ایتنا – محققان لیزر «دائمی» ساختندیک تیم تحقیقاتی از دانشگاه آمستردام موفق به حل مشکل مفهوم اولیه لیزر اتمی شدند. مشکلی که از زمانی که این لیزرها برای اولین بار در حدود 30 سال پیش کشف شدند، فیزیکدانان را گیج کرده است.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، بر خلاف لیزرهای نوری، لیزرهای اتمی از چیزی به نام تراکم بوز-اینشتین (BAC) اتم ها می آیند و پرتوهای مادی ایجاد می کنند.

آنها به انرژی زیادی و یک حالت فوق العاده خنک برای حفظ آن نیاز دارند. این بدان معناست که تاکنون تنها در مدت زمان کوتاهی امکان تحقق این موارد وجود داشته است.

پروفسور فلورین شرک، رهبر این مطالعه می گوید: «در آزمایش های قبلی، سرد شدن تدریجی اتم ها در یک مکان انجام می شد.

«در راه‌اندازی‌مان، تصمیم گرفتیم مراحل خنک‌کننده را نه در زمان، بلکه در مکان توزیع کنیم. ما اتم ها را با گذراندن مراحل سرد شدن پی در پی حرکت می کنیم. در نهایت، اتم های فوق سرد شده به مرکز آزمایش می رسند، جایی که می توان از آنها برای تشکیل امواج ماده منسجم در BEC استفاده کرد.

«البته، وقتی این اتم ها مصرف می شوند، اتم های جدیدی می رسند و حالت متراکم بوز-انیشتین را تجدید می کنند. به این ترتیب می‌توانیم این روند را عملا برای همیشه ادامه دهیم».

دامنه کاربردهای احتمالی لیزر نوری، که در دهه 1950 اختراع شد، مشخص نبود و همین امر ممکن است در مورد لیزر اتمی نیز صادق باشد.

برخی از محققان امیدوارند که انقلابی مشابه در اپتیک اتمی، ساعت‌های اتمی دقیق و سایر اندازه‌گیری‌های استانداردهای اساسی ایجاد کنند. مانند تصاویر هولوگرافیک با وضوح بسیار بالا که می توانند واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده را از واقعیت غیرقابل تشخیص کنند.

اکنون که این محققان مشکل ایجاد یک لیزر اتمی پیوسته را حل کرده‌اند، سعی دارند از آن برای ایجاد یک پرتو خروجی پایدار از ماده استفاده کنند که تمام موانع کاربرد فنی را از بین می‌برد.

جزئیات این تحقیق در مقاله ای به نام “Continuous Bose-Einstein Condensation” که در شماره این ماه مجله علمی Nature منتشر شده است، شرح داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید