تزریق بوتاکس چیست؟ مروری کامل بر بوتاکس و عوارض احتمالی آن


تزریق بوتاکس چیست؟ آیا تزریق بوتاکس روش مناسبی برای جراحی زیبایی است؟

با توجه به بازار کار برای ساخت ویلا اویم شاهانه: تزریق بوتاکس در حال حاضر محبوب ترین روش جوانسازی پوست در بسیاری از کشورهای جهان است. با بوتاکس می توانید از شر چین و چروک های خود خلاص شوید و پوستی صاف و شفاف داشته باشید.

اما بوتاکس چیست؟ بدون مقدمه باید بگوییم که بوتاکس سم است. اما نه آن چیزی که شما فکر می کنید. سمی که ماهیچه های صورت را فلج می کند و در نهایت چین و چروک های پوست را محو می کند.

در واقع حرکت عضلات صورت باعث ایجاد چین و چروک می شود، بنابراین با کمک بوتاکس حرکات عضلات صورت موقتا محدود می شود.

تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس بی خطر است؟

ماده ای که در تزریق بوتاکس استفاده می شود به نام بوتولونیوم شناخته می شود. این ماده با سایر سموم تولید شده توسط باکتری ها و ویروس ها بسیار متفاوت است. بنابراین نیازی به نگرانی در مورد آن نیست.

در واقع، تنها زمانی نگران کننده است که وارد جریان خون شما شود. به دلیل تزریق موضعی آن، این کار تقریبا غیرممکن خواهد بود. برای اطمینان از بی خطر بودن تزریق بوتاکس کافیست به آمار آن نگاه کنید.

 • بر اساس مطالعات، تنها 3 درصد از افرادی که بوتاکس دریافت می کنند، عوارض جانبی قابل توجهی را تجربه می کنند. در سایر موارد، عوارض بوتاکس جزئی است و می توان آنها را نادیده گرفت.
 • جالب است بدانید افرادی که به دلایل درمانی بوتاکس تزریق می کنند بسیار بیشتر از افرادی که از بوتاکس فقط برای زیبایی و جوانسازی پوست استفاده می کنند از عوارض آن رنج می برند.
 • اگر تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص انجام شود، احتمال عوارض کمتر از 1 درصد خواهد بود.
 • بوتاکس نسبت به سایر روش های سنتی جوانسازی پوست موثرتر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد.

هشدار: از تزریق بوتاکس در آرایشگاه خودداری کنید!

تعداد محدود افرادی که دچار عوارض بوتاکس می شوند معمولاً به دلیل مراجعه به آرایشگاه ها و مراکز نامعتبر است. گاهی اوقات این مراکز برای کاهش قیمت نهایی از مواد نامرغوب استفاده می کنند. در نهایت ممکن است دچار موارد جبران ناپذیری مانند افتادگی پلک یا عدم تقارن شوید.

در حال حاضر کلینیک نوین ایرانا با استفاده از تجهیزات و مواد استاندارد و سوال برانگیز عمل بوتاکس با کمترین عوارض را به هموطنان عزیز ارائه می دهد.

تاریخچه استفاده از بوتاکس

حدود 50 سال است که بوتاکس به دایره لغات پزشکان اضافه شده و از آن برای مقاصد درمانی استفاده می کنند. اما حضور آن در عرصه زیبایی و جوانسازی پوست را باید به 15 سال اخیر نسبت داد. همچنین در سال 2013، FDA (سازمان غذا و دارو) استفاده از بوتاکس را برای رفع چین و چروک پوست از جمله دور چشم و تزریق بوتاکس در اطراف چشم تایید کرد.

خطرات و عوارض تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک عمل تخصصی است که باید توسط متخصصین پوست و مو در محیط استریل اتاق عمل کلینیک تزریق شود. اگر تزریق بوتاکس توسط افرادی که متخصص پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیک نیستند و یا در محیط غیر استریل انجام شود عوارض جبران ناپذیری به همراه خواهد داشت.

اگر قیمت تزریق بوتاکس در هر واحد بسیار کمتر از میانگین قیمت در سایر کلینیک ها است، به صحت بوتاکس شک کنید. قیمت پایین تزریق بوتاکس زنگ خطری است مبنی بر اینکه شما در حال خرید بوتاکس از یک تامین کننده غیرقانونی هستید و بوتاکس خوب نیست.

دوم، اعتبار کلینیک یا متخصص را بررسی کنید. اگر مشتریان قبلی از نتایج راضی نباشند، ممکن است این عدم رضایت در اصل از تقلبی بودن بوتاکس ناشی شده باشد.

به بیمارانی که بوتاکس دریافت کرده اند توصیه می کنیم تا 2 ساعت پس از تزریق دراز نکشند و در آن روز فعالیت جدی انجام ندهند. معمولاً اثر بوتاکس بعد از 24 ساعت قابل مشاهده است، اما ممکن است 4 روز طول بکشد تا اثر کامل حاصل شود.

همانطور که انتظار می رود، به سختی می توانید عضله تزریق شده را منقبض کنید. اما می توانید کمی آن را جابجا کنید. اگر چین و چروک روی پوست شما نسبتاً عمیق باشد، تا 4 هفته طول می کشد تا پوست به طور کامل بهبود یابد. اگرچه ماهیچه ها فلج هستند. اما به طور کلی عوارضی که می توان با این عمل در نظر گرفت:

 • افتادگی احتمالی پلک یا ابرو
 • ضعف عمومی و عضلانی بدن
 • ایجاد مشکل در سیستم گوارش و بلع غذا
 • مشکل در صحبت کردن
 • ناتوانی در کنترل ادرار

توجه داشته باشید که احتمال رخداد فوق بسیار کم است. به طور متوسط ​​از هر 100 نفر 5 نفر ممکن است دچار افتادگی پلک شوند. اما با مراجعه به مراکز معتبر و پزشکان مجرب می توانید این احتمالات را به صفر برسانید.

آیا تزریق بوتاکس عوارضی دارد؟
آیا تزریق بوتاکس عوارضی دارد؟

عوارض جانبی خفیف بوتاکس

بوتاکس می تواند در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد کند. اکثر عوارض جانبی بوتاکس با گذشت زمان ناپدید می شوند و نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. عوارض بوتاکس بسته به شرایطی که برای آن از بوتاکس استفاده می کنید می تواند متفاوت باشد. برخی از شایع‌ترین عوارض جانبی خفیف عبارتند از:

 • واکنش‌هایی در محل تزریق، مانند درد یا قرمزی
 • گردن درد
 • سردرد

تا اینجا به برخی از مهم ترین عوارض بوتاکس پرداختیم، اما برخی افراد بعد از تزریق بوتاکس یک سری مشکلات نیز دارند که مهم ترین آن نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس است که در ادامه به آن می پردازیم.

بعد از بوتاکس چگونه می خوابید؟

4 تا 6 ساعت پس از آن استراحت کنید و به رختخواب بروید تزریق بوتاکس بی خطر است. برای خوابیدن بعد از درمان بوتاکس، به پشت بخوابید و از خوابیدن به جلو یا پهلو خودداری کنید. قبل از رفتن به رختخواب دوش آب گرم نگیرید و برای جلوگیری از انتقال دوز به نواحی اطراف، به محل تزریق فشار وارد نکنید.

در ادامه این مقاله جزئیات بیشتری را در مورد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس توضیح می دهیم تا نگران انتقال دوز بوتاکس از ناحیه تحت درمان به نواحی دیگر نباشید.

خوابیدن، دراز کشیدن یا اعمال گرما یا فشار به محل های تزریق پس از درمان بوتاکس باعث انتقال مواد به نواحی دیگر می شود. هنگامی که بوتاکس از ناحیه مورد نظر دور می شود، می تواند باعث تورم بیش از حد شود و ممکن است پوست دیگر صاف به نظر نرسد. جابجایی ماده بوتاکس بعد از تزریق معمولاً یک اتفاق نادر است، اما باید 7 نکته زیر را رعایت کنید تا احتمال این اتفاق را به حداقل برسانید و بهترین نتیجه را بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس
نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

چند نکته کلیدی در مورد خواب بعد از تزریق بوتاکس

به پشت دراز بکشید تا به محل تزریق فشار وارد نکنید

مناسب ترین روش خواب بعد از تزریق بوتاکس این است که 48 ساعت بعد از تزریق به پشت بخوابید. در این صورت از تماس فرد با بالش و در نتیجه فشار به محل های تزریق جلوگیری می شود. بنابراین امکان انتقال بوتاکس به نواحی اطراف محل تزریق صفر است.

اما اگر 4 تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نخوابید یا به محل تزریق و نواحی اطراف فشار وارد نکردید، نگران ورود نوروتوکسین ها به عضلات و بافت های اطراف نباشید. بهتر است بعد از بوتاکس به روی شکم یا پهلو بخوابید، در این صورت احتمال واکنش نامطلوب به حداقل می رسد.

با این حال، برای جلوگیری از هرگونه عارضه، باید سعی کنید دو شب اول پس از تزریق بوتاکس به پشت بخوابید. اگر خوابیدن به پشت برایتان سخت است، گزینه دوم یعنی نحوه خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس را امتحان کنید.

برای جلوگیری از خوابیدن به پهلو یا شکم از بالش استفاده کنید

اگر عادت دارید به شکم یا پهلو بخوابید، پس باید بالش هایی را دور بدن خود قرار دهید تا 2 شب بعد از تزریق بوتاکس به پهلو نغلتید. برای این کار می توانید از بالش های معمولی استفاده کنید. آنها را در دو طرف بدن خود قرار دهید تا از غلت زدن شما جلوگیری شود.

برای کاهش چین و چروک و اصطکاک صورت روی ملحفه های ابریشمی بخوابید

نکته مهم دیگر در مورد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس استفاده از روبالشی و ملحفه های ابریشمی به جای ملحفه های نخی ساده است. ابریشم می تواند به حفظ رطوبت کمک کند و در عین حال اصطکاک روی پوست شما را کاهش دهد. بنابراین اگر به از بین بردن چین و چروک صورت خود فکر می کنید، ملحفه های ابریشمی راه حل خوبی هستند حتی اگر بوتاکس نکرده اید.

برای مدت زمان 24 از مالیدن کرم روی صورت خودداری کنید

بهتر است تا 24 ساعت پس از درمان بوتاکس از استفاده از کرم هایی که به طور معمول هنگام خواب استفاده می کنید خودداری کنید. مالیدن کرم برای جذب در پوست می تواند فشار را بر روی محل های تزریق افزایش دهد که می تواند بوتاکس را به مناطق ناخواسته فشار دهد. اما اگر عادت به استفاده از کرم صورت قبل از رفتن به رختخواب دارید، باید آن را در اطراف محل تزریق بدون مالش یا ماساژ زیاد بمالید.

برای جلوگیری از تحریک روی رختخواب تمیز بخوابید

نکته مهم دیگر در مورد نحوه خوابیدن بعد از بوتاکس استفاده از ملحفه و روبالشی شسته شده و خوابیدن روی یک تخت تمیز است. یک پد تمیز به دور نگه داشتن آلودگی و باکتری ها از محل تزریق کمک می کند و در نتیجه از تحریک و تورم پوست جلوگیری می کند. برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست، تیره شدن صورت، آکنه، لکه ها، واکنش های آلرژیک و شاداب نگه داشتن پوست باید حداقل هفته ای یک بار ملحفه های خود را بشویید.

توجه: این آگهی ساختمان یک آگهی رپورتاژ است و اویم شاهانه هیچ نظر و مسئولیتی در قبال محتوا و محصولات آن ندارد.