بعد از ابتلا به ویروس کرونا چه اتفاقی برای ریه ها می افتد؟


بعد از ابتلا به ویروس کرونا چه اتفاقی برای ریه ها می افتد؟

به گزارش دموکراسی آنلاینمحققان دانشگاه آکسفورد در مطالعه اخیر خود از تکنیک‌های محاسباتی جدید استفاده کردند تا تصویر دقیق‌تری از اینکه دقیقاً هنگام ابتلا به کووید-19 برای عملکرد ریه افراد چه اتفاقی می‌افتد به دست آورند.
در این مطالعه، محققان از یک رویکرد محاسباتی جدید برای ارزیابی چگونگی تأثیر کووید-19 بر عملکرد طولانی مدت ریه استفاده کردند. پروفسور پیتر رابینز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آکسفورد، می گوید: «تحقیق ما توانایی این روش جدید را برای بررسی جنبه هایی از عملکرد ریه که نمی توان به راحتی با آزمایش های بالینی استاندارد اندازه گیری کرد، نشان می دهد. بدون اندازه‌گیری‌های قبل از عفونت، نمی‌توان نتیجه‌گیری کرد که آیا این تفاوت‌ها مستقیماً توسط عفونت کووید-19 ایجاد می‌شوند یا عوامل خطر مرتبط با حساسیت ریه به بیماری‌های شدیدتر هستند.
بین بستری شدن در بیمارستان با کووید-19 و حجم های کوچکتر ریه ارتباط وجود داشت، اما مشخص نیست که حجم کوچکتر ریه به دلیل عفونت کووید-19 بوده است یا به این دلیل که فرد عفونت شدیدتری داشته است. بستری شدن در ICU نیز با افزایش فضای مرده تنفسی همراه بود. فضای مرده تنفسی حجم گازی است که به ریه ها استنشاق می شود اما در تبادل گاز شرکت نمی کند.
این تکنیک برای نشان دادن اینکه آیا بیماران مبتلا به آسم باید داروهای خود را افزایش دهند یا خیر استفاده شده است. این روش همچنین به عنوان روشی برای تشخیص بیماری‌های تحت بالینی ریه امیدوارکننده است و درمان زودهنگام بیماران را برای جلوگیری از بروز بیماری‌های مهم‌تر قادر می‌سازد.
در این مطالعه، محققان عملکرد ریه را با استفاده از تکنیک جدیدی به نام «تصویربرداری محاسبه شده قلبی ریوی» ارزیابی کردند. در این روش، شرکت کنندگان از طریق یک دهانی متصل به یک دستگاه اندازه گیری (که از لیزر برای اندازه گیری بسیار دقیق ترکیب گاز بدن استفاده می کند) تنفس می کنند. این اندازه‌گیری‌ها سپس وارد مدل کامپیوتری سیستم‌های تنفسی و قلبی عروقی می‌شوند تا مقادیر مربوط به عملکرد ریه فرد را تخمین بزنند. برای هر فرد، این مدل برای در نظر گرفتن عوامل فیزیولوژیکی مانند جنسیت، سن، قد و وزن بدن که ممکن است بر عملکرد ریه تأثیر بگذارد، تنظیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید