ایتنا – مشتری، غول سیاره خوار


دانشمندان کشف کرده اند که فضای داخلی مشتری مملو از بقایای سیارات کوچکی است که این غول گازی با انبساط به غول بزرگی که امروزه می بینیم آنها را جذب کرده است. این یافته ها اولین نگاه واضح به ترکیب شیمیایی جو ابر بیرونی این سیاره است.

به گزارش ایتنا و به نقل از LiveScience، مشتری علیرغم اینکه بزرگترین سیاره منظومه شمسی است، اطلاعات کمی در مورد عملکرد درونی آن فاش کرده است. تلسکوپ‌ها توانسته‌اند هزاران تصویر از ابرهای در حال چرخش را در اتمسفر بالای غول گازی ثبت کنند، اما این طوفان‌ها دید ما را از آنچه در زیر وجود دارد مسدود می‌کنند.


یامیلا میگل (اخترفیزیکدان دانشگاه لیدن در هلند) می‌گوید: «مشتری یکی از اولین سیاراتی بود که در منظومه شمسی، در عرض چند میلیون سال از شکل‌گیری منظومه شمسی، تقریباً 4.5 میلیارد سال پیش، شکل گرفت. با این حال، ما تقریباً هیچ چیز قطعی در مورد چگونگی شکل گیری آن نمی دانیم.

 در مطالعه اخیر، محققان سرانجام توانستند پوشش ابر مبهم مشتری را با استفاده از داده های گرانشی جمع آوری شده توسط فضاپیمای جونو ناسا ببینند. با استفاده از این داده ها، تیم تحقیقاتی توانستند مواد سنگی موجود در هسته این سیاره غول پیکر را نقشه برداری کنند که نشان دهنده فراوانی شگفت انگیز عناصر سنگین است. ترکیبات شیمیایی نشان می دهد که مشتری سیارات کوچک را برای رشد عظیم خود بلعیده است.


امروزه مشتری ممکن است بیشتر یک توپ گازی در حال چرخش باشد، اما زندگی خود را با تجمع مواد سنگی آغاز کرد – درست مانند تمام سیارات منظومه شمسی. همانطور که گرانش سیاره باعث تجمع بیشتر و بیشتر سنگ شد، هسته سنگی آن چنان متراکم شد که شروع به جذب مقادیر زیادی گاز از راه دور – عمدتاً هیدروژن و هلیوم باقیمانده از تولد خورشید – کرد تا گاز عظیم و عظیم آن را تشکیل دهد. -فضای پر

دیدگاهتان را بنویسید