به امید کاهش قیمت برنج در زمان برداشت


به امید کاهش قیمت برنج در زمان برداشت

در مقابل اخبار: امیر طالبی معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه تولیدکنندگان برنج امسال هزینه های زیادی را متحمل شده اند، گفت: افزایش قیمت برنج ایرانی منطقی است. نسبت به سال گذشته اما امیدواریم مانند سال های گذشته در زمان برداشت برنج شاهد افت قیمت در بازار باشیم.

وی افزود: در بازارهای جهانی قیمت گندم به 530 دلار در هر تن رسید اما اکنون در فصل برداشت شاهد قیمت هایی در حدود 450 دلار و حتی کمتر از آن هستیم. بنابراین در دنیا و در همه کشورها و همچنین ایران در فصل برداشت محصولات کشاورزی به دلیل اینکه عرضه افزایش می یابد طبیعتاً بر قیمت نیز تأثیر خواهد گذاشت.

طالبی بیان کرد: امسال با توجه به تغییرات قیمت و التهابات پیش آمده در بازار و قیمت برنج، ستاد تنظیم بازار تصمیم به رفع ممنوعیت واردات گرفت و در 4 ماه آینده با واردات برنج خارجی، زمینه تنظیم در بازار برنج فراهم می شود.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره تاثیر واردات بر بازار برنج داخلی گفت: با توجه به اینکه فرآیند واردات برنج حداقل سه ماه از زمان خرید تا زمان دریافت آن در کشور به طول می انجامد. سپس تا اختلاف قیمت نسبتاً زیاد برنج ایرانی و خارجی در حال حاضر اکثر مردم برنج خارجی مصرف می‌کنند، این فاصله زمانی ممکن است بر قیمت برنج داخل تأثیر بگذارد، بنابراین ستاد تنظیم بازار به این نتیجه رسید که امسال این ممنوعیت را لغو کند.

وی افزود: مرجع ذیربط در این راستا مجوز صادر و به تمامی گمرکات ابلاغ کرده است.

طالبی گفت: برنج‌کاران ایرانی و انجمن برنج ایران مخالف این قضیه هستند و معتقدند با شروع فصل برداشت، قیمت خود به خود کاهش می‌یافت و نیازی به رفع ممنوعیت واردات نبود. برای تنظیم بازار اگر قرار است برنج وارد شود در همان هشت ماه که فرصت هست می توان این کار را انجام داد نه در زمان برداشت برنج داخلی. این لغو ممنوعیت واردات در واقع به تولیدکنندگان لطمه می زند.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: ایجاد فضای آرام برای تحویل کالا وظیفه ماست. نظر کشاورزان و انجمن برنج ایران کاهش قیمت همزمان با برداشت برنج است که در این صورت مصرف کنندگان داخلی تمایل بیشتری به برنج ایرانی خواهند داشت. اما نمی توانیم مشکلات بزرگ را به کنار «اما» و «اگرها» بسپاریم. بازار باید حالت متعادلی داشته باشد و مصرف کننده مطمئن باشد که محصول مورد نظر خود را در اسرع وقت به دست خواهد آورد و استفاده خواهد کرد.

طالبی بیان کرد: واردات طبق روال قبلی انجام می شود. بخش خصوصی بیشترین حجم واردات را به دلیل تعهدات خود در ذخایر استراتژیک کشور انجام می دهد.

معاون بازرگانی خارجی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: برای کلیه کالاهای وارداتی یک بازرس بین المللی تعیین می شود که از کالاها در محل تولید نمونه برداری می کند و این نمونه ها در آزمایشگاه معتبر اروپایی آزمایش می شود. پس از تایید، این کالاها خریداری خواهد شد ما انجام می دهیم. پس اجازه دهید به شما اطمینان دهم که طبق مشخصاتی که در قرارداد خود تعیین کرده ایم کالا را به ایران تحویل خواهیم داد. از این رو همواره سعی کرده ایم کالاهای درجه یک برای مصرف کنندگان ایرانی خریداری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید