تفاوت بین فایروال و برنامه آنتی ویروس چیست؟


همه ما می خواهیم رایانه خود را ایمن نگه داریم و از حملات سایبری یا بدافزارها علیه آن جلوگیری کنیم. در سال‌های اخیر نه تنها تعداد حملات افزایش یافته، بلکه پیچیده‌تر نیز شده‌اند. علاوه بر این با روش های حفاظتی مختلفی روبرو هستیم که از مهمترین آنها باید به فایروال و برنامه آنتی ویروس اشاره کرد. در این مقاله می خواهیم نگاه دقیق تری به این ابزار داشته باشیم.

آنتی ویروس چیست؟
نرم افزار آنتی ویروس وظیفه خاصی دارد: وظیفه یک برنامه آنتی ویروس جستجو و اسکن فایل ها برای ویروس ها است. در حالی که بیشتر این برنامه ها به عنوان آنتی ویروس شناخته می شوند، اکثر این برنامه ها در واقع ضد بدافزار هستند و ویروس ها نوعی بدافزار در نظر گرفته می شوند.

فرقی نمی کند آنلاین باشید یا آفلاین، یک آنتی ویروس باید بتواند انواع بدافزارها مانند ویروس ها، کرم های کامپیوتری، تروجان ها، ابزارهای تبلیغاتی مزاحم و جاسوس افزارها را شناسایی و ثبت کند. در حالی که هکرها آنلاین هستند و به دنبال راهی برای نفوذ به دستگاه شما و سرقت اطلاعات شما هستند، آنتی ویروس نقش مهمی در حفظ امنیت شما ایفا می کند. آنتی ویروس در پس‌زمینه کار می‌کند تا هنگام وبگردی یا دانلود فایل‌های ناشناخته از شما محافظت کند. اما چگونه یک آنتی ویروس متوجه می شود که یک فایل حاوی بدافزار است و فایل دیگری خوب است؟

آنتی ویروس چگونه کار می کند؟
اکثر برنامه های آنتی ویروس تجاری از هوش مصنوعی استفاده نمی کنند، بنابراین نمی توانند ویروس ها و بدافزارها را به تنهایی شناسایی کنند. شخص دیگری باید چنین چیزی را به آنها آموزش دهد که در بیشتر موارد سازنده چنین کاری را انجام می دهد.

آنتی ویروس با اسکن فایل ها، کدها و اسکریپت های ورودی در دستگاه شما کار می کند. حالا فرقی نمی کند که این موارد را از وب دانلود کرده باشید یا از طریق یک دستگاه ذخیره سازی خارجی مانند درایو فلش USB یا سی دی وارد رایانه خود شده اید، در هر صورت باید اسکن شوند. در فرآیند اسکن، برنامه آنتی ویروس محتوای هر فایل را با یک پایگاه داده غنی از انواع شناخته شده بدافزار مقایسه می کند. به همین دلیل است که یک برنامه آنتی ویروس باید همیشه در پس زمینه اجرا شود و دائماً دستگاه شما را برای بدافزارهای پنهان اسکن کند.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که با کاری روبرو هستیم که یک بار انجام می شود و آنتی ویروس به جای کل هارد فقط باید فایل های دریافتی را اسکن کند، اما هیچ آنتی ویروسی به طور کامل و 100% موثر نیست. تولید کنندگان آنتی ویروس باید به طور مداوم پایگاه داده خود را به روز کنند تا حاوی آخرین ویروس ها و اسکریپت های مخرب باشد. هنگامی که آنتی ویروس به طور مداوم در حال اجرا است، هدف آن استفاده از منابع زیاد نیست، بلکه بررسی همه ویروس ها و بدافزارها است تا چیزی از دید آن پنهان نشود و سیستم شما را در برابر آنها محافظت کند.

آیا باید یک برنامه آنتی ویروس بر روی کامپیوتر خود نصب کنید؟
اگرچه آنتی ویروس ها می خواهند امنیت شما را تضمین کنند، اما معایبی نیز دارند. این نرم افزارها خیلی به حریم خصوصی احترام نمی گذارند و البته بیش از حد از CPU سیستم استفاده می کنند. تنها راه ایمن ماندن بدون برنامه آنتی ویروس نحوه تعامل شما با دنیای آنلاین است. برای این کار باید از وب سایت های امن بازدید کنید و البته فایل ها را از منابع مطمئن و قابل اعتماد دانلود کنید. اگر از این دسته افراد نیستید، بهتر است برای محافظت از خود یک آنتی ویروس انتخاب کنید.

 

تفاوت بین فایروال و برنامه آنتی ویروس چیست؟
فایروال چیست؟
همانطور که از نام فایروال حدس می زنید، ما با مانعی بین دستگاه و دنیای بیرون از جمله اینترنت روبرو هستیم. برخلاف یک برنامه آنتی ویروس، فایروال بدافزار دستگاه شما را خنثی نمی کند و ربطی به اسکن فایل ندارد. ما با محافظی روبرو هستیم که جریان داده های شبکه را کنترل می کند و امنیت آن را قبل از رسیدن به دستگاه شما بررسی می کند.

ما با دو نوع فایروال روبرو هستیم: نرم افزاری و سخت افزاری. یک فایروال نرم افزاری وظیفه محافظت از شما در برابر حملات دیجیتالی دریافتی را بر عهده دارد. نسخه سخت افزاری از دسترسی سخت افزاری دیگر به دستگاه شما جلوگیری می کند، مانند استفاده از درایو فلش USB زمانی که رایانه بیکار است. فایروال مانند یک برنامه آنتی ویروس در پس زمینه اجرا می شود و به شما اجازه می دهد برخی از قوانین آن را کنترل کنید. با تغییر قوانین و تنظیمات فایروال، می توانید منابع داده ای را که می توانند وارد دستگاه یا از اینترنت خارج شوند، مشخص کنید.

فایروال چگونه کار می کند؟
به زبان ساده، فایروال یک سیستم فیلترینگ است. فایروال مانند فلزیاب است که در فرودگاه از آن عبور می کنید. با این حال، وقتی به نحوه عملکرد آن نگاه می کنیم، با یک ویژگی مشابه آنتی ویروس مواجه می شویم. همانطور که داده ها از طریق سیستم شما جریان می یابد، فایروال بخش کوچکی از آن را اسکن می کند و یافته های خود را با پایگاه داده تهدیدات تایید شده مقایسه می کند. داده ها می توانند از طریق فایروالی عبور کنند که تمام تست ها را پشت سر بگذارد.

فایروال ها نیز مانند آنتی ویروس ها باید به طور مرتب به روز شوند. اگر پایگاه داده امنیتی آنها حاوی آخرین تهدیدات امنیتی نباشد، بدافزارها و اسکریپت های مخرب می توانند از دیوار عبور کرده و به دستگاه شما برسند. سپس باید امیدوار باشید که آنتی ویروس قبل از اینکه خیلی دیر شود آن را شناسایی کند. راه های مختلفی وجود دارد که فایروال می تواند ترافیک شبکه شما را اسکن و تنظیم کند. آنها در امنیت و عملکرد متفاوت هستند، اما همه در موارد استفاده مفید هستند که عبارتند از:

سرویس پروکسی: این نوع فایروال با ایجاد یک ماکت از دستگاه شما و اتصال به شبکه از شما محافظت می کند. داده های دریافتی مستقیماً با دستگاه شما ارتباط برقرار نمی کند و ایزوله می ماند. در واقع، سرویس پروکسی یکی از امن ترین انواع فایروال ها در نظر گرفته می شود، اما بسیار کند است و منابع زیادی را مصرف می کند.

فیلتر کردن بسته ها: فایروال هایی که از فیلتر بسته استفاده می کنند به ندرت داده ها را اسکن می کنند. هر بسته داده از طریق یک سری فیلتر ارسال می شود. بسته‌های داده‌ای که به‌عنوان یک تهدید شناسایی می‌شوند، پرچم‌گذاری و مسدود می‌شوند و از دسترسی آنها به سیستم شما جلوگیری می‌کند.

دروازه سطح مدار: فایروال دروازه سطح مدار به جای اسکن خود داده ها، پروتکل کنترل انتقال (TCP) را نظارت می کند. این فایروال به جای اسکن محتویات بسته های داده های دریافتی، ایمنی و مشروعیت اتصال را تضمین می کند و منبع آن را به جای داده ها تأیید می کند. اگرچه این فایروال سریع و موثر است، اما برای جلوگیری از نشت به فناوری امنیتی دیگری نیاز دارد.

تفاوت بین فایروال و برنامه آنتی ویروس چیست؟
آیا می توان امنیت سیستم را بدون فایروال تضمین کرد؟
فایروال ها یک اقدام حفاظتی هستند. اگر آنها را حذف کنید، نیاز به جایگزینی دارید، حتی اگر با احتیاط وبگردی کنید. بدون فایروال، بسته های داده مخرب می توانند به سیستم شما راه پیدا کنند.

اگر کامپیوتر شما به اینترنت متصل نیست، بدون نیاز به فایروال می توانید امنیت را تجربه کنید و قطعا نیازی به آن ندارید.

آیا به آنتی ویروس و فایروال نیاز داریم؟
همانطور که در بالا توضیح دادیم که آنتی ویروس و فایروال چگونه کار می کنند، نمی توانیم یکی را جایگزین دیگری در نظر بگیریم. آنها به طور مستقل و متفاوت کار می کنند تا سیستم شما را ایمن نگه دارند، اگرچه گاهی اوقات از یکدیگر پشتیبانی می کنند. اگر به دنبال بالاترین امنیت برای رایانه خود هستید، هر دو را فعال و البته به روز نگه دارید تا بتوانند به آخرین پایگاه های داده دسترسی داشته باشند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا

دیدگاهتان را بنویسید