به زودی، یک خودروی الکتریکی ارزان تر از بنزین خواهد بود


بر اساس یافته های تحقیقات جدید انجام شده توسط موسسه بلومبرگ NAIF (BNAF)، بهبود طراحی، کاهش هزینه باتری و داشتن یک خط تولید اختصاصی، همه انواع خودروهای الکتریکی را در عرض یک دهه ارزان تر از خودروهای بنزینی می کند.

به گزارش ایتنا از ایندیپندنت، متوسط ​​هزینه وانت های سبک در سال 2025 حتی بدون در نظر گرفتن یارانه ها ارزان تر از وانت های سبک فسیلی خواهد بود. چنین وضعیتی خواهد داشت.

بر اساس پیش بینی این گروه تحقیقاتی، ارزش خودروهای الکتریکی کوچک در سال 2027 حدود 500 یورو کمتر از همتایان سوخت فسیلی آنها و در سال 2030 حدود 1000 یورو ارزان تر خواهد بود.

همچنین بر اساس این تحقیقات، در سال 2035 فروش خودروهای باطری به طور کامل از خودروهای معمولی پیشی خواهد گرفت و در صورت افزایش تولید آنها در سال های آینده، سهم بیشتری از بازار خودروهای صفر کیلومتر را در اختیار خواهند گرفت.

این تحقیق به سفارش یک گروه غیرانتفاعی در بروکسل به نام «حمل و نقل و محیط زیست» انجام شد و این گروه از اتحادیه اروپا خواست تا از تاریخ فوق به تولید خودروهای سوخت فسیلی پایان دهد.

 جولیا پلیسکانوا، مدیر ارشد بخش وسایل نقلیه و تحرک الکتریکی گروه، می‌گوید: «اگر سیاست‌ها درست باشد، در سال 2035 در اروپای غربی، جنوبی و حتی شرقی، 100 درصد فروش از این وانت‌ها و خودروهای برقی باطری خواهد بود. اتحادیه اروپا قطعا می تواند سال 2035 را به عنوان سال پایانی در نظر بگیرد زیرا بازار آماده است. هیچ نیازی به فروش خودروهای آلاینده صفر کیلومتر جز در موارد ضروری نخواهد بود.

بریتانیا و بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، آلمان و اسپانیا قبلاً چنین سیاست هایی را اتخاذ کرده اند.

در سال 2018، دانمارک ممنوعیت خودروهای بنزینی و دیزلی را در سراسر اروپا پیشنهاد کرد، اما از قوانین اتحادیه اروپا پیروی نکرد. البته اتحادیه اروپا هدف خود را کاهش 55 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030 و صفر کردن انتشار کربن تا سال 2050 قرار داده است.

بر اساس آمار شورای بین المللی حمل و نقل پاک (ICCT)، در سال گذشته (2020) حدود 10 درصد از فروش خودرو در بازار اروپا خودروهای برقی بوده است و بریتانیا سومین بازار بزرگ این خودروها در اروپا است.

بر اساس گزارش ICCT، اتحادیه اروپا به طور کلی در رتبه دوم جدول بزرگترین بازارهای خودروهای الکتریکی در جهان، پس از چین و بالاتر از ایالات متحده قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید