از هر صد نفر یک نفر لکنت دارد


از هر صد نفر یک نفر لکنت دارد

به گزارش دموکراسی آنلاین، لکنت زبان عمدتاً و به طور کلی به جز در موارد استثنایی از دوران کودکی شروع می شود و از پدیده های خاص دوران کودکی است و معمولاً بین دو تا چهار سالگی شروع می شود.
لکنت زبان میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه برخی ممکن است لکنت زبان را یک ناراحتی جزئی بدانند، اما برای کسانی که با این اختلال زندگی می کنند، می تواند منبع اصلی اضطراب و انزوای اجتماعی باشد.
هدف از بزرگداشت این روز جهانی جلب توجه به این بیماری و حمایت از مبتلایان به آن است.
لکنت یک اختلال گفتاری است که بر جریان گفتار تأثیر می گذارد و یکی از مهم ترین و شایع ترین اختلالات گفتاری است. لکنت می تواند برقراری ارتباط با دیگران را دشوار کند و باعث ناامیدی افراد مبتلا به آن شود.
تخمین زده می شود که حدود یک درصد از جمعیت جهان لکنت دارند. لکنت یک اختلال عصبی است که از دوران کودکی شروع می شود و در پسران چهار برابر بیشتر از دختران است.
دلایل مختلفی برای لکنت زبان وجود دارد. با این حال، علت دقیق اغلب ناشناخته است. تصور می شود ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی منجر به این بیماری می شود. همچنین، این اختلال ممکن است در افرادی که اعضای خانواده آنها نیز لکنت دارند، شایع تر باشد. لکنت می تواند به طور جدی بر جنبه های زندگی اجتماعی افراد تأثیر بگذارد. زیرا بسیاری از افرادی که از این عارضه رنج می برند تمایل دارند از موقعیت های اجتماعی که ممکن است مجبور به صحبت در مقابل دیگران باشند اجتناب کنند و این انزوا نیز می تواند منجر به احساس تنهایی و کاهش عزت نفس در آنها شود.
برای مقابله با لکنت و کنترل بیشتر آن می توان کارهای زیادی انجام داد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم:
* با خودت صادق باش.
درک این نکته مهم است که لکنت یک اختلال واقعی است که اگر اقداماتی برای رفع آن انجام ندهید، می تواند بر زندگی شما تأثیر منفی بگذارد. وقتی قبول کردید که لکنت دارید، پیدا کردن راه‌هایی برای مقابله آسان‌تر خواهد بود.
* به دنبال کمک حرفه ای باشید.
برای مقابله با لکنت خود از گفتار درمانگر یا مشاور کمک بگیرید. آنها می توانند به شما در ایجاد تکنیک هایی برای مدیریت بهتر لکنت کمک کنند.
* از نظر جسمی و روحی مراقب خود باشید.
استرس و اضطراب می تواند لکنت زبان را بدتر کند، بنابراین مهم است که از نظر جسمی و روحی مراقب خود باشید. ورزش، تمرین تکنیک های آرامش بخش و تغذیه سالم می تواند به کاهش سطح استرس و اضطراب کمک کند.
همچنین به گفته متخصصان از علائم و نشانه های لکنت زبان می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– مشکل در بیان یک کلمه، عبارت یا جمله
– هنگام گفتن یک کلمه یک کلمه یا صدا بکشید
– تکرار یک صدا، هجا یا کلمه
– مکث کوتاه هنگام تلفظ هجاها یا کلمات
– احساس فشار و اسپاسم در صورت یا بالاتنه برای گفتن یک کلمه
– ناتوانی در برقراری ارتباط
لکنت می تواند با علائم دیگری نیز همراه باشد:
– چشمک زن سریع
– لرزش لب یا فک
– کنه های صورت
– حرکت سریع سر
– دست دادن
هنگامی که هیجان زده، خسته یا مضطرب هستید، لکنت زبان می تواند بدتر شود.
به گزارش newsd، در این روز جهانی، آگاهی عمومی از لکنت زبان و ترویج درمان های موثر برای این اختلال گفتاری مورد بحث قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید