بدهی 12 هزار میلیارد تومانی به تولیدکنندگان گندم


بدهی 12 هزار میلیارد تومانی به تولیدکنندگان گندم

اخبار بورسا: عطا هاشمی رئیس بنیاد ملی گندم کاران و عضو شورای گرانی با تایید عدم تحقق وعده وزیر جهاد اظهار داشت: تا روز گذشته (شنبه 4 تیرماه) حدود 5 میلیون و 200 هزار خرید کرده ایم. تن گندم که مقدار آن حدود 58 تن است نزدیک به 12 هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم.

وی افزود: به عبارتی حدود 78 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده و حدود 22 درصد معوقه است. در صوتي كه در تابلو قيمت مبشر براي خريد تصميم گرفته شد، قرار شد منابع تجهيز و حقوق گندمكاران حداكثر تا يك هفته پس از تحويل گندم پرداخت شود.

هاشمی ادامه داد: با این حال امروز حدود 12 هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم و همین عامل روند خرید را کند کرده است. زیرا در کنار بخش دولتی یک رقیب پولساز، ثروتمند و ثروتمند به نام واسطه وجود دارد. بنابراین برخی واسطه ها گندم را از تولیدکنندگان گندم حتی بالاتر از نرخ خرید تضمینی خریداری می کنند.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران خاطرنشان کرد: در واقع به دلیل گرانی نهاده های دامی، واسطه ها عمدتاً برای تامین نهاده های دامی گندم را از کشاورزان خریداری می کنند. از سوی دیگر مقداری از گندم موجود توسط قاچاقچیان خریداری و به صورت گندم یا آرد صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه به ازای هر کیلوگرم گندمی که نمی توانیم از کشاورز بخریم باید بیش از این مقدار را کنار بگذاریم و از کشورهای دیگر وارد کنیم، افزود: اما در شرایط خاص فعلی کمبود مواد غذایی، گرانی، و مشکلات حمل و نقل، پول و… واردات گندم نیز مشکل خواهد بود. بنابراین دولت باید هر چه زودتر دست به کار شود و حقوق کشاورزان را پرداخت کند.

رئیس بنیاد ملی گندم کاران در خصوص بحران جهانی غذا با اشاره به تعلل دولت در پرداخت گندم مورد نیاز و کندی روند خرید گفت: منابع باید توسط بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، بانک کشاورزی و بانک کشاورزی تامین می شد. منابع داخلی GTC؛ یعنی بانک مرکزی به عنوان ناظر بانک ها، بانک کشاورزی و سازمان برنامه بودجه را از طریق ردیف های بودجه و GTC از طریق منابع داخلی خود به تجهیز منابع و پرداخت پول خرید می پردازند.

وی ادامه داد: اما شرایط فعلی ناشی از عدم صداقت عرضه‌کنندگان است و این همه بدی‌ها شبهه‌های زیادی را در افکار عمومی ایجاد می‌کند. مثلاً گفته می‌شود هدف افزایش واردات گندم و افزایش واردات گندم است. برای واردات بیشتر، و از این مزایای وجود دارد، بنابراین پرداخت ها به تاخیر می افتد.

هاشمی افزود: با همه این تفاسیر کم کاری برای تامین پول به هیچ عنوان قابل قبول نیست. ضمن اینکه این بدهی 12 هزار میلیارد تومانی یعنی ما پول یک میلیون و صد هزار تن گندم خریداری شده را پرداخت نکرده ایم که معادل 23 درصد کل گندم خریداری شده است.

این مقام مسئول درباره پیش بینی میزان خرید تا پایان زمان نیز توضیح داد: برآورد ما در بنیاد ملی گندم کاران این بود که بتوانیم نزدیک به 6.5 میلیون تن خرید کنیم و این نیز محقق شد، به ویژه از زمانی که صعودی بوده است. روند خرید به خوبی پیش می رفت، اما اخیراً به دلیل عدم پرداخت پول، شیب کاهش یافته است. بنابراین در صورت داشتن منبع می توانیم بین 6200000 تا 6500000 تن بخریم.

وی با بیان اینکه برداشت گندم تا پایان مردادماه ادامه دارد افزود: برداشت در استان های جنوبی و مرکزی به پایان رسیده و برداشت محصول در بخش هایی از استان های غربی و شمال غرب به تازگی آغاز شده است. بنابراین امیدواریم بیش از 6.5 میلیون تن خرید کنیم، به ویژه اینکه دوره خرید تضمینی گندم تا مهرماه ادامه خواهد داشت و با تامین منابع مالی می توان بیش از 6.5 میلیون تن خرید کرد.

هاشمی افزود: البته با توجه به تجربه سال های گذشته می دانیم که کشاورزان و برخی واسطه ها مقداری از گندم را نگه داشته اند تا در پایان دوره خرید با قیمت بالاتری به ما بفروشند، بنابراین پیش بینی می شود که ما می توانیم بیش از 6.5 میلیون تن برای خرید داشته باشیم

وی در پایان تاکید کرد: درخواست ما این است که بخش دولتی به تعهدات خود عمل کند و پول را زودتر به کشاورزان پرداخت کند، زیرا کشاورزان حدود یک سال است که کشت کرده اند و در برخی استان ها برای برداشت دوم آماده می شوند و بنابراین باید انجام شود. پول دارند از طرفی کشاورزان وظیفه دارند امنیت غذایی را تامین کنند و حتی در مواردی شاهدیم که کشاورزان نمی خواهند محصولات خود را به دلالان بدهند و مجبورند به بخش دولتی بفروشند تا بتوانند قدرت غالب را تضمین کنند. مردم در جهت تامین امنیت غذایی مردم و غیره. دلیل آن این است که قیمت های بالای نمایندگی را نادیده می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید