امسال 5 میلیارد تلفن همراه دور ریخته می شوداین برآورد بر اساس آمار تجارت جهانی است و نشان دهنده مشکلات زیست محیطی فزاینده زباله های الکترونیکی است. تحقیقات نشان می دهد که بسیاری از مردم به جای بازیافت گوشی های قدیمی خود را نگه می دارند. مواد معدنی ارزشمندی مانند مس در سیم یا کبالت در باتری ها که قابل بازیافت از زباله های الکترونیکی نیستند، باید استخراج شوند.

به گزارش ایتنا از ایسنا، پاسکال لوروی، مدیرکل WEEE گفت: مردم عموماً از این واقعیت آگاه نیستند که این مواد ناچیز دارای ارزش زیادی هستند و حجم عظیمی را در سطح جهانی نشان می دهند.

تخمین زده می شود که 16 میلیارد تلفن همراه در جهان وجود دارد و در اروپا تقریباً یک سوم تلفن های همراه دیگر استفاده نمی شوند.

انجمن WEEE اعلام کرده است که تحقیقات آن نشان می دهد که انباشت زباله های الکتریکی و الکترونیکی، از ماشین لباسشویی و تستر گرفته تا تبلت ها و دستگاه های GPS، تا سال 2030 به 74 میلیون تن در سال خواهد رسید.

Magdalena Cheri Tanovic از انجمن WEEE گفت: این دستگاه ها منابع بسیار مهمی هستند که می توانند در تولید دستگاه های الکترونیکی یا تجهیزات دیگر مانند توربین های بادی، باتری های ماشین های الکتریکی یا پنل های خورشیدی استفاده شوند که همگی برای دیجیتال و مهم هستند. انتقال سبز به سمت جوامع کم کربن برای استفاده ضروری است.

به گزارش بی بی سی نیوز، تنها بیش از 17 درصد از زباله های الکترونیکی جهان به درستی بازیافت می شود، اما اتحادیه جهانی مخابرات هدف خود را افزایش این رقم تا سال آینده به 30 درصد تعیین کرده است. زباله‌های الکترونیکی با سریع‌ترین سرعت رشد و پیچیدگی، تأثیر منفی بر سلامت انسان و محیط‌زیست دارند و ممکن است حاوی مواد مضر باشند.

دیدگاهتان را بنویسید