تجلی خشونت سیاسی در آستانه انتخابات میان دوره ای


تجلی خشونت سیاسی در آستانه انتخابات میان دوره ای

گروه بین الملل – علی ودایی: حمله به خانه نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. گاردین می نویسد که در آستانه انتخابات میان دوره ای هشتم نوامبر، مشکل خشونت سیاسی در آمریکا برجسته شده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، این حمله وحشیانه را محکوم کرد و آن را “تنفرآمیز” خواند.
به گزارش دموکراسی آنلاین، دفتر خانم پلوسی در بیانیه ای اعلام کرد که «پل پلوسی» همسر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در محل اقامت شخصی خود در سانفرانسیسکو مورد تعرض قرار گرفته و در بیمارستان بستری شده است. آسوشیتدپرس به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که هدف اصلی حمله به خانه رئیس کنگره آمریکا خانم پلوسی بوده است نه همسرش.
منابع خبری همچنین گزارش دادند که پل پلوسی، همسر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تحت عمل جراحی مغز قرار گرفته است.میچ مک کانل، سناتور ارشد جمهوری خواه گفت که از این اتفاق وحشت زده است.
رد پای ترامپ و شورشیان 6 ژانویه
مهاجم پیش از حمله به پل پلوسی با چکش فریاد زد “نانسی کجاست؟” آسوشیتدپرس اشاره می کند که عبارت “نانسی کجاست؟” از جمله شعارهای حامیان «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور سابق آمریکا، «حمله تروریستی به ساختمان کنگره» در 6 ژانویه 2021 بود.
سی ان ان همچنین می نویسد که تهدید نمایندگان کنگره آمریکا در دو سال اخیر پس از «کودتای 6 ژانویه» به شدت افزایش یافته است. بر اساس آمار ارائه شده، در سال 2021، 9625 مورد تهدید، اقدام یا بیانیه تهدید آمیز علیه کارکنان کنگره پیگیری و ثبت شده است. در سال 2017 این تعداد 3939 مورد بوده است.
اکنون دولت ایالات متحده متنی را برای قانونگذاران آمریکایی منتشر کرده است که در آن نسبت به تهدید امنیتی جدی عناصر افراطی علیه آنها و خانواده هایشان هشدار داده است.
می توان گفت که انتخابات میان دوره ای کنگره تحت تأثیر فضای توطئه و ارعاب بود. راست افراطی و حامیان ترامپ همچنان بر تقلب در انتخابات 2020 اصرار دارند و بنابراین همچنان به دنبال انتقام هستند. مهاجم خانه پلوسی تئوری‌های توطئه راست افراطی متعددی را در رسانه‌های اجتماعی درباره انتخابات و همچنین موضوعات دیگری مانند فناوری بزرگ و همه‌گیری کووید-19 منتشر کرد. خبر بد برای واشنگتن این است که ایلان ماسک، مالک جدید توییتر، امکان بازگشت رئیس جمهور سرکش آمریکا را به این شبکه اجتماعی فراهم کرد.
اگرچه قانونگذاران از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در ماه های اخیر با تعدادی تهدید مواجه شده اند، اما این افزایش به طور مساوی در بین طیف سیاسی توزیع نشده است.
بر اساس این گزارش، تحقیقی که توسط اتحادیه ضد افترا انجام شده است، افراط گرایان راست افراطی در حدود 75 درصد از ترورهای سیاسی در ایالات متحده طی دهه گذشته دست داشته اند. 4 درصد از این موارد مربوط به افراط گرایان چپ است.
حمله به کنگره که توسط گروهی از حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در تلاش برای جلوگیری از تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات صورت گرفت، نمونه بارز خطر راست افراطی است. یک گزارش دو حزبی به سنای ایالات متحده که در ژوئن منتشر شد، نشان داد که هفت نفر در ارتباط با شورش ها کشته شده اند.
به گزارش گاردین، حمله به همسر پلوسی قانونگذاران جمهوری خواه را بر آن داشت تا استفاده از تهدید و خشونت علیه مخالفان سیاسی را محکوم کنند. آدام کینزگر، یکی از اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان که در مورد حمله 6 ژانویه تحقیق می کند، از جمله کسانی بود که این حملات را محکوم کرد. خانواده وی به دلیل همکاری با این کمیسیون تحقیق تهدید به مرگ شده اند.
وی در پیامی در توییتر نوشت: «حمله وحشتناک به پل پلوسی توسط مردی تحت تأثیر تئوری‌های توطئه انتخاباتی، واقعیت خطرناکی است که برخی از اعضای حزب خودم آن را تشویق می‌کنند.» این حمله باید در حال حاضر توسط هر نماینده و نامزد کنگره محکوم شود. .

دیدگاهتان را بنویسید