برخی تمایلی به پرداخت هزینه تماس ندارند


برخی تمایلی به پرداخت هزینه تماس ندارند

به گزارش مردم سالاری آنلاین، عباس سلمین مین درباره مفهوم و ضرورت گفت و گو در سطوح ملی، سیاسی و حکومتی گفت: «گفت و گو» یک ضرورت در امور اجتماعی است و این ضرورت در امور سیاسی بیش از امور اجتماعی اهمیت دارد. در مسائل اجتماعی سوء تفاهم ها محدود و سطحی است و برای رفع این سوءتفاهم ها گفت و گو را اصل قرار داده ایم اما در عرصه سیاسی البته مشکلات پیچیده تر است و اگر گفت و گو صورت نگیرد می تواند ایجاد کند. بسیاری از مشکلات، آورده است
وی ادامه داد: در مسائل سیاسی لایه های بیشتری وجود دارد بنابراین باید گفت و گو کنیم تا بتوانیم با تاکید بر مشترکات بر بسیاری از مشکلات فائق آییم و اگر چنین گفت وگویی وجود نداشته باشد، عبور از مشکلات بسیار سخت می شود.
وی بیان کرد: یک ملت قطعاً دوستان مشترک و دشمنانی دارد که می خواهند بر آنها حکومت کنند و امروز که سلطه آنها بر ملت ایران سلب شده است، حیثیت و جایگاه آنها خدشه دار شده و به همین دلیل با ایران و وجهه ما دشمنی می کنند. تغییر کند و اعتباری که داریم تغییر خواهد کرد.
برخی افراد تمایلی به پرداخت هزینه تماس ندارند

سلیمی نمین همچنین گفت: قطعاً باید با کسانی که قلبشان برای ایران می تپد، بحث مشترک داشت و آینده ایران برایشان مهم است و می خواهند ایران در آینده سربلند باشد. حتی باید با کسانی که در موضع مخالف هستند گفت وگو کنیم، اینطور نیست که گفت وگو را فقط در سطح بین المللی موثر بدانیم و گفت وگو با مخالفان را منشأ اثرگذاری ندانیم، قطعا این رویکرد منشأ اثرگذاری است. در این زمینه ممکن است دستاوردهای خوبی برای ما رقم بخورد. بنابراین صحبت با هموطنان و کسانی که با ما در سرنوشت مشترک هستند را بسیار ضروری می دانم و به سختی کسی بحث را رد می کند، اما حیف است که برخی حاضر به پرداخت بهای یک گفتگو نیستند.
وی با تاکید بر اینکه با گفت و گو باید سوء تفاهم ها کاهش یا رفع شود، تصریح کرد: اصلاح یک سری روابط بهایی دارد، یعنی گفت و گو برای کسانی که در هر صورت و در این وادی تلاش کردند بین ملت ایران اختلاف ایجاد کنند، باز هم تلاش می کنند. ، هزینه دارد و همین افراد اجازه نمی دهند فضای گفت و گو ایجاد شود، خشونت و اخاذی ایجاد می کنند و به گونه ای عمل می کنند که اگر با یک هموطنی صحبت کنی، انگار اشتباه بزرگی کرده اند. زیرا آنها در مسیر ایجاد دشمن و ایجاد هزینه برای کسانی هستند که می خواهند از طریق گفت و گو این دشمنی های ساختگی را مهار کنند.
وی به موانع گفت وگو اشاره کرد و تصریح کرد: یکی از عواملی که ما را از گفت و گو دور می کند تغییر تفکر دشمن است. متأسفانه در سال های اخیر بسیاری از افراد جامعه تحقیقات تاریخی کمی داشته اند. عبرت گرفتن از تاریخ روز به روز کمتر می شود و وقتی کم می شود نیروهایی که دشمن ما بودند و جنایات دسته جمعی در ایران مرتکب شدند خود را دوست و دلسوز کسانی نشان می دهند که با ایران مشکل دارند. به این ترتیب حریف آن فرد را شبیه دشمن خود می کنند.
نگذاریم «رقابت» به «دعوا» تبدیل شود.

وی ادامه داد: طبیعی است که در مدیریت جامعه سلایق و دیدگاه های متفاوتی داریم و باید یاد بگیریم با هم مشکلات را حل کنیم. اگر نمی توانیم دیدگاه خود را به ملت ارائه می دهیم. با نزدیک‌تر شدن جامعه کلان، ما این دیدگاه را در چارچوب قانون و در پست‌های مهم رهبری قرار می‌دهیم. وقتی دشمنی را که در ایران کودتا کرد و حاکمیت ملی را زیر پا گذاشت، منابع ما را غارت کرد، ما را تحقیر کرد و به فرهنگ ما لطمه زد، به رسمیت نمی شناسیم، تحت تأثیر تبلیغات او قرار می گیریم و این دشمن موفق می شود رقیب ما را به ما بی آبرو جلوه دهد. رقیب درونی ما به هیچ وجه دشمن ما نیست. او در ایران نیز تلاش می کند یا حداقل مدعی است که می خواهد با تلاش خود وضعیت ایران را بهبود بخشد و ایران را یک قدم به جلو بسازد.
وی بیان کرد: کسانی که ادعا می کنند نسخه بهتری از مدیریت جامعه دارند هرگز نباید با یکدیگر دشمنی کنند بلکه باید رقابت معقولی با یکدیگر داشته باشند اما متاسفانه در حال حاضر این مدل شکسته شده است. مدتی است که رقبا با یکدیگر دشمنی کرده اند و طبیعی است که وقتی دشمن اصلی خود را رقیب سیاسی خود می دانید، در کنار دشمن قرار می گیرید، زیرا دشمن در رقابت های داخلی یک طرف می گیرد و آن را علیه دیگری برمی انگیزد و این بهترین فرصت برای اوست تا در کشور جای پایی پیدا کند. متاسفانه این اتفاق افتاد و یکی از دلایل ضعیف شدن دیالوگ است.
سلیمی نمین به دلیل دیگر تضعیف و ممانعت از شکل گیری گفت وگو اشاره کرد و اظهار داشت: دلیل دیگر «قدرت جویی» در صحنه سیاسی است. برخی برای رسیدن به قدرت از راه های منطقی استفاده نمی کنند، طبیعی است که راه های منطقی زمان و انرژی می گیرد و باید در این زمینه سرمایه گذاری کنیم تا افکار عمومی را با خود همراه کنیم و افکار و ایده های خود را ارائه دهیم. تفکر کار دشواری است و ارائه آن آسان نیست. اندیشه خود شخص، اما آن اندیشه باید تبیین شود و سپس مرتباً به طرق مختلف به عموم ارائه شود. به همین دلیل امروزه برخی از افراد و رقبا با تخریب و دشمنی و با یکسری شیرین کاری های تبلیغاتی و راه های غیراخلاقی سعی در حذف رقیب از صحنه دارند.
فرمود: وقتی مردم دست به کارهای خلاف اخلاقی می زنند، از رویارویی با رقیب و صحبت با او خجالت می کشند. امروز متأسفانه بیشتر رقابت ما ناسالم است. وقتی از شیوه های غیراخلاقی استفاده می شود، این رویکرد در نقطه مقابل گفتگو قرار می گیرد. وقتی رقابت شما منطقی باشد می توانید گفتگو کنید، اما اگر منطقی نباشد و با اتهامات، تهمت ها و رفتارهای غیراخلاقی همراه باشد، در مقابل آن رقیب نمی ایستید و همچنین به طرفداران خود می گویید که با آنها صحبت نکنید. او همانطور که صحبت کرد یقین فکری است.
وی تاکید کرد: کسانی که دیالوگ را رد می کنند و از روش های غیراخلاقی استفاده می کنند، طبیعتا نمی توانند در حضور جمع یا روی صحنه از بحث های غیراخلاقی خود دفاع کنند.
«نپذیرفتن نقد» یکی از دلایل تضعیف دیالوگ است

وی «نپذیرفتن انتقاد» را یکی از دلایل تضعیف گفت وگو در کشور می داند و بیان می کند: در عرصه سیاسی غرور و منیت بسیار رایج است. اگر از خودبینی و خود بزرگ بینی رنج نبرید، طبیعتاً آماده پذیرش انتقاد هستید. وقتی انتقاد مطرح می شود گاهی حق با منتقد است و گاهی اشتباه چون منتقد اشتباه کرده و برداشت اشتباهی داشته است یا اطلاعاتی که به دست آورده از منابع دشمن بوده و دشمن می تواند اطلاعات نادرست را در ذهنش قرار دهد. وقتی پذیرای نقد هستیم تا حد زیادی مشکلات به واقعیت نزدیک‌تر است و اگر ضعفی وجود داشته باشد تحمل می‌شود و اگر ضعفی وجود نداشته باشد در مورد اعتماد رسانه‌ها توضیح داده می‌شود که کیست. بخواهی تو کشورمان باشی دشمنی خواهد شد . ، کاهش می یابد.
سلیمی نمین «عدم پذیرش نقد» را از دیگر دلایل تضعیف فضای گفت‌وگو در کشور می‌داند و می‌گوید: «وقتی گفت‌وگو می‌کنید و ضعف در گفت‌وگو برایتان مشخص می‌شود، باید آن را بپذیرید. واقعیت و قبول کن که اشتباه کردی متأسفانه اکثر ما هنوز به جایی نرسیده ایم که اگر به فردی برخورد کردیم و انتقاد خود را مطرح کرد و شما در مقابل انتقاد او حرفی برای گفتن ندارید، انتقاد او را بپذیرید. اگر ظرفیت وجودی خود را برای پذیرش حقیقت آماده نکرده باشید، طبیعتا وارد گفتگو نخواهید شد و از گفتگو اجتناب می کنید.
وی گفت: ایجاد فضای گفت و گو در فضای علمی باید بیش از سایر محیط ها باشد. به عبارت دیگر، کسانی که اهل علم و دانش هستند، باید کاملاً از گفتگو استقبال کنند. یکی از مسائلی که برای من بسیار آزاردهنده است این است که در روزهای اخیر در یکی از تحصیلکرده ترین دانشگاه های ما، اگرچه رئیس دانشگاه آزاد تریبون به دانشجویان این فرصت را داده است که با افکار متفاوت صحبت کنند، اما برخلاف برخی از دانشجویان، ما از این موضوع استقبال می کنیم. محیط گفتگو و واکنشی از سوی این دانشجویان دیده ایم که بسیار نگران کننده است. برخی از دانش آموزان به جای بیان افکار خود و حتی همراهی با سایر دانش آموزان با بیان استدلال و منطق، به فحاشی پرداختند! فحاشی و استفاده از عبارات زشت که در تاریخ جنبش های اجتماعی و جنبش های دانشجویی بی سابقه بوده است.
و ادامه داد: زمانی که برخی از دانشجویان در فضای دانشگاه از عبارات زشت استفاده می کردند. نکته دیگر اینکه متأسفانه بسیاری از رسانه ها، حتی روزنامه هایی که خود را روشنفکر می دانند، این خطر را اعلام نکردند. ما ایرانی ها حتی در مواردی که تفاوت های زیادی با هم داریم از این ادبیات استفاده نمی کنیم. من جوانی را که اعتراض و انتقاد خود را نشان داد سرزنش نمی‌کنم، اما می‌خواهم هشدار دهم که دشمن سعی دارد بین ما دشمنی ایجاد کند.
وی خطاب به جریان اصلاحات گفت: اصلاح طلبان در اظهاراتی که گفتند دشمن را ندیدند. شخصیتی مثل نوه امام خمینی (ره) دشمن را دید اما بسیاری از رهبران اصلاح طلب چشمان خود را به روی دشمن بستند.
سلیمی نمین معتقد است که «دشمن» به بخشی از اهداف خود دست یافته و بین جریان های سیاسی کشور اختلاف ایجاد کرده است. متاسفانه امروز اصولگرایان اصلاح طلبان را دشمن اصلی خود می دانند و اصلاح طلبان اصولگرایان را دشمن خود می دانند! در صورتی که این دو جریان سیاسی دشمن نیستند، بلکه رقیب یکدیگر هستند. این امکان وجود دارد که شرکت کنندگان مواضع یکدیگر را نپذیرند، اما قطعاً باید از طریق گفتگو برای دیگران روشن کنند که چه کسی منطقی تر صحبت می کند و تصمیم آن ها به تامین منافع جامعه نزدیک تر است، بنابراین فکر می کنم تجربه اخیر بسیار خواندنی است و همه چیز که به فکر جامعه هستند، از صحنه ایجاد شده سوء استفاده نکنند و خود را با گروهی گره بزنند تا پایگاه اجتماعی خود را با عوام فریبی تقویت کنند.
پیش نیازهای شکل‌گیری گفت‌وگوی ملی مستمر

وی درباره پیش نیازهای مهم و ضروری گفت و گوی ملی مستمر، هدفمند، موثر و تشویق کننده گفت: اولین پیش نیاز این است که برخی افراد فرصت طلبی را کنار بگذارند و به جای فرصت طلبی، مواضع خود را تبیین کنند و مردم را متوجه آن کنند. برای تو.
دوم اینکه به هیچ وجه نباید از دشمن حمایت کنند. کاملاً مشخص است که در حال حاضر چه کسانی در خارج از کشور فعالیت می کنند، یک نگاه گذرا به صحنه نشان می دهد که دشمن می خواهد در صفوف ما نفوذ کند و برخلاف منافع ما کار می کند. دشمن رسانه ای ایجاد کرده که کاملا شفاف عمل می کند. این رسانه هیچ توجهی به ملاحظات رسانه ای ندارد و خیلی علناً به خرابکاری دامن می زند و به نوعی برخی اظهارنظرها و حتی قتل ها را توجیه می کند و استدلال های بسیار ضعیف و کودکانه می آورد.
وی یکی دیگر از پیش نیازهای شکل گیری گفت و گوی ملی مستمر را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه تشکیل گفت و گوی ملی مستلزم پایبندی به منافع ملی است، این فضا را آلوده می کند، سکوت کنیم، اگر دیدیم منافع ملی در خطر است، سرمایه گذاری کنیم و از خود خرج کند، زیرا نسل جوان فاقد تجربه سیاسی و تحقیق تاریخی است و به دلیل جوانی از برخی بدخواهی ها و راهزنی ها هیجان زده و آسیب دیده است.
سلیمی نمین در پایان گفت: پایبندی همه ما به منافع ملی ضروری است و آینده ایران برای ما مهم است.
منبع: شفقنا

دیدگاهتان را بنویسید