بی ثباتی تیم ملی در آستانه جام جهانی


بی ثباتی تیم ملی در آستانه جام جهانی

گروه ورزشی – محمدحسین روانبخش: در آستانه جام جهانی قطر و در حالی که اکثر تیم های ملی راه یافته به این قهرمانی در حال استراحت و انجام آخرین بازی های تدارکاتی خود هستند، تیم ملی فوتبال ایران درگیر اتفاق جدیدی است. داستان و به دنبال سرمربی جدید است. خواهد شد! این وضعیت بیش از آنکه یک مشکل ورزشی باشد، نشان از ضعف حکمرانی در ایران دارد که سال هاست همه چیز مثل همه چیز است. از سیاست و اقتصاد گرفته تا فرهنگ و ورزش همه تحت تاثیر ضعف مدیریت هستند و در مواقع بحرانی به جای اینکه کنترل شوند این مشکل بیشتر می شود.
به گزارش دموکراسی آنلاین، برکناری سرمربی تیم ملی که در 18 بازی تنها دو باخت داشته و تیم ملی را به جام جهانی رسانده، بر چه معیاری مشخص نیست: برخی از بازیکنان ملی پوش. تیم می گویند بازیکنان کلیدی با اسکوچیچ مخالف بودند و توانستند به نتیجه مطلوب برسند، برخی می گویند دخالت دولت و تقابل ورزشی ایران با آمریکا و انگلیس نیز نوعی تقابل سیاسی تلقی می شود و به همین دلیل دولت تغییری در شرایط ایجاد کرده است. سرمربی تیم ملی و… نکته جالب این است که آنالیز اخراج اسکوچیچ معمولا حول و حوش زمین می چرخد ​​و کمتر کسی می تواند دلیل فنی برای آن بیاورد!
این در حالی است که تجربه دخالت دولت در فوتبال این شبهه را برانگیخته است که دولت فعلی از الگوی دولت احمدی نژاد پیروی می کند که دخالت های فراوان و عجیب در فوتبال داشت. اخراج محمد دادکان از فدراسیون فوتبال که با اعتراض فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) همراه شد و برکناری علی دایی از سرمربیگری تیم ملی فوتبال با دستور احمدی نژاد اوج دخالت دولت در فوتبال بود. که به نظر می رسد اکنون تکرار شده است. در ماه های اخیر عزیزی هادیم رئیس فدراسیون فوتبال برکنار شد و حالا نوبت به اسکوچیچ سرمربی تیم ملی رسیده است. در این بین برنامه هایی برای قانونی شدن این اخراج ها آماده می شود. به عنوان مثال اخراج اسکوچیچ بر اساس تصمیم کمیته فنی اعلام شد. در حالی که خبرگزاری دولتی ایرنا علنا ​​اعلام کرد اسکوچیچ قبلا برکنار شده و اعضای کمیته فنی فدراسیون فوتبال در این مورد به توافق رسیده اند!
به این سوالات باید صحبت های جنجالی خداداد عزیزی را اضافه کرد که چندی پیش اعلام کرد دو بازیکن برای تغییر سرمربی تیم ملی به دفتر رئیس جمهور رفته اند! وی همچنین گفت: من اطلاعات موثقی دارم که وزیر ورزش با چه کسانی مذاکره کرده است.
خبر مذاکرات از سوی مدیرکل امور حقوقی وزارت ورزش تکذیب شد اما سخنگوی دولت روز سه شنبه در پاسخ به خبرنگاران در خصوص دیدار چند ملی پوش با معاون اول رئیس جمهور ناگزیر شد اعلام کند: ملاقاتی با معاون اول رئیس جمهور صورت نگرفت. معاون اول رئیس جمهور برگزار شد. اما جلساتی با برخی از مسئولان دولتی بود و من خودم با رئیس فدراسیون و سرپرست فعلی جلساتی داشتم. وزارت ورزش با فدراسیون و تیم موجود مذاکراتی را انجام داد و نکات و نتایج این جلسات را در جلسه ای با حضور معاون اول شنید که تنها رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر ورزش و معاونت رئیس وزیر و شخصاً شرکت کردند، نماینده وزارت امور خارجه و رئیس دفتر رئیس جمهور نیز حضور داشتند، معرفی شد.
وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر برخی شایعات مبنی بر دخالت دولت در انتخاب یا جایگزینی سرمربی تیم ملی فوتبال، تصریح کرد: دولت در انتخاب یا تعویض سرمربی تیم ملی فوتبال دخالتی ندارد. تیم پیروزی تیم ملی در جام جهانی متعلق به همه مردم است. فدراسیون فوتبال به عنوان متولی درخواست هایی برای حمایت از تیم ملی به ویژه در حمایت از اردوهای تدارکاتی و برخی امور مالی و اجرایی داشته است که تنها در سطح حمایت از تصمیمات فنی و کارشناسی فدراسیون و تیم بوده است. دولت هم اعلام آمادگی کرد و جلساتی برگزار کرد که برای این منظور بین فدراسیون و وزارت ورزش برگزار شد.
بهادری جهرمی یادآور شد: وزیر ورزش به اردوی تیم ملی آمد و در جلسه ای با حضور معاون اول گزارش این دیدارها را ارائه کرد. دولت برای حمایت از تصمیمات فنی فدراسیون اعلام آمادگی کرد و تاکید کرد که در هیچ یک از تصمیمات فنی فدراسیون و تیم ملی دخالت نخواهد کرد اما آماده حمایت از آن تصمیمات است. طبیعتا تصمیمات فنی بر عهده فدراسیون فوتبال است.
بهادری جهرمی باز هم تاکید کرد: دولت در امور فنی و تخصصی فوتبال دخالتی نداشته و نخواهد داشت اما همواره از تصمیمات فنی فدراسیون حمایت می کند. دولت به طور جدی از عملکرد تیم ملی حمایت می کند.
این گونه معافیت ها از نظر قانونی بسیار ضروری است تا بار دیگر ماجرای دخالت دولت در فوتبال باعث تحریم فوتبال ایران از سوی فیفا شود. در آستانه جام جهانی خواهد بود. چند ماه پیش تیم های استقلال و پرسپولیس به همین دلیل از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم شدند و حالا دولت باید در این زمینه با احتیاط بیشتری نسبت به قبل عمل کند. اما شاید چند سالی منتظر بود تا حقیقت مشخص شود، بنابراین همانطور که علی آبادی پس از گذشت نزدیک به یک دهه از اخراج علی دایی به دستور مستقیم احمدی نژاد صحبت کرد، ممکن است برخی از پشت پرده ها درباره اخراج اسکوچیچ نیز گفته شود. اما آنچه مهمتر از این سخنان است این است که تیم فوتبال ایران تنها تیم راه یافته به جام جهانی است که در حال حاضر سرمربی ندارد و این مشکل بزرگ در کنار بازی های تدارکاتی ضعیف این تیم است. ، نگرانی های زیادی را برای طرفداران فوتبال ایجاد کرده است. شاید یک دهه دیگر مشخص شود که مقصر این وضعیت کیست، اما آن وقت دیگر این سوال چندان مهم نیست، تیم ملی امروز نیاز به آرامش و ثبات و عدم دخالت دارد که متاسفانه وجود ندارد!

دیدگاهتان را بنویسید