تورم 39 درصدی در خرداد ماه امسالبورسا نیوز: مرکز آمار در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: تورم سالانه خانوارهای کشور در خردادماه امسال به 1.8 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش نشان می دهد.منظور از تورم نقطه ای، درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. تورم نقطه ای در ژوئن به 2.8 درصد رسید. به عبارت دیگر، خانوارهای کشور به طور متوسط ​​2.7 درصد بیشتر از ماه ژوئن برای خرید «مجموعه ای از کالاها و خدمات یکسان» هزینه کردند.

تورم خرداد ماه نسبت به ماه قبل 1.5 واحد درصد افزایش داشته است. تورم اصلی گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با 1.8 واحد درصد افزایش به 3.8 درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با 3.8 واحد درصد افزایش به 2.7 درصد رسید.

در عین حال تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری 1.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.8 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم ماهانه به معنای درصد تغییر شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. تورم ماهانه در 26 ژوئن به 2.1 درصد رسید که نسبت به ماه مشابه در ماه گذشته 2.8 واحد درصد افزایش داشت. تورم ماهانه گروه های اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 2.8 درصد و 2.7 درصد است.

این در حالی است که تورم ماهانه خانوارهای شهری 1.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نسبت برای خانوارهای روستایی 2.7 درصد است که نسبت به ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم سالانه درصد تغییر اعداد متوسط ​​شاخص قیمت برای سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه قبل است. تورم سالانه خانوارهای کشور در خردادماه به 2.8 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 2.8 واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 2.8 و 3.2 درصد بوده که برای خانوارهای شهری 1.8 واحد درصد و خانوارهای روستایی 1.8 واحد درصد افزایش داشته است.

در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «فرآورده های لبنی و تخم مرغ» (شیر) بوده است. ، ماست) ، پنیر و تخم مرغ) مرغ) و گروه “گوشت قرمز و مرغ” (دستگاه مرغ، سوسیس و کالباس). در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیرخوراکی» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (مواد شوینده) و گروه «سلامتی» (خدمات پزشکی سرپایی) ). بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.

دامنه تغییرات تورم سالانه خرداد 1401 برای دهک های مختلف از 1.5 درصد برای دهک دهم تا 2.7 درصد برای دهک اول است.

دیدگاهتان را بنویسید