بررسی فراز و نشیب قیمت میلگرد در اصفهان، بناب و زاگرس


طبق آگهی ساختمان: آرماتوربندی یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین محصولات فولادی در جهان است و قیمت آن در بسیاری از موارد مانند قیمت مسکن و هزینه پروژه های ساختمانی تاثیر بسزایی دارد. اتفاقات چند دهه اخیر و تخریب و غرق شدن ساختمان‌های جدید ثابت کرده است که استحکام، دوام و کیفیت پروفیل‌های فولادی مورد استفاده در پروژه‌های ساختمانی از جمله میلگردهای آرماتور بسیار مهم است. سه برند اصفهان، بناب و زاگرس از بهترین و معروف ترین تولیدکنندگان یراق آلات در کشور هستند که قیمت آنها توسط خریداران زیادی رصد می شود. در زیر ضمن تحلیل عوامل موثر بر تغییر قیمت این میلگردها، تاثیر نوسانات آنها را بر میلگردهای سایر برندها نیز بررسی می کنیم.

دلایل نوسانات قیمت میلگردهای آرماتور

نوسانات اتصالات در سال های اخیر تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گرفته است که برخی از آنها بازار سخت افزار را در سال های اخیر تسخیر کرده اند. بر اساس تحقیقات انجام شده، مهمترین عوامل نوسانات قیمت و افزایش قیمت در سال گذشته شامل موارد زیر است:

  • قیمت یراق آلات در بازارهای جهانی

اگر قیمت میلگرد در بازار در سطح جهان تغییر کند، این امر بر بازارهای کوچکتری مانند ایران تأثیر بسزایی خواهد داشت. این شرایط در سال های اخیر به عنوان یکی از عوامل مهم برای نوسانات قیمت انواع میلگردهای تقویت کننده شناخته شده است.

  • قیمت حمل و نقل

هزینه حمل و نقل یکی از مهمترین عوامل در تعیین قیمت نهایی یراق آلات در بازارها می باشد. اما اغلب نادیده گرفته می شود. تعرفه حمل و نقل محصولات فولادی سالانه تغییر می کند. با این حال، افزایش قیمت سوخت نیز ممکن است تأثیر داشته باشد. بنابراین با هر افزایش قیمت سوخت شاهد افزایش قیمت آهن آلات به دلیل افزایش هزینه حمل و نقل هستیم.

  • جنگ روسیه و اوکراین

درست قبل از آغاز سال نو در سال 1401، شاهد آغاز درگیری بین روسیه و اوکراین بودیم. شروع جنگ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انرژی جهان اوکراین را در موقعیت دشواری قرار داد و صادرات انرژی را به شدت کاهش داد. این امر منجر به افزایش هزینه تولید فولاد و قیمت جهانی فولاد شده و بر قیمت جهانی انرژی تأثیر می گذارد. از سوی دیگر روسیه و اوکراین برای جبران خسارات ناشی از جنگ و بازسازی خانه ها و ساختمان ها به محصولات فولادی نیاز دارند. این ممکن است در آینده نه چندان دور بر تقاضا و قیمت فولاد تأثیر بگذارد.

با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، نوسانات قیمت نیم دلار و نرخ ارز حتی ممکن است بر قیمت میلگرد در بازار به صورت روزانه تاثیر بگذارد. به همین دلیل فعالان بازار و خریداران از نوسانات بازار ارز برای پیش بینی قیمت میلگردها استفاده می کنند.

یکی دیگر از عواملی که همواره بر قیمت میلگردهای تقویت کننده تأثیر داشته است، میزان تقاضا است. تقاضا به دلایل مختلفی از جمله افزایش پروژه های عمرانی در فصول گرم سال و نیاز به صنایع مرتبط مانند خودروسازی، تولید پتروشیمی، بسته بندی و … رو به افزایش است. این امر به دلیل کاهش میلگردهای تقویت کننده در دسترس خریداران منجر به افزایش قیمت می شود. در سال های اخیر نیز شاهد افزایش تقاضای جهانی بوده ایم که به افزایش قیمت جهانی فولاد منجر شده است.

بازار فولاد همواره در بورس کالا از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. تاثیرات بورس بر قیمت آهن آلات و میلگرد امروز بر هیچکس پوشیده نیست. بسیاری از فعالان بورس از وضعیت موجود و تغییرات سهام شرکت های فولادی در بورس برای پیش بینی وضعیت بازار و قیمت انواع میلگرد استفاده می کنند.

شیوع ویروس کرونا باعث توقف یا کندی بسیاری از کارخانه های فولاد در سراسر جهان شده است. چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان، بسیاری از خطوط تولید خود را در سال اول شیوع ویروس تعطیل کرد. این امر منجر به کاهش ذخایر جهانی فولاد و افزایش قیمت بلوک های فولادی شده است. با توجه به اینکه زمان زیادی طول می کشد و جبران این حجم از محصولات فولادی سخت است، این وضعیت می تواند زمان نسبتا زیادی را به خود اختصاص دهد.

  • تغییرات در صادرات و واردات

با توجه به پایین بودن ارزش ریال در برابر پول رایج سایر کشورها، تقاضا برای صادرات محصولات فولادی افزایش یافته است. این امر همچنین می تواند درآمد خوبی برای تولیدکنندگان فولاد ایجاد کند. بنابراین بخشی از کالاهای مورد نیاز در بازار داخلی به بازارهای خارجی صادر می شود. این امر با کاهش میزان میلگرد در دسترس مصرف کنندگان محلی، قیمت ها را افزایش می دهد.

بررسی علل تغییرات قیمت در یراق آلات اصفهان، بناب و زاگرس در سال 1401

سه برند از معروف ترین و پرطرفدارترین یراق آلات در ایران متعلق به شرکت های اصفهان، ظفر بناب و فولاد زاگرس می باشد.

یراق آلات اصفهان

یکی از مهمترین عوامل نوسانات قیمت یراق آلات در اصفهان در سال 1401 می توان به روند تامین مواد اولیه و قیمت جهانی یراق آلات و بلوک فولادی اشاره کرد. کما اینکه تامین مواد اولیه، کاهش عرضه، افزایش هزینه های تولید و افزایش قیمت های جهانی امکان پذیر نیست، شاهد افزایش قیمت ها در بازار هستیم.

در این عکس نمودار قیمت یراق آلات اصفهان 14 را مشاهده می کنید.
در این عکس نمودار قیمت یراق آلات اصفهان 14 را مشاهده می کنید.

یراق آلات بناب

میلگردهای تقویت کننده ظفر بناب در سایزهای 8 تا 28 و در کلاس های A2 و A3 موجود می باشد. این محصول یکی از پروفیل های فولادی بود که قیمت آن در بازار در ماه های اول سال 1401 از مرز 18000 گذشت. قیمت یراق آلات بناب فروردین ماه در بازار سخت افزار به 19 هزار تومان رسید. مهم ترین دلیل این افزایش، افزایش بلوک های کالا در بورس کالا بود.

در این عکس نمودار قیمت یراق آلات 14 بناب را مشاهده می کنید.
در این عکس نمودار قیمت یراق آلات 14 بناب را مشاهده می کنید.

آرماتور تهدید

میلگرد زاگرس یکی از پرفروش ترین برندهای یراق آلات در کشور است. بر اساس مطالعات انجام شده مهمترین علت نوسانات قیمت یراق آلات زاگرس در ماه های اخیر، نوسانات نرخ ارز در آغاز فصل گرم سال و قیمت کالاها مورد تقاضا بوده است.

در این عکس نمودار قیمت یراق آلات 14 زاگرس را مشاهده می کنید.
در این عکس نمودار قیمت یراق آلات 14 زاگرس را مشاهده می کنید.

آیا افزایش قیمت یراق آلات زاگرس، بناب و اصفهان بر قیمت یراق آلات برندهای دیگر تاثیر دارد؟!

اما قیمت یراق آلات عمدتاً تحت تأثیر عوامل سیاسی و وضعیت اقتصادی کشور است. اما تقاضای فزاینده برای برخی برندها باعث افزایش قیمت ها در بازار شده است. این گاهی اوقات می تواند منجر به کاهش ناگهانی قیمت ها در بازار شود و موجی مانند آنچه در آوریل شاهد بودیم به راه بیاندازد. این افزایش قیمت ها ممکن است در کوتاه مدت به دلیل تمایل به تعادل در برنامه های عرضه و تقاضا کاهش یابد. با این حال، این باعث نوسانات و گاهی شکستن مقاومت در نمودار قیمت می شود.

نتایجی که اظهار شده

آرماتور یکی از مهمترین محصولات فولادی است که در تمامی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل نظارت بر وضعیت بازار میلگردهای تقویت کننده و پیش بینی روند نمودار قیمت آن بسیار مهم است. برای اطلاع از قیمت روز میلگرد در اصفهان، زاگرس، بناب و … بهتر است از یک مرجع معتبر استفاده کنید. این راهنما به شما کمک می کند تا برندهای مختلف را در این دستگاه مقایسه کنید و خریدی مطمئن و مطلوب را تجربه کنید.

منبع: https://ahanonline.com/210370/ روند-قیمت-میلگرد-اصفهان-بناب-زاگرس /

توجه: این مقاله یک آگهی تبلیغاتی، رپورتاژی است و عیمۀ شاهانه هیچ نظر و مسئولیتی در مورد محتوا و محصولات آن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید