اصلاح نظام مالیاتی برای توسعه پایدار اقتصاد کشور ضروری است


اصلاح نظام مالیاتی برای توسعه پایدار اقتصاد کشور ضروری است

اخبار بورسا: احسان خاندوزی وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه هیچ کشور مترقی بدون اصلاح نظام مالیاتی و اقتصادی نتوانسته به پیشرفت پایدار دست یابد، اظهار داشت: اصلاح بودجه و نظام مالیاتی باید با منفعت قشر جامعه گره بخورد. نه زیاد اما پر سر و صدا بخشی از اصلاحات ویژه، استراتژیک و بحث برانگیز همه اقتصادهاست و ربطی به شرایط اقتصادی ایران ندارد.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: بی شک یکی از مهمترین ارکان اصلاحات دولتی به معنای عام کلمه و در سیستم های اداری و انضباط مالی کشور اعم از اینکه آثار بودجه ای خواهد داشت یا خیر، این نکته است. جایی که اکنون سیستم مالیاتی متمرکز شده است.

هندوزی خطاب به مدیران مالیاتی کشور گفت: این نگاه و حرکت به سمت بالا را سند توافق ما و خود بدانید. ما در دوره پاسخگویی اجرایی هستیم که بالاترین سطح دولت خواهان اصلاح نظام مالیاتی است.

وی افزود: در سال‌های اخیر دوره‌ای را شاهد بودیم که وزیر اقتصاد می‌گفت هر کاری از دست ما برمی‌آید انجام شده است، اما در سطحی متوقف شد که برای اقدام باید از دولت موافقت می‌کرد. امروز خدا را شکر می‌کنم که هم رئیس‌جمهور و هم تیم اقتصادی دولت با علم به اینکه این اصلاح ضروری است، آزادانه به ما اجازه می‌دهند که در اصلاح نظام اقتصادی کشور مشارکت کنیم.

به گفته خاندوزی مزیت بعدی این دوره تعامل بین بخش ها و نهادهای اقتصادی است. در این دوره دولت به ما اجازه می دهد که در مسیر اصلاحات سریعتر برویم. روسای جمهور گذشته زمان قابل توجهی را صرف تعامل با سایر بخش های دولت کرده اند. امروز در نقطه‌ای هستیم که این هم‌گرایی و همکاری بانک مرکزی و سایر بخش‌ها با سرعتی بی‌سابقه است. این درجه از همگرایی یکی از ویژگی های نادری است که به ما امکان می دهد به سرعت در این مسیر حرکت کنیم. روش اخذ مالیات بر اساس مالیات های هوشمندانه و عادلانه. مهم است که بتوانیم پارادایم سیستم مالیاتی خود را از روش های سنتی قبلی به مالیات های هوشمند تغییر دهیم. در این ریل قطعاً اهدافی محقق خواهد شد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه یکی از رهنمودها و خاطرات ماندگار این دوران در حوزه اقتصادی کشور در ساماندهی امور مالیاتی تعبیه شده است، گفت: اجرای نظام مودیان طبق دعوتنامه هایی که تصویب شده و خواهد بود. از آبان ماه اجرا می شود باید هنرمندانه و فرهنگ سازی شود تا سوءتفاهم و روایت های نادرست در رسانه ها وجود نداشته باشد. اگر کار به طور دقیق ابلاغ شود و اثرات آن به طور دقیق توضیح داده شود، اهداف ما محقق می شود.

خاندوزی در ادامه تصریح کرد: نکته دیگر بحث برون سپاری است. من فکر می کنم ما باید بسیاری از کارهایی را که هیچ کس فکر نمی کرد کسی خارج از IRS بتواند انجام دهد، برون سپاری کنیم. شرکت های دانش بنیان می توانند به سازمان امور مالیاتی کمک کنند. باید پروتکل و فرآیندی تعریف شود تا برخی از فعالان اقتصادی و مجموعه‌های دانش‌بنیان و ذی‌نفعان اصلاح نظام مالیاتی وارد شوند و بدانند که هر چه بهتر بتوانند این جریان را تصرف کنند، سود بیشتری خواهند برد.

وزیر اقتصاد گفت: باید بتوانیم سایر مشارکت کنندگان را در جریان اصلاح نظام مالیاتی کشور قرار دهیم. نکته دیگر اینکه مالیات استانی باید بر اساس تاثیر آن بر تولید و کسب و کار باشد. مالیات استانی که منجر به تضعیف بنیان اقتصادی کشور شود، برای دولت پایدار، مطلوب و مطلوب نیست. این توجه به تجارت تولیدی در یک لحظه خود را نشان می دهد.

وی با تاکید بر هوشمندسازی نظام مالیاتی گفت: چرا نباید تعاملات کاملاً آنلاین باشد تا همه فعالان اقتصادی بتوانند گواهینامه خود را دریافت کنند؟ این مشکلی است که باید حل شود و می توانیم تا پایان آبان ماه شماره 186 را آنلاین داشته باشیم. ما باید این پیام ها را در حوزه و جایی که نقطه تعامل با کارکنان است، برسانیم و در واقع این اخبار برای تایید یک موضوع به دست ما نمی رسد و در دفاتر به شکل دیگری انجام می شد.

وزیر اقتصاد و دارایی لحظه مهم بعدی را برای گذار به مالیات بر درآمد عمومی و مالیات بر عایدی سرمایه دانست و گفت: اگرچه این قانون اکنون در مجلس شورای اسلامی است اما مهمتر از آن امروز وظیفه مجلس را نداریم. ما می توانیم همه پایه ها و زمینه های این تحول را فراهم کنیم. در جایی که قرار است مالیات اخذ شود، قانون اساسی وضع می شود و بدون تصویب مجلس نمی توان آن را دریافت کرد. اما باید از فرصتی که امروز داریم برای آماده سازی سکوها استفاده کنیم. یکی از موانع بزرگ تولید رانت های غیرمولد در سال های اخیر این است که عده ای با دلالی و احتکار به درآمدهایی رسیده اند که تولیدکنندگان با عرق پیشانی به آن نرسیده اند. در حالی که اکثر تولیدکنندگان علیرغم برخی مشکلات، مالیات دهندگان خوبی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید