آیا روبات ها مشاغل مردم را به دست خواهند گرفت؟


به طور خاص، به تجربیات شرکت‌هایی می‌پردازد که از تحول ایجاد شده توسط روبات‌ها سود می‌برند. یکی از مهم ترین سوالاتی که اغلب در زمینه استفاده از ربات ها مطرح می شود این است که آیا رشد ربات ها فرصت های شغلی جدیدی ایجاد می کند یا میلیون ها نفر را بیکار می کند؟

این سوال از آنجایی مهم می شود که سرمایه عظیمی به سمت اتوماسیون صنایع هدایت می شود.

اتوماسیون ماشین از دهه 1960 به سرعت رشد کرده است. در این میان، هوش مصنوعی راه های جدیدی را برای نقش آفرینی روبات ها در زندگی انسان ها ایجاد کرده است. بیشتر تعاملات انسانی در سال های اخیر خودکار شده اند.

به عنوان مثال، ربات ها در حال حاضر به عنوان پیشخدمت و نظافتچی در رستوران ها استفاده می شوند. در همین راستا گزارشی از روش جدیدی که رستورانی در پاریس از آن استفاده کرده است تهیه کردیم.

یک روبات آشپز در پاریس در هر ساعت 80 پیتزا درست می کند
از زمان بحران کرونا، صاحبان هتل‌ها و رستوران‌ها با فشار بی‌سابقه‌ای برای استخدام کارمندان مواجه هستند. در فرانسه آنها نزدیک به 10 درصد از نیروهای خود را از دست داده اند.

در یکی از رستوران های پاریس، پایتخت فرانسه، روباتی جای سرآشپز رستوران را گرفته است. این ربات می تواند در هر ساعت 80 پیتزا را بدون دخالت انسان تهیه و سرو کند.

روند کار آن ساده و شفاف است. مشتری در پیشخوان خودکار سفارش می دهد، سپس ربات خمیر را آماده می کند، سس را اضافه می کند، مواد ارگانیک را اضافه می کند و پیتزا را در فر قرار می دهد. تحویل پیتزا نیز با کدهای QR انجام می شود که پس از شیوع کرونا بسیار محبوب شد.

سباستین روورسو، یکی از بنیانگذاران این رستوران اتوماتیک می گوید: «سخت ترین تکنولوژی کار با مواد طبیعی است. خمیر پویا است. محصول دارای ویژگی هایی است که همیشه یکسان نیستند. سس ها نیز غلظت های متفاوتی دارند. در نتیجه، تولید نوعی فناوری که بتواند با انواع مواد خام بدون هدر رفتن آنها کار کند، بسیار پیچیده بود.”

فیلیپ گلدمن، مدیرعامل پازی رباتیک نیز می‌گوید: «روبات‌ها می‌توانند این روش‌های پخت را بسیار راحت‌تر، سریع‌تر و با کیفیت‌تر از کارکنان آشپزخانه انجام دهند.» این امتیاز ربات‌ها است و به همین دلیل به همه بخش‌ها تعمیم داده شده است. دلیلی وجود ندارد که از آنها در فست فود استفاده نشود.”

فناوری به کار رفته در این رستوران پاریسی ارزان نیست چرا که 300 هزار یورو برای آن هزینه شده است. مخترعان آن می گویند ربات به سرآشپز اجازه می دهد تا زمان بیشتری را صرف کیفیت مواد تشکیل دهنده کند.

 

آیا روبات ها مشاغل مردم را به دست خواهند گرفت؟
آیا ربات‌ها به احتمال زیاد مشاغل را حذف می‌کنند یا فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد می‌کنند؟
بخش خدمات تنها یکی از بخش هایی است که سطح اتوماسیون در آن افزایش یافته است. مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که کارگران زودتر از آنچه فکر می کنیم با روبات ها جایگزین می شوند. برآوردها حاکی از آن است که در صورت ادامه روند فعلی، 85 میلیون شغل تا سال 2025 از بین خواهد رفت.

این سازمان همچنین بر این باور است که اتوماسیون شغل های بیشتری را نسبت به حذف آن ایجاد می کند. پیش بینی می شود در این مدت 97 میلیون شغل ایجاد شود.

از سوی دیگر، هزینه شرکت‌ها روی روبات‌ها در سال آینده به 242 میلیارد دلار خواهد رسید.

دلیل افزایش استفاده از ربات ها چیست؟
در همین حال، برخی از شرکت ها در تلاش هستند تا ربات ها و انسان ها را به همکاری وادار کنند. یکی از این شرکت ها «ABB» است که یکی از پیشگامان در زمینه استفاده از ربات ها است.

مارک سگورا، رئیس ربات‌های ABB درباره دلیل افزایش استفاده از ربات‌ها می‌گوید: «اگر بخواهم به دو عامل اشاره کنم، یکی از آنها تجارت آنلاین است. دیگری ربات های متحرک است. ربات هایی که ربات ها را به طور کلی مقرون به صرفه تر کردند، به خصوص برای شرکت های کوچک و متوسط. دو چیز را باید کاهش دهیم: یکی کل هزینه اکتساب و کل هزینه اجرا! برای این کار ما به ربات های نازک تر و ساده تری نیاز داریم. ربات هایی که برای انجام وظایف خود نیازی به تجهیزات کمکی ندارند. ربات های مقرون به صرفه که استفاده از آنها آسان است. این به بسیاری از شرکت‌های دیگر کمک می‌کند تا از ربات استفاده کنند و از آن بهره ببرند.»

به این ترتیب به نظر می رسد وجود ربات های متحرک و مقرون به صرفه چه در مغازه، چه در کارخانه و چه در اداره می تواند عادی شود. اما برخی از کارشناسان معتقدند اکثر افراد فعلاً نقش خواهند داشت و بیکار نخواهند شد.

 

آیا ربات ها تهدیدی برای مشاغل انسان هستند؟

چرا روبات ها مردم را بیکار نمی کنند؟
Nahya Ordona کارشناس رایانش ابری و نویسنده کتاب Digital Reinvention است. در گفتگو با وی این سوال مطرح شد که چرا ربات ها مشاغل انسان را حذف نمی کنند؟

ناهیا اوردونا، کارشناس رایانش ابری، می گوید: «من معتقدم که روبات ها مشاغل ما را از بین نخواهند برد. 85 میلیون شغل با تغییر کار از انسان به ماشین تغییر خواهد کرد، اما 97 میلیون شغل نیز ایجاد خواهد شد. اینها مشاغلی مشابه مشاغل آینده خواهند بود. من در آلمان در مرکز مونیخ زندگی می کنم. رستوران ایتالیایی مورد علاقه من در مونیخ یک گارسون دارد. او می تواند در آشپزخانه روباتی پیتزا درست کند، اما من اهمیتی نمی دهم. پیشخدمت ایتالیایی به من احساس می کند که در تعطیلات در ایتالیا هستم. این شغل از بین نمی رود. در نتیجه، این مشاغل مانند تمام تعاملات انسانی در معرض خطر اتوماسیون نیستند، زیرا همه چیز یک تجربه انسانی است.”

بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که اعتماد به ربات‌ها و الگوریتم‌ها به این معنی است که مهارت‌های انسانی را می‌توان در راه‌های دیگر نیز به کار برد.

اگرچه ترس از اینکه ربات‌ها به تدریج شغل انسان را بگیرند جدی و قابل درک است، اما توسعه ربات‌های موبایل ارزان‌تر و هوشمندتر می‌تواند رونق بیشتری را برای بازار کار جهانی به ارمغان بیاورد.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید