تلاش ناسا برای حل مشکل شکستن دیوار صوتی در هواپیماهای مافوق صوت


آژانس فضایی آمریکا اعلام کرده است که ناسا برای اولین بار تلاش خواهد کرد تا دیوار صوتی را بدون ایجاد صدایی شبیه انفجار بلند بشکند.

هفتاد و پنج سال پس از اولین پرواز مافوق صوت، مأموریت کوئست ناسا با هدف از بین بردن غرش انفجاری که هنگام عبور از سرعت صوت رخ می دهد، انجام می شود. امید است که این دستاورد آغازگر “عصر جدید” حمل و نقل هوایی تجاری پرسرعت باشد.

کاترین باوم، مهندس هوانوردی در مرکز تحقیقات پرواز آرمسترانگ ناسا در کالیفرنیا می گوید: «اولین پرواز مافوق صوت یک دستاورد باورنکردنی بود، و اکنون می توانید ببینید که از آن زمان تا چه حد پیشرفت کرده ایم. کاری که ما اکنون انجام می دهیم اوج بسیاری از کارهای آنهاست.»

صدای انفجار ناشی از شکستن دیوار صوتی، توسعه سفر اولتراسونیک را متوقف کرد. بنابراین ایالات متحده و سایر کشورها آن را در خشکی به دلیل آلودگی صوتی که در خشکی ایجاد می کند ممنوع کردند.

در مرکز برنامه ناسا برای کاهش صدای هیولایی شکستن دیوار صوتی X-59 قرار دارد که در حال حاضر توسط لاکهید مارتین به عنوان بخشی از پروژه نمایش پرواز کم صدا (LBFD) ساخته شده است.

 برای کاهش شدت بوم صوتی، مهندسان هوانوردی شکل هواپیما را دستکاری کردند تا صدا را کاهش دهند.

اولین پروازهای این هواپیما برای سال 2023 برنامه ریزی شده است و به منظور آزمایش واکنش مردم به صدای آرام تر این “غرش ها” که این هواپیماها ایجاد می کنند، پروازها بر فراز مناطق مسکونی انجام می شود.

سپس نتایج با مقامات نظارتی به اشتراک گذاشته می شود. جایی که ناسا امیدوار است رفع ممنوعیت پروازهای مافوق صوت بالای زمین را بررسی کند.

پیتر کوهن، مدیر ادغام ماموریت کوئست ناسا گفت: «ما تقریباً 50 سال در هواپیمای خود با سرعت 0.8 ماخ گیر کرده بودیم. بنابراین رسیدن به آن نقطه در سریع ترین زمان ممکن – هر کجا که باشد – هنوز رویای محقق نشده است.

“من فکر می کنم ما آماده هستیم تا با X-59 در حال پرواز در ماموریت Quest، دیوار صوتی را دوباره بشکنیم.

منبع: ایندیپندنت

دیدگاهتان را بنویسید