آمریکا به سیاست شکست خورده بی ثباتی متوسل شد


رئیس

اخبار بورسا: آیت الله رئیسی رئیس جمهور کشورمان صبح امروز در ششمین اجلاس سران تعامل و اعتمادسازی در آسیا با نام اختصاری سیکا که با حضور سران کشورهای عضو و ناظران در قزاقستان در حال برگزاری است، سخنرانی کرد.

وی گفت: فرا رسیدن سی امین سالگرد تاسیس کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) را استقبال می کنم. امیدوارم با تبدیل سیکا به یک سازمان منطقه ای، روند رشد این ساختار همکاری ارزشمند همچنان جایگاه موثری در سطح منطقه ای و بین المللی به دست آورد.

رئیس جمهور همچنین گفت: روند تحول و گذار در نظام بین الملل به مرحله خاصی رسیده است. در بازتوزیع جدید قدرت، رویکردهای هژمونیک طرد شده و صدا و نقش دولت های مستقل بیشتر شنیده و مشاهده می شود. این تحول و گذار نیاز به راهنمایی و جهت دارد تا در دام پیامدهای نظام های بین المللی قبلی گرفتار نشود. سرمایه فرهنگی و معنوی که ارزش های مشترک قاره کهن آسیا را تشکیل می دهد، ضامن نظم و جهانی است که ظلم، بی عدالتی و یک جانبه گرایی را طرد و با آن مقابله می کند. عنصر کلیدی برای تضمین موفقیت این فرآیند، همکاری و هماهنگی کشورهای مستقل است.

وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از تاریخ تمدنی و غنای فرهنگی، سیاست خارجی خود را بر مفاهیم متعالی الهی- انسانی عدالت، معنویت، عقلانیت، اخلاق، آزادی و استقلال استوار کرده است که عموماً ضامن شکوفایی و عزت است. و جلوه های آن را می توان در مبارزه موفق با تروریسم و ​​افراط گرایی، کمک مستمر به مهاجران و پناهجویان افغان، حمایت از ملت های مظلوم از فلسطین تا یمن، حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها دانست. وی از جمله در عراق و سوریه، مقابله با یکجانبه‌گرایی و سلطه‌گرایی در همه اشکال را به این امر و کمک همسایگان در روزهای سخت اشاره کرد. این جاده اقتدار همیشه همراه با شاهراه اصلی که پیشرفت همه جانبه ایران است پیش رفته است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به این مسیر می داند و برای تحقق نظم عادلانه مبتنی بر همکاری و احترام متقابل بر سیاست همسایگی، چندجانبه گرایی و تقریب پایدار تاکید دارد و در این راستا به ویژه از نظر ژئوپلیتیک، انرژی، حمل و نقل و نیروی انسانی مستعد، آماده ایفای نقش فعال و سازنده در شکل گیری و تقویت سازمان های منطقه ای و همچنین در مقابله با سیاست های انحصار قدرت و یکجانبه گرایی هستیم.

آیت الله رئیسی همچنین گفت: امنیت و همکاری برای یکدیگر لازم و ضروری است که موجب رونق ملی و توسعه منطقه می شود. جمهوری اسلامی ایران به تامین منافع مشترک کشورهای مستقل از طریق همکاری معتقد است و بدون توجه به تحولات بین المللی به این راهبرد ادامه خواهد داد. این رویکرد باعث افزایش همکاری بین دولت ها، شکوفایی ملت ها و ایجاد اعتماد منطقه ای خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر، یکجانبه‌گرایی با تلاش برای بی‌ثبات کردن کشورها، مانع از پیشرفت آن‌ها و ناکام گذاشتن فرآیندهای نزدیک شدن ملت‌های مستقل است. این مهم است، نشان می دهد که همگرایی و امنیت در آسیا با منافع دولت های سلطه گر سازگار نیست و هرگونه تلاش برای بی ثبات کردن ملت های مستقل اهداف و پیامدهایی فراتر از جغرافیای ملی را دنبال می کند و در واقع ثبات و رفاه دولت های منطقه را هدف قرار می دهد. .

رئیسی خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی ملت ایران به ویژه در چهار دهه گذشته، درک ارزشمندی از الزامات دستیابی به امنیت و پیشرفت همزمان را برای ما به ارمغان آورده است که اکنون با شما در میان می‌گذارم. ملت ایران هر گاه راه استقلال و پیشرفت را انتخاب کرده است با مخالفت قدرتمندان روبرو شده است که نمونه بارز آن کودتا و تحریم حتی در دوران پیش از انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: با پیروزی انقلاب اسلامی، اراده هولیگان های بین المللی به رهبری آمریکا مخالفت با اراده ملت ایران و به چالش کشیدن حقوق و منافع آن است. ملت ایران در این مدت همواره با تهدیدات مختلفی از جمله جنگ، تحریم، ترور، کودتا، مسلح کردن صدام به سلاح شیمیایی از اروپا و آمریکا برای کشتار هموطنان خود و در نهایت پیمان شکنی و عهدشکنی مواجه بوده است. ما به این باور رسیده ایم که راه استقلال و سعادت ملت ایران با «قدرت همه جانبه» امکان پذیر است و این جز با توکل به خدا، توکل به مردم و همکاری با دوستان امکان پذیر نیست.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: ملت ایران گزینه نظامی آمریکا را باطل کردند و همان طور که خودشان اعتراف کردند، سیاست تحریم و فشار حداکثری را شکستی تحقیرآمیز کردند. اکنون پس از شکست آمریکا در نظامی‌گری و تحریم‌ها، واشنگتن و متحدانش به سیاست بی‌ثباتی روی آورده‌اند که مطمئناً به شکست آنها منجر خواهد شد. آنچه موجب موفقیت ملت ایران شد و حاکمان را به وحشت انداخت، توجه ملت ایران به پیشرفت بر اساس «قدرت درونی» خود بود. بنابراین در فرآیند تأمین همزمان امنیت و پیشرفت باید «قدرت درون زا» و سازوکارهای تقویت آن را در اولویت قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید