تفاهم نامه بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران


تفاهم نامه بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران

اخبار بورسامحسن هویستمر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه مراسم امضای امضای قرارداد بین شرکت ملی نفت و گازپروم روسیه گفت: این تفاهم نامه بزرگترین سرمایه گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران خواهد بود زیرا منجر به سرمایه گذاری چند ده میلیارد دلاری روس ها در میادین نفتی و تبدیل شدن به گاز ایران.

وی افزود: توسعه میدان گازی کیش و توسعه میدان گازی پارس شمالی با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری شرکت گازپروم به امضای طرفین رسیده است و با این سرمایه گذاری و توسعه این دو میدان گازی، بیش از 100 میلیون متر مکعب در روز به تولید گاز کشور اضافه می شود.

خجستمهر ادامه داد: علاوه بر این، توسعه 6 میدان نفتی گازپروم توسط طرفین در تفاهم نامه امضا شده است و یکی دیگر از پروژه های بزرگی که با سرمایه گذاری 15 میلیارد دلاری گازپروم روسیه اجرا می شود، بحث افزایش ظرفیت است. فشار در میدان گازی یوژن پارس که با هدف حفظ تولید و افزایش تولید این میدان مهم گازی صورت می گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران موضوعاتی مانند تبادل گاز و فرآورده های نفتی و سرمایه گذاری برای تکمیل پروژه LNG در ایران را از دیگر موضوعات مطرح شده در تفاهم نامه دو کشور اعلام کرد و گفت: در حال طراحی بسته ای هستیم. تا بتوانیم با مراکز تحقیقاتی در زمینه فناوری و انتقال فناوری همکاری کنیم شرکت گازپروم وارد همکاری مشترک می شود.

وی افزود: میادین نفتی منصوری، ابتایمور، کرنج، آذر و چنگوله از دیگر میادینی است که قرار است در تفاهم نامه فیمابین توسط روس ها سرمایه گذاری و توسعه یابد.

خجستمهر با بیان اینکه امروز در حال امضای تفاهم نامه و همکاری با یکی از بزرگترین غول های انرژی جهان هستیم، گفت: ایران و روسیه در مجموع 70 تریلیون مترمکعب ذخایر گازی دارند که 30 درصد ذخایر گازی است. ذخایر گاز جهان بنابراین، این دو کشور نقش بسیار مهمی در تضمین پایداری انرژی جهان دارند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به این سوال که آیا نگرانی از تحریم در اجرای این همکاری مشترک وجود دارد، تصریح کرد: تاکنون دو قرارداد نفتی با دو شرکت روسی و تفاهم نامه با شرکت های روسی در اواخر سال گذشته و زمانی که تحریم‌ها وجود داشت، ما داشتیم و مذاکرات کنونی، روند مذاکرات گذشته را ادامه می‌دهد و نگرانی درباره نقش تحریم‌ها در شکست این تفاهم‌ها و معاهدات وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: در یک برنامه 8 ساله تا سال 1408 با سرمایه گذاری یکصد و شصت میلیارد دلاری، ظرفیت تولید نفت کشور به 5 میلیون و 700 هزار بشکه و ظرفیت تولید گاز کشور به یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب خواهد رسید. در هر روز و همه جهات در دولت سیزدهم برای توسعه و رشد اقتصادی کشور است و در این زمینه از سرمایه گذاری خارجی در چارچوب کسب حداکثر منافع ملی استفاده خواهیم کرد و امروز می بینیم که در حال مذاکره و امضای قراردادها هستیم. تفاهم نامه با شرکت های بزرگ و شناخته شده بین المللی.

خجستمهر با تاکید بر اینکه نمی توان نفت ایران را از بازارهای جهانی حذف کرد، گفت: دنیا به نفت ایران نیاز دارد و نمی توان سهم صادرات نفت ایران را از بازار جهانی حذف کرد و این نشان می دهد که ایران یک کشور قابل اعتماد و تامین کننده انرژی با ثبات است. جهان.”

دیدگاهتان را بنویسید