بیش از 65 میلیون نفر زیر خط فقر؟


بیش از 65 میلیون نفر زیر خط فقر؟

به گزارش دموکراسی آنلاین، چندی پیش فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون شوراهای اسلامی کار اعلام کرد که خط فقر کشور به 18 میلیون و 290 هزار تومان رسیده است، رقمی که حداقل دستمزد می تواند کمی بیشتر از یک را پوشش دهد. یک سوم آن
آستانه فقر بالای 18 میلیون تومان است

اگرچه رقم اعلام شده از سوی شوراهای اسلامی کارگری بسیار بالاست، اما بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که خط فقر حتی از 18 میلیون تومان هم بالاتر است. مرتضی افگه، استاد دانشگاه شهید چمران و کارشناس اقتصاد توسعه گفت: به نظر من این عدد برای کشور متوسط ​​است اما برای شهری مانند تهران با توجه به سهم مسکن برای تامین نیازهای اولیه و با توجه به جهش شدید قیمت مسکن در سال‌های اخیر.» خط فقر از این هم بالاتر می‌رود مگر اینکه مسکن را از این سبد حذف کنیم که در این صورت خط فقر متفاوت محاسبه می‌شود.
افکه در ادامه افزود: خط فقر غذایی داریم که شامل کالری مورد نیاز است که به آن فقر شدید نیز می گویند، اما در فقر مطلق به غیر از کالری مورد نیاز برای بقای بدن، نیازهای دیگری نیز وجود دارد که می تواند به بقا آسیب برساند. در میان مدت و حتی کوتاه مدت نیز محاسبه خواهد شد که به غیر از نیازهای غذایی، به طور غیرمستقیم شامل مسکن، پوشاک، بهداشت، امنیت و حتی آموزش می شود. فقر باید بیشتر باشد و در شهرهای کوچکتر و متوسط ​​این عدد خط فقر مناسب باشد.

بار تکافل افزایش یافت

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: در کنار شاخص‌های کلی در ادبیات توسعه و ادبیات جهانی مرتبط با فقر، باید ادبیات ایران را نیز برجسته کرد. در کنار خط فقر، بار تکافل را هم داریم به این معنا که بسیاری از خانواده‌ها هستند که جوانانشان به دلیل کم‌کاری متکی به پدران و به عبارتی تعداد افراد تحت تکفل (چند نفر) هستند. هر کدام باید نان تهیه کنند) نیز افزایش یافته است که یکی از شاخص های توسعه است.
مشغول بودن به این معنی نیست که فقیر نیستید

این کارشناس اقتصاد توسعه در ادامه با اشاره به اینکه مشغول بودن لزوماً به معنای فقیر نبودن نیست، ادامه داد: وی گفت: افراد زیادی در کشور ما کار می کنند و درآمد آنها کفاف هزینه های زندگی و هزینه های ضروری زندگی را نمی دهد و معمولاً بیش از یک شغل دارند که خط فقر را نیز پوشش نمی دهد و به نظر می رسد نمی توانیم از یک شغل استفاده کنیم. فهرست مطالب. ما باید ابعاد واقعی زندگی مردم در ایران را بسنجیم و علاوه بر خط فقر شاخص های دیگری را در نظر بگیریم تا میزان رفاه و بدبختی مردم مشخص شود.»
بیش از 65 میلیون نفر زیر خط فقر هستند

افکه در ادامه افزود: دولت اصرار دارد که بدون رفع تحریم‌ها می‌تواند مشکلات اقتصادی مردم را حل کند و نیازهای مردم را برطرف کند، اما پس از گذشت یک سال و 3 تا 4 ماه از روی کار آمدن دولت، نرخ تورم حتی از این هم بالاتر است. 40 درصد تسلیم نشد و دولت در اولین هدف خود شکست خورد، چه رسد به تعداد مشاغلی که پیش بینی می کرد ایجاد کند یا خانه هایی که می خواست بسازد، و این به دلیل بی تجربگی رئیس جمهور و وزرایی است که وعده داده اند. که فقط روی کاغذ قابل تحقق بود. جذاب باشد.”
این کارشناس اقتصاد توسعه در پایان گفت: می توان انتظار داشت که تولید ملی، درآمد سرانه و در نتیجه سطح رفاه خانوارها هر روز بدتر شود و بیش از 65 میلیون نفر زیر آستانه باشند. خط فقر.”
منبع: قرن جدید

دیدگاهتان را بنویسید