ایران در حال تبدیل شدن به یک مرکز انرژی در منطقه است


ایران در حال تبدیل شدن به یک مرکز انرژی در منطقه است

اخبار بورسا: جواد اوجی وزیر نفت که به همراه معاون اول رئیس جمهور و هیئت ایرانی برای شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر به روسیه سفر کرده بود، در حاشیه این مجمع با اشاره به همکاری های ایران و روسیه در حوزه انرژی گفت: ترانزیت و مبادله نفت و گاز از روسیه باعث می شود ایران از نظر انرژی مرکز منطقه باشد و درآمد ارزی زیادی نصیب کشور شود.

وزیر نفت افزود: ایران و روسیه به عنوان کشورهای صادرکننده گاز در زمینه سوآپ انرژی همکاری های زیادی داشته اند و در سفر به روسیه تفاهمات جدیدی در زمینه ایجاد تاسیسات و بهره برداری از میادین مشترک گازی ایجاد خواهد شد. .

وی با اشاره به جایگاه شرکت گازپروم در صنعت نفت و گاز در جهان، از سرمایه گذاری مشترک برای تولید LNG (گاز طبیعی مایع) و فناوری های مربوط به تاسیسات گازی خبر داد و ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات خوبی انجام شده است. با این شرکت و سایر شرکت هایی که توافقات آنها به 40 میلیارد دلار می رسد و این شرکت ها در حال سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز کشورمان هستند و پس از بهره برداری از بخش تولید هزینه ها را وصول خواهند کرد.

اوجی همکاری ایران و روسیه در میادین پارس شمالی، کیش و ایجاد فشار قوی در میدان پارس جنوبی را موضوع مهمی دانست و گفت: همچنین تفاهم نامه هایی در زمینه صادرات گاز به پاکستان و عمان امضا کرده ایم. احداث خط لوله صادراتی به این دو کشور همسایه که به صورت مشترک بین ایران و روسیه انجام خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به مبادله فرآورده های نفتی از جمله بنزین در دریای خزر و پاکسازی اقلام غیرنفتی با نفت، گفت: دو کشور قادر به مبادله 10 میلیون تن فرآورده های نفتی و غیرنفتی هستند که خوشبختانه این امکان وجود دارد. مجهز به کشتی، بنادر و اسکله هستند.

وی همکاری ایران با کشورهای حوزه دریای خزر را در حوزه نفت، گاز و انرژی راهبردی خواند و ابراز امیدواری کرد تا چند هفته آینده قرارداد سوآپ خرید گاز از طریق ترکمنستان به میزان 15 میلیارد مترمکعب امضا شود. کامل خواهد شد.

اوجی ادامه داد: توقف صادرات گاز روسیه به اروپا و تغییر شرایط بین المللی باعث شد ایران بتواند پلی برای انتقال فرآورده های نفت و گاز روسیه به سایر کشورها و تبدیل شدن به قطب گاز منطقه باشد.

وزیر نفت همچنین به موضوع ترانزیت برق اشاره کرد و گفت: در این زمینه خطوط برق در کشور ظرفیت مناسبی را برای انتقال برق از آذربایجان و ترکمنستان به سایر کشورها و حتی تبادل با کشورمان فراهم کرده است و در تلاش هستیم تا تمام مشکلات آن را از نظر فنی حل کنید. بیایید مشکل را اصلاح کنیم و آن را حل کنیم.

رئیس کمیسیون مشترک ایران و روسیه به همکاری‌های دیگر دو کشور در زمینه‌های ترانزیت، پتروشیمی، سرمایه‌گذاری مشترک، تامین تبادل محصولات کشاورزی و تولید محصولات دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تولیدات مشترک دو کشور. شرکت های کشور در بخش های مختلف از جمله پمپ گمانه علاوه بر رفع نیازهای داخلی. بازارهای منطقه ای نیز صادر می شود و ایران دانش و فناوری لازم را در این بخش بومی سازی خواهد کرد.

اوجی ابراز امیدواری کرد که با حضور معاون اول رئیس جمهور در مسکو و مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با کشورهای حاشیه خزر، بتوان روابط اقتصادی با کشورهای این منطقه را بیش از گذشته توسعه داد و توافقات را محقق کرد. ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید