.

ماجرای فرار زندانیان

خبرگزاری فارس نیز به صدای انفجار در محل اشاره کرد و اعلام کرد: در بحبوحه آتش سوزی و درگیری با نیروهای امنیتی تعدادی از زندانیان اقدام به فرار کردند. وارد میدان مین در ضلع شمالی زندان می شوند که در آن کوهی وجود دارد. گفته می شود صدای انفجارهای شنیده شده مربوط به این موضوع است. این در حالی است که یک منبع آگاه از سازمان زندان ها ضمن تکذیب خبر انفجار مین در زندان اوین تاکید کرد: در جریان حوادث هیچ زندانی وارد مجتمع نشده است و خبر ورود زندانیان به مین حاکی از آن است که نادرست حادثه اصلی در بند سرقت اتفاق افتاده و مربوط به بند زندانیان نیست، اگرچه شدت آتش سوزی که از فیلم ها و عکس ها مشخص است، این تردید را تقویت کرده که بیش از چهار نفر قربانی اعلام شده اند، اما همچنان آمار رسمی چهار نفر هستند که تا عصر یکشنبه اسامی آنها منتشر نشده بود.

از زندان لاکان تا زندان اوین

این دومین حادثه در زندان های کشور در هفته گذشته است. حادثه قبلی مربوط به زندان لاکان رشت بود که اگرچه اطلاعات دقیقی از آن ارائه نشد، اما به مرور زوایای و زوایای بیشتری از آن مشخص شد. این حادثه ظهر یکشنبه هفته گذشته هفدهم مهرماه در بند هشت که محل نگهداری زندانیان اغلب محکوم به قتل و در انتظار مجازات است رخ داد و درگیری به درگیری خونین دو گروه از زندانیان منجر شد. درگیری زندانیان بند 8 در راهروهای زندان رخ داد و به درگیری دسته جمعی منجر شد. پلیس برای شکستن درگیری از گاز اشک آور استفاده کرد و به دلایل نامعلومی آتش گرفت. تعداد زیادی مجروح شدند که حال برخی از آنها وخیم است و خبر فوت آنها منتشر شد. سید مهدی فلاحمیری دادستان مرکز گیلان که دستور تحقیقات برای شناسایی عوامل این حادثه را صادر کرد، گفت: به دلیل قطعی برق به دلیل تخریب امکانات توسط معاندین و جلوگیری از خدمات رسانی به مجروحان توسط معاندین. اسرا، تعدادی از مجروحان فوت کردند و بقیه برای مداوا به بیمارستان اعزام شدند و به بیمارستان منتقل شدند. با دخالت ماموران و پایان درگیری، شرایط زندان کاملا تحت کنترل نیروهای انتظامی، امنیتی و قضایی است و هیچ یک از زندانیان موفق به فرار نشدند. آمار کشته شدگان این حادثه اعلام نشده است اما گزارش های غیررسمی منابع مالی حاکی از کشته شدن نزدیک به ده زندانی در این حادثه است.

دیدگاهتان را بنویسید