با لغو قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی به دو سال پیش برمی گردیم


با لغو قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی به دو سال پیش برمی گردیم

به گزارش مردم سالاری آنلاین، سارا طاهری، فعال حقوق کودک، با اشاره به آثار لغو قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، گفت: طبیعتا اولین اثر لغو این قانونی است که تابعیت دیگر از مادر به فرزند منتقل نمی شود، نمی توان آن را منتقل کرد، بنابراین، با وجود تمام تلاش های انجام شده در طول سالیان، ما به قبل از 2018 بازگشته ایم.
وی ادامه داد: ماده 41 لایحه الغای قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی این استثنا را ایجاد کرده است، کسانی که قبل از تصویب این قانون در سایت ثبت نام کرده و شکایت کرده اند مشمول این لایحه نخواهند شد، اما به محض اینکه تایید شده، هیچ کس نمی تواند تابعیت بگیرد البته با موانع ثبت نام و تشکیل پرونده، به نظر می رسد از این پس پرونده سازی برای فعالان این حوزه دشوارتر باشد.
این فعال حوزه حقوق کودک درباره علت لغو قانون مورد بحث توسط نمایندگان توضیح داد: نگاه منفی نمایندگان مجلس به این قانون از آنجا ناشی می شود که می گویند 5 میلیون مهاجر افغانستانی در ایران داریم. که برخی از آنها با زنان ایرانی ازدواج کرده و صاحب فرزند شده اند و بچه دار می شوند، بنابراین در صورت وجود این قانون، دولت ایران مجبور می شود به فرزندان آنها تابعیت بدهد، در حالی که اجباری برای تابعیت وجود ندارد، حتی مراحل سختی که آنها دارند. نشان می دهد که دولت تمایل زیادی برای اعطای تابعیت ندارد، در حالی که دو سازمان امنیتی باید اقتدار پدر و خانواده را تایید کنند تا پس از آن از طریق مادر به کودک تایا بدهند. در مجموع مهمترین مشکلی که پس از لغو این قانون پیش خواهد آمد این است که تمامی کودکانی که مادر ایرانی ولی پدر خارجی حتی غیرآسیایی دارند از داشتن شناسنامه محروم می شوند و نخواهند بود. قادر به درخواست تابعیت
طاهری با اشاره به اشکالات لایحه لغو قانون اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی، افزود: واضح است که مجلس اصرار دارد لایحه لغو این قانون را همانطور که به طور کلی تصویب کرده، تصویب کند، هرچند ایراداتی در او وجود دارد که می توان گفت رویا و بار است.» این موضوع بار مالی را بر دوش دولت وارد می کند. لایحه پیشنهادی مجلس فشار زیادی بر نهادهای امنیتی وارد می کند چرا که بر لزوم تاکید دارد. جلوگیری از اقامت غیرقانونی که فشار زیادی بر نهادهای مختلف وارد می کند مجری اصلی اجرای این لایحه که تبدیل به قانون می شود، مشخصا وزارت اطلاعات است که باید فشار زیادی را متحمل شود.
این فعال در حوزه حقوق کودک تاکید کرد: لغو این قانون منطقی نیست و نباید حق بدیهی که 2 سال در کشور ایجاد شده از همه گرفته شود. کسانی که در آن دو سال شناسنامه گرفتند فکر کنند ما خوش شانس بودیم و آنهایی که بعد از لغو این قانون به دنیا آمدند بگویند بدشانس بودیم. به نظر من باید قاطعانه برخورد کرد و با کسانی که طرفدار حذف قانون هستند صحبت کرد و آنها را متقاعد کرد که همه پدرها افغان نیستند و اگر مشکل دولت با مهاجران افغانستانی است باید در دیگری مثلا با بحث و گفتگو انجام شود. تجرد زنان ایرانی با مردان افغان ها به جای سلب این حق از همه فرزندان زنان ایرانی با لغو قانون باید مشکل را حل کنند.