باقری کنی: در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد


باقری کنی: در سیاست همسایگی، روابط با همسایگان سقف ندارد

به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از خبرآنلاین، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه (امشب یکشنبه ۱۱ مردادماه) با حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی شورای اسلامی، ضمن تشریح مسائل منطقه ای. و سیاست بین المللی جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به تحولات منطقه ای و بین المللی «فرصت خواری» را یکی از ویژگی های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خواند و تصریح کرد: در سیاست همسایگی روابط با همسایگان سقف ندارد. باید از تمامی ظرفیت های واقعی و بالقوه استفاده کرد تا بستر لازم برای «ارتباطات اقتصادی پایدار و بلندمدت کشورهای منطقه» با «تعامل حداکثری با همسایگان» فراهم شود.
باقری آشکار شدن نقاط ضعف اساسی یکجانبه گرایی و چالش های بزرگ سیاسی و اقتصادی پیش روی آمریکا در حفظ جایگاه هژمون جهانی را یادآور شد و تصریح کرد: پیوستن ایران به «سازمان همکاری شانگهای» و «گروه بریکس»، قدرت راهبردی و موقعیت ژئواستراتژیک چندجانبه گرایی به شیوه ای معنادار بهبود می یابد.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه با اشاره به ناکامی رئیس جمهور آمریکا در تحقق اهداف سفر خود به منطقه، تاکید کرد: برنامه ریزی اجلاس آستانه چند روز پس از سفر نافرجام بایدن به منطقه، نشانه ای از «هوشمندی دیپلماسی ایرانی» و نماد برتری «گفتمان تعامل» منطقه ای از جمهوری اسلامی ایران است.
باقری مدل برنامه‌های بلندمدت روابط با قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی را مهم توصیف و تصریح کرد: «الگوی برنامه‌های بلندمدت در روابط دوجانبه» که اخیراً شامل چین، روسیه، ونزوئلا و ترکیه برای «ثبات‌سازی اقتصادی» شده است. روابط» منجر شد و از تأثیر انگیزه های سیاسی و اقتصادی بین المللی بر وضعیت اقتصادی کشور جلوگیری کرد و به خنثی شدن تحریم ها در عرصه اقتصاد و تجارت معنا بخشید.
معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز در این دیدار به سوالات نمایندگان در خصوص موضوعات مختلف سیاست خارجی از جمله مذاکره برای رفع تحریم ها پاسخ داد.

دیدگاهتان را بنویسید