آیا باید نگران انقلاب روباتیک باشیم؟


هوش مصنوعی با آسان‌تر کردن استفاده از روبات‌ها، زندگی را آسان‌تر کرده است. برای مثال، رستورانی را در نظر بگیرید که از روبات ها به عنوان پیشخدمت و نظافتچی استفاده می کند.

پس از همه‌گیری کرونا، صنعت هتل‌داری و رستوران‌داری با بحرانی بی‌سابقه مواجه است. بر اساس گزارش های منتشر شده، نزدیک به 10 درصد از کارگران در فرانسه شغل خود را از دست داده اند. آیا روبات ها می توانند راه حلی برای این کمبود باشند؟

تصور کنید رباتی جایگزین سرآشپز شود. حالا آن آینده در رستورانی در پاریس اتفاق افتاد. روباتی به نام «پازی» بدون دخالت انسان در هر ساعت 80 پیتزا تهیه و سرو می کند.

فرآیند ساده و شفاف است. مشتری سفارش خود را از طریق دستگاه خودپرداز ثبت می کند. سپس بازوهای مفصلی ربات خمیر را صاف می کنند و سس را پخش می کنند و مواد را اضافه می کنند و در فر قرار می دهند.

سباستین روورسو، یکی از بنیانگذاران پازی، از تسلط بر محصولات ارگانیک به عنوان بزرگترین چالش فنی یاد می کند و می گوید: «خمیر یک ماده زنده است و مخمر در آن وجود دارد. این محصول دارای ویژگی هایی است که رفع نشده است. سس ها می توانند ضخامت های مختلفی داشته باشند. بنابراین، توسعه فناوری که بتواند هر نوع ماده ای را مدیریت کند، بسیار پیچیده بود.”

فیلیپ گلدمن، مدیرعامل Pazzi Robotics نیز می‌گوید: «روبات‌ها می‌توانند کارهای آشپزی را بسیار آسان‌تر، سریع‌تر و با استانداردی بالاتر از کارگران آشپزخانه انجام دهند.» بنابراین او معتقد است که دلیلی وجود ندارد که از مزایای رباتیک در «سریع» استفاده نکنیم. بخش غذا».

اگرچه این فناوری حدود 300000 یورو قیمت دارد، اما سازندگان آن معتقدند که استفاده از روبات ها به سرآشپزها این امکان را می دهد که زمان بیشتری را صرف مواد با کیفیت کنند.

 




رباتیک راندن نیروهای اقتصادی
مجمع جهانی اقتصاد پیش بینی می کند که ربات ها سریعتر از آنچه ما فکر می کنیم جایگزین کارگران خواهند شد. بنابراین، با نرخ فعلی، حدود 85 میلیون شغل ممکن است تا سال 2025 تغییر کند.

البته این سازمان بزرگ اقتصادی معتقد است استفاده از ربات ها فرصت های شغلی بیشتری نسبت به حذف آنها ایجاد می کند. پیش‌بینی می‌شود در همین مدت 97 میلیون شغل جدید مورد نیاز باشد.

با رقابت شرکت‌ها برای حفظ رهبری، هزینه‌های جهانی روی روباتیک تا سال آینده به 242 میلیارد دلار خواهد رسید.

با این حال، شرکت‌هایی وجود دارند که بر روی کشف اینکه چگونه روبات‌ها و انسان‌ها می‌توانند با هم کار کنند، تمرکز دارند. یکی از شرکت های پیشرو در اتوماسیون، ABV است.

مارک سگورا، رئیس رباتیک در ABB، «تجارت الکترونیک» و «تمایل شرکت‌ها به استفاده از روبات‌ها برای همکاری» را به عنوان عواملی که جهان را به سمت روباتیک سریع‌تر سوق می‌دهند، ذکر کرد. البته او همچنان بر لزوم کاهش هزینه های ساخت ربات ها تاکید می کند تا شرکت های بیشتری از ربات ها استفاده کنند و از آنها بهره مند شوند.

 




نیاز به مردم باقی است
در هر صورت، چه در یک مغازه، کارخانه یا اداره کار کنیم، داشتن “ربات های مشارکتی” به عنوان همکار می تواند به یک چیز عادی تبدیل شود.

ناهیا اوردونا، نویسنده کتاب Reinventing Your Digital، می‌گوید: «من متقاعد شده‌ام که ربات‌ها مشاغل ما را نمی‌دزدند، اما 97 میلیون شغل با جابجایی 85 میلیون شغل بین روبات‌ها و انسان‌ها ایجاد می‌شود.

او ادامه می دهد: “اجازه دهید رستوران مورد علاقه ام را در اینجا با شما به اشتراک بگذارم.” من در آلمان در مرکز مونیخ زندگی می کنم. این یک رستوران ایتالیایی است. هر وقت به آنجا می روم گارسون ها به من سلام می کنند. پیتزای من ممکن است توسط یک ربات در آشپزخانه درست شود، اما پیشخدمت ایتالیایی به من احساس می کند که در تعطیلات در ایتالیا هستم و این احساس را نمی توان نادیده گرفت.

بنابراین اعتماد به ربات ها برای انجام کارهایی که نیازی به انسان ندارند به این معنی است که می توان از مهارت های انسانی به روش های دیگر استفاده بهتری کرد.

منبع: یورونیوز

دیدگاهتان را بنویسید