جریمه بیمه سه چرخه و چهار چرخه چگونه محاسبه می شود؟


ATV ها اخیراً در شهرهای ساحلی و کوهستانی محبوب شده اند. بنابراین آوازه این وسیله نقلیه به برخی از خیابان های شهرهای بزرگ رسید. با این حال، هنوز قوانین مکتوب و صریح برای چهارچرخ وجود ندارد. البته تنها ابهام در مورد قوانین این وسیله نقلیه نیست، بلکه بیمه موتور سیکلت، نیاز به گواهینامه و نوع آن از جمله مسائل حقوقی حل نشده در این زمینه است. در این مقاله می خواهیم در مورد این موتورسیکلت ها و شرایط قانونی آنها و از همه مهمتر بیمه چهار چرخ موتورسیکلت تا حد امکان صحبت کنیم. با ما بمان.

چهار چرخ محرک چیست؟

موتور سیکلت چهار چرخ یا وسیله نقلیه تمام زمینی موتورسیکلتی با چهار چرخ است که معمولاً می تواند دو سرنشین را حمل کند. ATV ها قابلیت هایی دارند که از آن به عنوان «خودروی تمام زمینی» یاد می کنند. این وسایل نقلیه در شهرهای ساحلی شمالی و جنوبی کشور مورد استقبال گردشگران قرار گرفته است.

حجم و اندازه چهار چرخ ها احتمال تصادفات جاده ای را افزایش می دهد. بنابراین در اکثر کشورهای دنیا رانندگی با آن در جاده های اصلی و عمومی از نظر قانونی ممنوع است. بهترین مکان برای استفاده از ATV، آفرود است. طبق قانون، این وسیله نقلیه باید دارای پلاک باشد. اما ابهاماتی در قوانین در خصوص بیمه موتور سیکلت چهار چرخ و تایید آن وجود دارد که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت.

انواع چهار چرخ

انواع مختلفی از چهار چرخ وجود دارد. این خودروها بر اساس طراحی و نوع کاربری به موارد زیر تقسیم می شوند:

موتورهای ATVهای جهانی

ATV های تمام زمینی پرفروش ترین نوع چهار چرخ هستند. موتور این نوع ATV بسیار قدرتمند است. همچنین قابلیت حمل بار بیشتری را دارد. سایر مشخصات آن به شرح زیر است:

 • با دو دیفرانسیل و 4 چرخ
 • سیستم انتقال قدرت میل لنگ
 • قابلیت نصب تجهیزات آفرود مانند وینچ

برنامه های کاربردی ATV

موتورهای جهانی که می توان از آنها برای انجام کارهای زیر استفاده کرد:

 • انجام کارهای مختلف در میدان
 • رسیدگی به امور دامپروری
 • حمل تنه درختان در محیط چوب بری
 • در حمل وسایل در فضای باز و وسایل ضروری کمپینگ کمک کنید
 • خارج از جاده
 • درگیر شدن در امور نظامی
 • گشت زنی پلیس در مناطق کوهستانی
 • عملیات اطفای حریق به ویژه در مکان های صعب العبور

اصلاح مقررات راهنمایی و رانندگی به منظور صدور مجوز شماره گذاری موتورسیکلت های چهار چرخ

هیات وزیران در سال 95 پس از یازده سال اصلاحیه بند 92 ماده (1) مقررات راهنمایی و رانندگی را تصویب کرد. بر اساس این اصلاحیه، تعریف جدید موتورسیکلت به شرح زیر است:

موتورسیکلت وسیله نقلیه ای است که مجهز به نیروی محرکه، دارای دو محور و حداکثر وزن خالص (550) کیلوگرم است و برای حرکت در جاده های عمومی در نظر گرفته شده است. در موتورهای چهارچرخ برقی، وزن باتری ها به وزن خودرو اضافه می شود و نباید بیش از (15) کیلووات قدرت داشته باشد.

گواهینامه موتور سیکلتطبق مقررات موتورسیکلت فقط یک نوع گواهینامه صادر می شود

گواهینامه رانندگی چهار چرخ

وزارت کشور در اردیبهشت 1400 با استناد به مصوبه سال 95 پیشنهاد اصلاح ضوابط صدور گواهینامه موتورسیکلت را به شورای دولت ارائه کرد که بر اساس این مصوبه تنها یک نوع گواهینامه برای موتورسیکلت صادر می شود. بنابراین دارنده گواهینامه می تواند موتورهای تا (200) سی سی را هدایت کند. پس از 3 سال، مشروط به رسیدن به سن 23 سال، او حق رانندگی با موتورهای سنگین تر را دارد. متن پیشنهادی مذکور تا تاریخ 30 خرداد 1301 همچنان در «کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیکی شورای دولت» در حال بررسی است و بر این اساس تصمیم قانونی در خصوص بیمه اجباری چهار چرخه ها اتخاذ نشده است. تا امروز اعلام شد.

بیمه موتور سیکلت

با تصویب قانونی متن پیشنهادی وزارت کشور، وضعیت بیمه موتورسیکلت چهار چرخ مشخص می شود. قانون بیمه شخص ثالث را برای تمام وسایل نقلیه موتوری اجباری کرده است. بر اساس همین قانون می توان نتیجه گرفت که خودروهای چهارچرخ نیز باید مشمول بیمه اجباری شخص ثالث موتورسیکلت شوند.

بیمه بدنه موتور سیکلت

داشتن بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت مهمتر از نان است و نداشتن آن باعث ابقای موتورسیکلت می شود. اما بیمه شخص ثالث به تنهایی کافی نیست و بیمه بدنه موتور سیکلت به عنوان مکمل ثالث می تواند به شما آرامش دهد. فرقی نمی کند موتورسیکلت شما چهار چرخ باشد یا دو چرخ.

جریمه بیمه موتور سیکلت های سه چرخ و چهار چرخ

بهتر است بیمه موتورسیکلت خود را به موقع تمدید کنید تا درگیر جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت نشوید. همچنین اگر بیمه خود را تمدید نکرده باشید، پلیس احتمالا موتورسیکلت شما را به پارکینگ خواهد برد.

بیمه بدنه موتور سیکلت

داشتن بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت مهمتر از نان است و نداشتن آن باعث ابقای موتورسیکلت می شود. اما بیمه شخص ثالث به تنهایی کافی نیست و بیمه بدنه موتور سیکلت به عنوان مکمل ثالث می تواند به شما آرامش دهد. فرقی نمی کند موتورسیکلت شما چهار چرخ باشد یا دو چرخ.

موتور مننداشتن بیمه خودرو باعث توقیف دوچرخه شما می شود

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت را از کجا بخریم؟

همانطور که گفته شد در حال حاضر هیچ الزام قانونی برای بیمه موتورسیکلت چهار چرخ وجود ندارد. شما می توانید بیمه خودرو را به صورت آنلاین برای سایر مدل های موتورسیکلت در بستر Insurance.com خریداری کنید. Insurance.com یک کارگزاری آنلاین برای استعلام قیمت و خرید انواع بیمه است. شما می توانید بیمه موتور سیکلت را در این پلتفرم خریداری کنید. در صورتی که قصد تهیه بیمه نامه فوق را دارید در قسمت استعلام بیمه خودرو اطلاعات درخواستی را وارد نمایید. در این سامانه می توانید بیمه مورد نظر خود را در کمترین زمان ممکن از معتبرترین شرکت های بیمه با رتبه توانگری 1 تهیه کنید.

موتورسیکلت ها به عنوان محبوب ترین وسایل نقلیه در سراسر جهان شناخته می شوند. خودروی چهار چرخ نوعی موتور سیکلت خاص است که بیشتر در مناطق ساحلی، کویری و کوهستانی مورد استفاده قرار می گیرد. در سال های اخیر این مدل از موتورها در شهرهای ساحلی ایران مورد توجه عموم قرار گرفته است. با این حال، هنوز قوانین مدونی برای ATV در قوانین راهنمایی و رانندگی وجود ندارد. بیمه موتور سیکلت و گواهی آن یکی از مهم ترین خلاءهای قانونی است که در این مقاله به آن پرداخته ایم. اگر در مورد این موضوع ابهام یا سوالی دارید برای ما کامنت بگذارید. کارشناسان Insurance.com در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

منبع: وب سایت بیمه دات کام (https://bimeh.com/)

دیدگاهتان را بنویسید