تفاوت بین آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی چیست؟


طبق آگهی ساختمان: استفاده از آسانسور برای تسهیل در رفت و آمد افراد و بارهای مختلف بسیار متداول است. اما اینکه بالابر هیدرولیک بهتر است یا بالابر بکسل و تفاوت های این دو مدل چالش هایی است که ممکن است بسیاری از افراد با آن مواجه شوند و انتخاب بهترین بالابر برایشان کمی مشکل باشد. از این رو در مقاله امروز تصمیم گرفتیم شما را با این دو نوع آسانسور آشنا کنیم و تفاوت های آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی را ارائه دهیم تا با دیدی باز و آگاهی کامل به خرید خود ادامه دهید.

تصویر 1655657509آسانسور هیدرولیک چیست و چگونه کار می کند؟

یکی از رایج ترین ابزارهایی است که برای جابجایی بارهای سنگین به صورت عمودی در کارگاه ها، ساختمان ها، کارخانه ها و مغازه ها استفاده می شود. آسانسور هیدرولیک و- دستگاه توسط پمپی تغذیه می شود که روغن هیدرولیک را از طریق برق به داخل سیلندر پمپ می کند و با فشار پیستون را در داخل سیلندر به حرکت در می آورد که به نوبه خود محفظه بالابر را بالا می برد.

آسانسور کششی چیست و چگونه کار می کند؟

آسانسور یا آسانسور کششی عمدتاً در ساختمان های بلند استفاده می شود و کابین معمولاً در داخل چاه قرار می گیرد. این نوع آسانسور از یک کابین و یک سیم بکسل دو طرفه تشکیل شده است که دو وزنه متعادل کننده به این سیم بکسل وصل شده و خود سیم بر روی یک قرقره در بالا قرار می گیرد. در نتیجه با نیروی الکتریکی، سیم ها حرکت کرده و کشیده می شوند و کابین را به طبقات مختلف منتقل می کنند.

تفاوت بین آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی

اگر بخواهیم تفاوت آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی را از نظر بهره وری بررسی کنیم، در نوع مکانیسم حرکت کابین تفاوت دارند. بالابر تنش از طریق یک سیستم مکانیکی و کابلی کار می کند. در حالی که آسانسور هیدرولیک توسط نیروی فشار هیدرولیک و پیستون رانده می شود. اما در اینجا این سوال مطرح می شود که آسانسور هیدرولیک بهتر است یا آسانسور کششی؟ در ادامه با کمی جزئیات بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

آسانسور هیدرولیک بهتر است یا آسانسور کششی؟

در اینکه آسانسورهای هیدرولیک قدرت و دقت بالاتری دارند شکی نیست! اما نمی توان گفت که مدل های هیدرولیک بهتر از کشش هستند. برای درک بهتر این موضوع، ابتدا به مزایا و کاربردهای هر آسانسور می پردازیم:

مزایا و کاربردهای بالابر هیدرولیک

در ابتدای مقایسه این دو آسانسور باید بگویم که مدل هیدرولیک هزینه های بسیار کمتری برای نصب، نگهداری و نگهداری از نوع کششی دارد. علاوه بر این، ایمنی بالاتر و بهره وری بسیار بهتر برای کار با بارهای سنگین و تعداد زیاد افراد وجود دارد. در نتیجه، کاربرد آسانسورهای هیدرولیک را می توان در کاربردهای صنعتی بیشتر مورد مطالعه قرار داد. ناگفته نماند که این دستگاه ها معمولا دیر خراب و معیوب می شوند و نسبت به مدل های دیگر نیاز به نگهداری کمتری دارند.

یکی دیگر از مزایای آسانسور هیدرولیک عدم نیاز به چاه یا موتور خانگی است. زیرا به صورت سطحی نصب می شود و فضای زیادی را برای آن اشغال نمی کند. علاوه بر این، بالابر هیدرولیک را می توان در فاصله ای از تجهیزات و لوازم جانبی نصب کرد. علاوه بر کاربردهای صنعتی و خدماتی، در خانه هایی که فضای کافی برای نصب چاه و آسانسور وجود ندارد و یا برای خانه های دوبلکس که نیاز به نصب این دستگاه دارند، می توانید آسانسور مسکونی ساده و زیبا استفاده شده است.

تصویر 1655657537در مقابل به دلیل سرعت نسبتا پایین این مدل نسبت به آسانسورهای کششی، در ساختمان های مرتفع و ارتفاعات از آسانسورهای هیدرولیک کمتر استفاده می شود و در این موارد دستگاه های کششی تعویض می شوند. به طور کلی می توان گفت بیشترین کاربرد آسانسورهای هیدرولیک در ساختمان های یک یا دو طبقه، مغازه ها، رستوران ها، کارگاه ها، کارخانه ها و انبارها می باشد.

مزایا و کاربرد آسانسورهای کششی

آسانسور کششی بر خلاف تمامی امکانات و کاربردهایی که نام بردیم سرعت و استارت بسیار بالایی دارد و برای ارتفاعات بالای 2 طبقه مناسب است. در چنین مواقعی که فضای کافی برای موتورخانه و چاه کابین وجود دارد و نیاز به سرعت حرکت در ارتفاعات بالاتر است، از آسانسور و آسانسور کششی استفاده می شود.

خلاصه کردن تفاوت بین آسانسور هیدرولیک و آسانسور کششی

به طور کلی تفاوت این دو دستگاه از نظر عملکرد در مکانیزم حرکت کابین است. اما اگر بخواهیم تفاوت کشش و آسانسور هیدرولیک را از منظر عملی بررسی کنیم، هر کدام در موارد خاصی قابل استفاده هستند. آسانسورهای هیدرولیک بیشتر برای بارهای سنگین و مکان هایی که فضاهای محدود و طبقات کمتر از یک یا دو غلتک وجود دارد استفاده می شود. آسانسورهای کششی بیشتر برای مکان هایی که نیاز به حرکت در ارتفاعات بالاتر از 2 طبقه دارند مناسب هستند.

توجه: این مقاله یک آگهی تبلیغاتی، رپورتاژی است و عیمۀ شاهانه هیچ نظر و مسئولیتی نسبت به محتوا و محصولات آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید