اجرای طرح جنجالی افزایش سن بازنشستگی!


اجرای طرح جنجالی افزایش سن بازنشستگی!

به گزارش مردم سالاری آنلاین، دبیرکل کانون عالی اصناف با بیان اینکه برای حفظ منابع صندوق ها باید تصمیمات دیگری جز افزایش سن و سابقه مستمری اتخاذ شود، تاکید کرد: جامعه کارگری نسبت به این موضوع حساس است و طرح های مشابه باعث تضییع حقوق بیمه شده و قابل اجرا نمی شود زیرا قرارداد بیمه در سال های گذشته منعقد شده است.
هادی ابوی درباره پیگیری مطالبات کارگران و افزایش سن بازنشستگی در برنامه هفتم توسعه گفت: این پیشنهاد در مقاطع مختلف مطرح شده است اما متاسفانه برنامه ریزان و واردکنندگان به اصل موضوع توجهی ندارند. مشکل و بدون نظر سازمان مربوطه برای بازنشستگان یا شاغل بودن تصمیم گیری می کنند.

وی با بیان اینکه برخی از مسائل مانند بازنشستگی در جامعه به ویژه در بین کارگران و بازنشستگان بسیار حساس است، تصریح کرد: نمی توانیم برای کارگری که 30 سال پیش با تامین اجتماعی قرارداد بسته و ماهانه از حقوق خود به صندوق پرداخت کرده بیمه پرداخت کنیم. تامین اجتماعی تا زمان بازنشستگی از آن استفاده کنیم، تصمیم بگیریم.
ابویی اضافه کرد: برای افرادی که سوابق بالایی دارند و حتی کسانی که 5 سال سابقه تامین اجتماعی دارند، این گونه طرح ها قابل اجرا نیست زیرا در سال های گذشته قرارداد بسته شده بود به جز افرادی که می خواهند وارد بازار کار و پرداخت بیمه شوند. من دارم
به گفته این افسر کار، برای حفظ و تثبیت منابع صندوق ها باید تصمیمات دیگری اتخاذ شود و از این رو به حقوق بیمه شدگان خدشه وارد نشود و سن بازنشستگی و سابقه خدمت برخلاف میل آنان تغییر کند. زیرا بیمه شده برای آینده خود برنامه ریزی می کند.
قانون تامین اجتماعی در برخی موارد نیاز به تغییر دارد
دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور با بیان اینکه قانون تامین اجتماعی در مواردی باید اصلاح شود و موافقیم، گفت: در بحث افزایش سن بازنشستگی می توان در اصلاحات مربوطه عنوان کرد که بازنشستگی تعیین شده است. تا 30 سال و از 30 سال تا 35 سال اختیاری است و در هنگام تغییر سن و سابقه کار، این طرح برای افرادی که شغل اول خود را دارند و کسانی که به تازگی وارد بازار کار شده اند و بیمه شده اند اعمال می شود.
این مقام کارگری با تاکید بر اینکه در صورت پرداخت بدهی های دولت به تامین اجتماعی نیازی به ارائه این گونه طرح ها و پیشنهادها نیست، گفت: اگر سود بانکی بدهی ها را محاسبه کنیم، رقم بیش از اصل بدهی خواهد بود. اما متأسفانه چون پرداخت بدهی در دست دولت است، آن را رعایت نمی‌کنند، بلکه اصل بیمه‌شده را فراموش می‌کنند و بدون مشورت با سازمان مربوطه یا رضایت بیمه‌شده، سعی در افزایش بدهی دارند. سن و تجربه
وی بالاخره منابع صندوق تامین اجتماعی را بین نسلی و متعلق به همه زحمتکشان دانست و گفت: جامعه کارگری نسبت به موضوع بازنشستگی حساس است. البته نشستن افراد جدیدالورود پشت میز تامین اجتماعی ایرادی ندارد اما می گوییم منابع سازمان تامین اجتماعی از واریز حق بیمه کارگران به دست می آید و قطعا باید امتیازات بیشتری داشته باشند. در بدو کار کارگر بیمه اجباری است اما وقتی بازنشسته می شود هزار و یک تبصره و ماده در قانون وجود دارد تا نتواند از حق قانونی خود استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید