تاخیر در تغییر دامنه نوسانات با شرایط مبهم برای بودجه و نتایج


تاخیر در تغییر دامنه نوسانات با شرایط مبهم برای بودجه و نتایج

بورسا نیوز: میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران به عوامل افزایش نقدینگی پرداخت و گفت: نمادهایی در سهام شرکت های بزرگ بازار وجود داشت که بیش از یک سال در صف فروش قفل شده بودند که با توجه به بازارهای مختلف نیاز به تعدیل قیمت داشت. ، عوامل اقتصادی یا بنیادی. از این رو اواخر آذرماه سال گذشته طرحی برای حذف حجم مبنا برای شرکت هایی که بیش از 20 روز در نوبت خرید یا فروش هستند، ارائه شد تا نقدینگی در بازار افزایش یابد تا سهامداران بتوانند به راحتی معامله کنند.وی با بیان اینکه انتظار داریم پس از فصل نصب و با بازگشایی نمادها دیگر سهم قفلی در صف فروش نداشته باشیم، افزود: در حال رخ دادن است. با این تصمیم، شاخص فرابورس نوسان کمتری را تجربه می کند و همچنین مقرر می شود در صورت معامله یک سهم 1.5 برابر میانگین حجم پایه ماهانه، حجم مبنا در این نماد حذف شود.

فدای ادامه داد: شاخص کل یکی دیگر از موضوعاتی است که فعالان بازار همواره به آن انتقاد می کنند که منعکس کننده وضعیت بازار نیست.در وی؟ دیگر بحث شرکت های سرمایه گذاری و شرکت های زیرمجموعه آنها است که بسیار مبهم است زیرا شاخص کل یک بار به دلیل شرکت های زیرمجموعه بالا می رود و بار دیگر به دلیل شرکت سرمایه گذاری.

مدیرعامل فرابورس گفت: در راستای اصلاح عرضه اولیه صندوق های سرمایه گذاری، مقرر شد حداقل قیمت تعیین و تعداد صندوق ها افزایش یابد.

وی در خصوص تغییر دامنه نوسانات گفت: تغییر دامنه نوسانات در دی ماه 1400 مطرح شد و مقرر شد دامنه نوسانات هر فصل در بورس و فرابورس یک درصد افزایش یابد، اما به دلیل در شرایط مبهم بودجه و برجام، این تصمیم در شرایط عملی باثبات‌تری اتخاذ شد. در حال حاضر با افزایش یک درصدی دامنه نوسانات در فرابورس شاهد کاهش فروش هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید