اولین واکنش ایران به پایان مذاکرات دوحه


اولین واکنش ایران به پایان مذاکرات دوحه

سخنگوی وزارت امور خارجه در مذاکرات دوحه با بیان اینکه نظرات و پیشنهادات عملیاتی ایران در مورد موضوعات باقی مانده در این طرح و طرف مقابل نیز نظرات خود را بیان کردند، گفت: برای ازسرگیری مذاکرات و مرحله بعدی با کاوشگر و مورا تماس گرفته خواهد شد.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران (چهارشنبه) هشتم تیرماه در توییتر درباره مذاکرات دوحه نوشت: پس از مذاکرات سه‌شنبه و چهارشنبه درباره لغو تحریم‌ها، مذاکرات فشرده‌ای با انریکه مورا در دوحه انجام شد. نظرات و پیشنهادات عملیاتی در مورد ایران در سایر موضوعات مطرح شد و طرف مقابل نیز نظرات خود را ارائه کرد.
وی افزود: طبق روال معمول با بیل مکانیکی و مورا در خصوص ادامه راه و مرحله بعدی مذاکرات تماس گرفته خواهد شد.
مذاکرات دو روزه دوحه برای بررسی اختلافات باقی مانده از مذاکرات وین به طور غیرمستقیم بین ایران و آمریکا با میانجیگری انریکه مورا هماهنگ کننده اروپایی، امشب در پایتخت قطر به پایان رسید و علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران قرار است به کشور بازگردد. امشب در تهران
این مذاکرات روز سه شنبه با دیدار دوجانبه علی باقری و انریکه مورا در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و باقری دیروز و امروز با مورا دیدار کرد.
مذاکرات دوحه پس از سه ماه و نیم وقفه در دور هشتم مذاکرات در وین و توافق اخیر در تهران پس از سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ازسرگیری مذاکرات درباره لغو تحریم ها، از سر گرفته شد.
سعید حاطب زاده، سخنگوی سابق وزارت امور خارجه در این مذاکرات گفت: کاری که ما در مذاکرات انجام می دهیم، مربوط به بعد هسته ای نیست، زیرا بعد هسته ای یک بار و تنها در مورد اختلافات باقی مانده در زمینه رفع تحریم ها خلاصه شده است. آنچه انجام می شود تنها چند سوال در زمینه رفع تحریم ها است، بنابراین چیزی به توافقات وین اضافه نمی شود و چیزی کم نمی شود. آنچه بین ما و طرف مقابل انجام می شود، مسائل محتوایی است. این مذاکرات ادامه همان قالبی است که در وین بود، یعنی به صورت غیرمستقیم انجام می شود و فقط در مورد موضوعات بحث انگیزی است که در آخرین نشست وین باقی خواهد ماند. امیدواریم نتایج مثبتی را شاهد باشیم. مطمئن باشید که می توان آن را به سرعت انجام داد.
مذاکرات رفع تحریم ها که از فروردین 1400 در دولت دوازدهم آغاز شده بود، پس از شش دور مذاکره با سنگ اندازی آمریکایی ها متوقف شد و با روی کار آمدن دولت سیزدهم از سر گرفته شد. در همین رابطه دو دور مذاکرات (هفتم و هشتم) در وین انجام شد و در نهایت این مذاکرات در 11 اسفند سال گذشته به تعویق افتاد. البته در این مدت تبادل پیام ایران و آمریکا از طریق انریکه مورا، هماهنگ کننده مذاکرات، سه ماه و نیم به طول انجامید. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همانطور که امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد، برخی از وزرای خارجه اروپا و منطقه نیز پیام هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل کردند.

دیدگاهتان را بنویسید