جزئیات سرویس رومینگ بین المللیدر سفر به کشورهای خارجی با استفاده از سیم کارت کشور مقصد، از تعرفه های این کشور برای تماس تلفنی، پیامک و دیتا استفاده می شود، اما اگر مسافرانی بخواهند از سیم کارت های ایرانی استفاده کنند، تعرفه رومینگ برای آن ها محاسبه می شود. در روزهای اخیر شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر فعال‌سازی تماس‌های رومینگ بدون اطلاع مشترکین توسط اپراتورها منتشر شده است که منجر به دریافت نرخ مکالمه بین‌المللی بسیار بالاتر از هزینه مکالمه معمولی می‌شود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، با توجه به اینکه این اپراتور برای استفاده از خدمات رومینگ باید از قبل روی سیم کارت خود این قابلیت فعال باشد، این اپراتور امکان استفاده از خدمات رومینگ را برای تمامی مشترکین خود فراهم کرده است تا پس از خروج امکان استفاده از خدمات رومینگ فراهم شود. اگر مشترک از کشور باشد و به اپراتور منبع دسترسی نداشته باشد. اپراتور ایرانسل همچنین در اطلاعیه ای اعلام کرد امکان استفاده از خدمات رومینگ بین الملل به صورت پیش فرض برای تمامی مشترکان فعال است، بنابراین در صورت خروج مشترک از کشور و حضور در مناطق تحت پوشش پیمانکاران، امکان استفاده از خدمات رومینگ و ارتباط با ایران

بر این اساس، در زمان حضور مشترک در ایران، همیشه تعرفه مشترکین عادی محاسبه می شود و تعرفه رومینگ تنها در صورت خروج مشترک از کشور و اقامت در مناطق تحت پوشش اپراتورهای پیمانکار محاسبه می شود. این قابلیت به عنوان یک روال عادی برای مشترکین تلفن همراه فعال است و امکان غیرفعال یا فعال سازی مجدد خدمات رومینگ در اپراتور ایرانسل با شماره گیری کد دستوری #1111* و در اپراتور همراه اول با شماره گیری *29*10* وجود دارد.

همچنین تنها در گذرگاه های مرزی در صورتی که مشترکی به دلیل تخلف و تداخل اپراتورهای دریافت کننده در کشورهای همسایه به طور ناخواسته تحت پوشش اپراتورهای خارجی قرار گیرد، بلافاصله از طریق پیامک به وی اطلاع داده شده و نحوه غیرفعال سازی و تعرفه رومینگ بین الملل به وی اطلاع داده می شود. و تا زمانی که مشترک تماس ورودی و خروجی نداشته باشد، هیچ هزینه ای از رومینگ در حساب وی دریافت نخواهد شد.

با فعال کردن سرویس رومینگ، رومینگ اینترنت و اینترنت همراه، می توان از اینترنت همراه در طول سفر استفاده کرد و هر یک از سیم کارت های دائمی و اعتباری شرایط خاص خود را برای استفاده از سرویس رومینگ دارند. تعرفه رومینگ هر اپراتور از نظر حضور در کشورهایی که قرارداد رومینگ با آنها منعقد شده متفاوت است و در سایت اپراتورهای تلفن همراه موجود است.

از طرفی هزینه رومینگ سیم کارت ها به محض ورود به کشورهای دیگر محاسبه نمی شود. رومینگ امکان استفاده از تلفن های همراه برای برقراری تماس و ارسال پیام های متنی و استفاده از داده های خارج از محدوده جغرافیایی تحت پوشش شبکه اپراتور را فراهم می کند. بنابراین هزینه رومینگ تنها زمانی محاسبه می شود که مشترک از یکی از این خدمات استفاده کند و این گونه نیست که به محض ورود به سایر کشورها، هزینه رومینگ سیم کارت افراد در نظر گرفته شود.

همچنین چه به خارج از کشور سفر کنید یا نه، در صورت برقراری ارتباط از طریق شبکه تلفن همراه کشورهای همسایه، هزینه رومینگ بین‌الملل بر اساس تعرفه آن کشور و در شهرها و مناطق مرزی به دلیل پوشش آنتن دهی محاسبه می‌شود. شبکه های تلفن همراه همسایه ها، همیشه امکان برقراری تماس در داخل کشور از طریق شبکه خود وجود دارد که می تواند منجر به استفاده ناخواسته از رومینگ و تحمیل هزینه به کاربران شود.

دیدگاهتان را بنویسید