برگزاری نشست تخصصی در غرفه کارگزاری بورس بیمه ایران


اخبار بورسا:

در نشست تخصصی (بررسی وضعیت بازار سرمایه و زمان خروج از رکود) که در غرفه کارگزاری بورس بیمه ایران در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی صنعت مالی برگزار شد که با حضور کارشناسان بازار سرمایه برگزار شد، تحلیلگران به بررسی وضعیت بازار سرمایه پرداختند. وضعیت بازار سرمایه و چشم انداز آینده

دکتر مجید هوشمندی کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره وضعیت بازار گفت: به طور کلی این موضوع را باید از حوزه اقتصاد کلان در نظر گرفت، کشور ما در چهل سال گذشته درگیر تورم بیش از 20 درصدی بوده است. در مقایسه با رشد اقتصادی حدود 2 درصد، این اعداد نشان دهنده وضعیت اقتصادی کشور ما است.

نشست تخصصی غرفه کارگزار بورس بیمه ایران

اگر بخواهیم بازار را با دارایی های رقیب در افق های 5 ساله و بیشتر مقایسه کنیم، بازار سهام ما همیشه بازدهی بالاتری داشته است و این وضعیت از نیمه دوم سال 2019 معکوس شده است و من 5 دلیل اصلی را برای این امر می بینم.

1- تورم که ناشی از بی انضباطی دولت و کسری بودجه است

2- مداخلات دولت در بازار مانند سیاست های معافیت مالیاتی صادرات و…

3- قیمت گذاری اجباری

4- تفاوت ارز اسمی با ارز بازار آزاد

5- افزایش نرخ سود بین بانکی

6- شرایط جهانی حاکم بر بازار کالا

به نظر من بازگشت به بازار تا حد زیادی مربوط به بازگشت پول به بازار است، در نهایت تا زمانی که ابهاماتی که ذکر کردم برطرف نشود و دولت ابهامات را برطرف نکند، ممکن است شاهد ورود پول و در نتیجه ورود جدی نباشیم. رشد بازار

نشست تخصصی غرفه کارگزار بورس بیمه ایران

در ادامه دکتر علی ضیاچی کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود:

در سال های اخیر اگر دلار 3 هزار تومان بود، اعلام کردیم که دلار 30 هزار تومان می شود.

خیلی ها معتقد بودند جامعه نمی تواند با این معضل کنار بیاید و آشفته شود، اما در آینده شاهد بودیم که بسیاری از مردم به دلیل منافع خود در بازار سرمایه با کاهش قیمت دلار مخالف بودند.

نشست تخصصی غرفه کارگزار بورس بیمه ایران

فکر می کنم با شرایط تورم و شرایط نقدینگی که کشور دارد، نمی توان وضعیت فعلی را ادامه داد

این بازار محلی است تا دولت اهداف خود را پیدا کند و ذهنیت مردم را از یک معضل عمیق و جدی اقتصادی منحرف کند و در حین فعالیت خود به تامین مالی خود بپردازد، بنابراین تا زمانی که وضعیت اینگونه باشد و این زنگ خطر نداشته باشد. برای دولت به صدا درآمده است، شاهد حوادث ناگوار نیستیم

همه ما قبول داریم که جامعه ما تحمل یک شوک تورمی دیگر را ندارد.

اما تاریخ اقتصاد ما نشان می دهد که اگر راه حل و جایگزینی وجود داشته باشد، مردم این دوره شوک تورمی را تحمل می کنند.

بنابراین برنامه دولت توانمندسازی مردم است تا این افراد جامعه شوک تورمی وارده به خود را بپذیرند و آن را برای خود قابل تحمل کنند.

نگاه ما به بازار سرمایه نباید جزئی باشد، باید کل نگر نگاه کنیم

نه بلوک خودرو و نه کالاها نمی توانند این جهش را در بازار ایجاد کنند، موج اول و پول قدرتمند قدرتمندان باید وارد بازار شود تا شاهد رشد بازار باشیم.

در ادامه جلسه دکتر علی ضیاچی درباره چشم انداز بازار در خصوص احیای توافقات گفت:

اگر برجام اتفاق بیفتد، در شرایط فعلی نقدینگی، دولت ممکن است فقط بتواند قیمت ارز را تثبیت کند، اما توانایی کاهش آن را نداشته باشد.

بحث دیگر این است که دولت تا حدودی از آسیب های اجتماعی رهایی یافته است، اما جهش بازار سرمایه ایران تنها با آسیب های تورمی اتفاق می افتد.

پایان مقاله

دیدگاهتان را بنویسید