ایجاد جوهری که داده های مخفی را ذخیره می کند


دانشمندان جوهری ساخته اند که می توان کلید رمزگشایی پیام های مخفی را در آن پنهان کرد.

این روش استگانوگرافی که در دانشگاه تگزاس توسعه یافته است، برای مخفی کردن کلید باز کردن قفل فایل متنی “جادوگر شگفت انگیز شهر اوز” در یک کلمه 30 حرفی استفاده شد.

نمونه‌ای از این، جوهر حاوی پلیمرهایی است که داده‌ها را ذخیره می‌کند، مانند رمز عبور، برای باز کردن قفل یک فایل رمزگذاری شده.

اریک آنسلین از دانشگاه تگزاس به نیوساینتیست گفت: «از آنجایی که آنها پلیمرهایی با یک توالی بسیار خاص هستند، واحدهایی که آن توالی را گسترش می دهند، دنباله ای از اطلاعات روی خود دارند، همانطور که هر جمله حاوی اطلاعات در یک دنباله از حروف است.

تراکم اطلاعات حیرت انگیز است.

آلن وودوارد از دانشگاه ساری انگلستان، افزود: ایده نوشتن پیامی که در واقع در ساختار مولکولی جوهر پنهان است، بسیار جذاب است، اگرچه شاید چندان کاربردی نباشد.

محققان امیدوارند این روش را برای یافتن کاربردهای واقعی این فناوری، مانند پنهان کردن پیام‌های مخفی در حروف یا اشیاء پلاستیکی، توسعه دهند.

 مقاله ای که این دستاورد را توصیف می کند، نتیجه می گیرد: “این مدل پارادایم ظرفیت قابل توجهی برای ذخیره و رمزگذاری اطلاعات مولکولی بسیار بزرگ دارد.”

در تکرارهای آینده، ما به دنبال راه‌هایی برای خودکارسازی رباتیک فرآیندهای خواندن و نوشتن خواهیم بود که دسترسی و کاربردی بودن آن را برای برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی افزایش می‌دهد.»

انجمن شیمی آمریکا مقاله «کریپتوگرافی مولکولی و استگانوگرافی با استفاده از ترکیب آلیگورتان های همزمان» را در این ماه منتشر کرد.

منبع: فارسی مستقل

دیدگاهتان را بنویسید