تختوانچی: کودکان در درگیری های مسلحانه در معرض نقض جدی حقوق خود هستند


تختوانچی: کودکان در درگیری های مسلحانه در معرض نقض جدی حقوق خود هستند

مجید تختوانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، گفت که غیرنظامیان به ویژه کودکان در جریان درگیری‌های مسلحانه دائماً در معرض نقض بسیار فاحش حقوق خود هستند.
مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، در نشست شورای امنیت روز سه شنبه به وقت محلی درباره حمایت از کودکان در مخاصمات مسلحانه گفت: حقوق بین الملل بشردوستانه طرف های درگیری مسلحانه را ملزم می کند تا اقدامات لازم را برای حفاظت از غیرنظامیان به ویژه برای حفاظت از کودکان انجام دهند. کودکان در درگیری های مسلحانه با این حال، کودکان به طور مداوم در معرض بسیاری از تخلفات فاحش هستند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران افزود: در این میان، کودکانی که در اثر درگیری پناهنده، آواره یا بدون تابعیت هستند، بیشتر در معرض تخلفات شدید و سایر سوء استفاده‌ها مانند استخدام، آزار جنسی، قاچاق و دستگیری در جریان درگیری‌های مسلحانه قرار می‌گیرند. .
نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش جدید دبیرکل درباره وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه گفت: طبق گزارش اخیر دبیرکل، کودکان همچنان در سال 2021 با تعداد زیادی از تخلفات جدی مواجه هستند. 23982 مورد نقض جدی حقوق کودکان ثبت شده است که شایع ترین آنها شامل قتل و مثله کردن کودکان، استخدام و سوء استفاده از کودکان برای مقاصد نظامی و محرومیت از دسترسی بشردوستانه است.
سفیر ایران در سازمان ملل همچنین به وضعیت نقض حقوق کودک در منطقه از جمله در افغانستان، یمن و فلسطین اشاره کرد و گفت: در افغانستان، سازمان ملل در سال 2021، 2577 مورد نقض جدی 2430 کودک شامل قتل و قتل را گزارش خواهد کرد. جراحات، خشونت جنسی، آدم ربایی، استخدام، حمله به مدارس به ویژه مدارس دخترانه و ارعاب کارکنان آنها.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: طالبان باید به همه کودکان از جمله دختران اجازه دهند به مکتب بروند. ایران به عنوان همسایه افغانستان و میزبان میلیون ها پناهنده افغان از جمله کودکان، خدمات ضروری مانند آموزش و مراقبت های بهداشتی را برای کودکان افغان مقیم ایران ارائه می کند.
تخت روانچی در خصوص یمن نیز گفت: سازمان ملل در سال 2021، 2748 مورد تجاوز جدی به 800 کودک یمنی از جمله تعداد زیادی کودک کشته و معلول را ثبت کرده است.
وی تاکید کرد که ایران از توافق آتش بس در یمن برای پایان دادن به رنج مردم از جمله کودکان حمایت می کند.
دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به جنایات رژیم صهیونیستی علیه کودکان فلسطینی اشاره کرد و گفت: رژیم صهیونیستی همچنان به ارتکاب سیستماتیک ترین و آشکارترین نقض حقوق کودکان در خاورمیانه ادامه می دهد. در سال 2021، سازمان ملل 2934 مورد نقض فاحش را علیه 1208 کودک فلسطینی در فلسطین اشغالی و نوار غزه ثبت کرد.
وی افزود: بر اساس گزارش سازمان ملل، رژیم اسرائیل در سال 2021 86 کودک فلسطینی را به قتل رساند و 637 کودک فلسطینی را زندانی کرد که 85 نفر از آنها در زندان مورد بدرفتاری عوامل رژیم صهیونیستی قرار گرفتند و 75 درصد آنها را نقض کردند. به دلیل خشونت فیزیکی گزارش شده است.
وی تصریح کرد: علاوه بر این سازمان ملل 22 حمله به مدارس توسط رژیم اسرائیل را تایید کرد. این جنایات مصداق بارز جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت است و عاملان این جنایات فجیع باید به دست عدالت سپرده شوند.
نماینده ایران در سازمان ملل تاکید کرد: پایان دادن به درگیری‌های جاری، جلوگیری از تکرار آن و اطمینان از انطباق کامل و مؤثر طرف‌های متخاصم با قوانین بین‌المللی بشردوستانه برای حمایت از کودکان در درگیری‌های مسلحانه ضروری است.
وی ادامه داد: همچنین باید به ریشه یابی درگیری ها بپردازیم. کودکان اغلب برای حمایت مالی از خانواده خود در درگیری ها استخدام می شوند و مسائلی مانند فقر، عدم دسترسی به آموزش با کیفیت و فرصت های شغلی و همچنین تحریم های یکجانبه غیرقانونی و محاصره اقتصادی همچنان در ارتکاب چنین تخلفات جدی نقش دارند.
سفیر ایران در سازمان ملل از دبیرکل خواست تا با تمرکز بر اثرات مخرب تحریم‌های یکجانبه بر حمایت از کودکان در چنین شرایطی، ریشه‌های درگیری‌ها را ارزیابی کند.

دیدگاهتان را بنویسید