توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه پیش بینی شده است


توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه پیش بینی شده است

اخبار بورساالکسی ددوف، سفیر روسیه در ایران در کنفرانس تجاری ایران و روسیه با بیان اینکه روابط دو کشور به طور فعال در حال توسعه است، تصریح کرد: در مذاکرات ماه های اخیر روسای جمهور همه مسائل و توسعه روابط در مرکز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. محور این گفتگوها بود

وی افزود: توسعه روابط وزارتخانه ها، بانک های مرکزی و حراست نیز مورد توجه است و مقرر شده تا پایان امسال با حضور هیئت ها زمینه های مختلف تجاری ایجاد و شرایط توسعه اقتصادی فراهم شود.

سفیر روسیه در ایران با تاکید بر اینکه سفرهای هیئت های مختلف بین دو کشور موجب تسریع در دستیابی به اهداف تعیین شده می شود، خاطرنشان کرد: حضور هیئت های عالی رتبه در ایران که اقدامات لازم را برای تبادل کالا به میزان چهار نفر انجام داده اند. میلیارد دلار، در حالی که بخش خصوصی هر دو کشور نقش بزرگی در این زمینه ایفا می کند.

وی با تاکید بر اینکه این شرایط از تمام ظرفیت ایران و روسیه استفاده نکرده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت های زیادی برای هر دو کشور وجود دارد تا شرایط مناسبی را برای فعالان اقتصادی فراهم کنند.

همچنین در این کنفرانس سرگئی کاتیرین، رئیس اتاق بازرگانی روسیه، شرایط کنونی را فصل جدیدی در تاریخ دو کشور دانست و اظهار داشت: تلاش های زیادی برای توسعه روابط دو کشور انجام شده است. حضور امروز هیئت روسی در ایران در همین راستا انجام شد تا در چارچوب این دیدارها، فعالان اقتصادی استان های روسیه برای روابط در سطح منطقه اقدام کنند.

وی با بیان اینکه توسعه روابط در اولویت اتاق بازرگانی روسیه است، تاکید کرد: تاکنون تبادل اطلاعاتی از سوی هیات ایرانی در خصوص مسائل حوزه خزر انجام شده است و تصمیماتی نیز در اتاق بازرگانی روسیه اتخاذ شده است. به منظور دستیابی به اهداف و چشم انداز همکاری.

رئیس اتاق بازرگانی روسیه با تاکید بر اینکه تاکنون اقدامات متعددی برای دستیابی به اهداف توسعه انجام شده است، ادامه داد: توجه به تسریع این توسعه نیازی به تکرار ندارد. چرا که همه شاخص ها در حال افزایش است که می توان به عنوان یک رکورد اشاره کرد که همکاری های دوجانبه برای تجارت نیز موثر بوده است و رشد این شاخص ها و پتانسیل ها حاصل تلاش دو طرف است.

کاترین تاکید کرد: شرایط جدیدی به وجود آمده که بازار روسیه را به روی کشورهای دوست باز کرده است که با خروج شرکت های غربی، شرکای ایرانی می توانند جایگزین آنها شوند و وزارت اقتصاد و تجارت روسیه از حضور ایران استقبال خواهد کرد.

وی با بیان اینکه روسیه آمادگی کامل برای تحقق اهداف و رفع موانع و ایجاد محرک اقتصادی را دارد، گفت: شرایط لجستیکی و مبادله ارزهای ملی با کشورهای تجاری گام مهمی برای بازرگانان است و در این راستا باید سرعت بخشیدن به این امر را افزایش دهیم. توسعه کریدور شمال – جنوب که مستلزم آن است که زیرساخت ها را فراهم کند.